Zavod za zapošljavanje u Puli (snimio Milivoj MIJOŠEK)
Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje - Područnog ureda Pula, gdje su zabilježene promjene u evidentiranoj nezaposlenosti i zapošljavanju tijekom rujna, krajem tog mjeseca bilo je prijavljeno 2.279 nezaposlenih osoba. Uspoređujući podatke iz kolovoza, kada je bilo evidentirano 2.430 osoba, registrirana nezaposlenost manja je za 6,2 posto, odnosno 151 osobu. U odnosu na rujan 2021., kada je u evidenciji nezaposlenih bilo prijavljeno 2.926 osoba, bilježi se pad od 22,1 posto, odnosno 647 osoba je manje u evidenciji nezaposlenih.
A broj novoprijavljenih osoba u razdoblju od siječnja do rujna ove godine je 3,1 posto manji u odnosu na isto razdoblje 2021. Potvrdila nam je to predstojnica pulskog Područnog ureda HZZ-a Tanja Lorencin Matić. U njezinom uredu potražili smo odgovore na pitanja poput onih gdje je u Istri najveća nezaposlenost i jesu li njezini građani skloniji sezonskim ili stalnim poslovima.
Naime, HZZ Područni ured Pula ima ispostave u Buzetu, Labinu, Pazinu, Poreču, Rovinju i Umagu, pa se podaci prate na području cijele županije.
Tanja Lorencin Matić (snimio Dejan ŠTIFANIĆ)
"Najveći broj evidentiranih nezaposlenih uvijek bilježimo u ispostavi Pula, gdje se evidentiraju sve nezaposlene osobe s prebivalištem na području Pule i Vodnjana, te u općinama Barban, Fažana, Ližnjan, Marčana, Medulin i Svetvinčenat", pojasnila je Lorencin Matić.
Prema evidenciji pulskog HZZ-a, što se tiče radnog iskustva osoba prijavljenih krajem rujna, riječ je o 89,2 posto, odnosno 2.034 nezaposlene osobe s radnim iskustvom, dok je bez radnog iskustva, točnije u potrazi za svojim prvim zaposlenjem, 245 osoba, odnosno njih 10,8 posto. U ukupnom broju evidentiranih nezaposlenih osoba u rujnu udio nezaposlenih muškaraca (49,3 posto) bio je nešto manji od udjela nezaposlenih žena (50,7 posto).
Što se tiče obrazovanosti, do kraja rujna zabilježeno je 3,9 posto osoba bez škole i s nezavršenom osnovnom školom, dok ih 18,1 posto ima završenu osnovnu školu. Najviše, odnosno 30,1 posto njih ima trogodišnju srednju ili školu za KV i VKV radnika, a 29 posto ih je završilo srednju školu u trajanju od 4 godine ili gimnaziju. Prvi stupanj fakulteta, stručni studij ili višu školu ima 7,6 posto evidentiranih nezaposlenih, a fakultet, akademiju, magisterij ili doktorat ima njih 11,4 posto.
Što se tiče dobne skupine nezaposlenih, postotak onih u dobi od 15 do 24 godine je 9,5. Dobnoj skupini od 25 do 29 godina pripada njih 10,4 posto. U rujnu je pravo na novčanu naknadu koristilo 990 ukupno evidentiranih nezaposlenih osoba odnosno njih 43,4 posto.
Lorencin Matić iznijela je i podatke vezane za korištenje prava nezaposlenih osoba, a riječ je o novčanoj naknadi.
"Broj korisnika novčane naknade manji je za 2,8 posto, odnosno 29 osoba u odnosu na kolovoz 2022. kada smo imali 1.019 korisnika novčane naknade", pojašnjava Lorencin Matić, dodajući da je to u odnosu na rujan 2021., kada je to pravo koristio 1.071 korisnik, 81 osoba ili 7,6 posto manje. Iznos prosječno isplaćene novčane naknade u pulskom HZZ-u u rujnu je bio 2.845,38 kuna.
Razlozi za dugotrajnu nezaposlenost mogu se često naći u uzrocima poput deficitarnih zanimanja s jedne ili pak nedovoljnoj razini obrazovanosti s druge strane. No, predstojnica Lorencin Matić ističe da je na području Istarske županije u ovom periodu godine udio dugotrajno nezaposlenih osoba, odnosno onih koji su u evidenciji nezaposlenih dulje od 12 mjeseci, manji od 30 posto.
"Više od 70 posto nezaposlenih osoba u evidenciji je kraće od 12 mjeseci. Među onima koji su evidentirani dulje od jedne godine, čak 65 posto njih je privremeno nezapošljivo ili teže zapošljivo - najčešće imaju određena zdravstvena ograničenja", navodi Lorencin Matić.
"Nakon svake turističke sezone raste broj evidentiranih nezaposlenih osoba. Za podatak koliki će to biti porast ove godine valja pričekati. Naime, značajnije prijave sezonskih radnika očekujemo tek koncem listopada odnosno u studenom i prosincu. Zakonski rok za prijavu u evidenciju nezaposlenih, a radi eventualno ostvarivanja određenih prava temeljem nezaposlenosti, jest 30 dana od prestanka rada", navodi Lorencin Matić.
Dodaje da je najveći broj evidentiranih nezaposlenih osoba u Istri zabilježen u siječnju, njih 4.151, a najmanji u lipnju ove godine i to 2.326 osoba, što je smanjenje od 44 posto do kojeg je došlo, kaže, značajnim dijelom uslijed sezonskog zapošljavanja.
Osim sezonaca, ističe Lorencin Matić, u ovim mjesecima očekuje se i veći broj prijava osoba koje će okončati svoje redovno školovanje te iz tog razloga Zavod bilježi blagi porast broja evidentiranih u srpnju i kolovozu. Napominje ipak da je zahvaljujući potpori "Stalni sezonac" broj sezonskih radnika, koji se prijavljuje u evidenciju nezaposlenih, svake godine sve manji.
"Poslodavci se radi osiguravanja sezonske radne snage često odlučuju koristiti ovu potporu. Sezonski radnik koji bude uključen u ovu mjeru odnosno potporu ne prijavljuje se u evidenciju nezaposlenih, već je u vremenu kada ne radi, a to je između dviju sezona, prijavljen na produženo mirovinsko osiguranje i prima novčanu pomoć", pojasnila je predstojnica.
Tijekom rujna, prema evidenciji pulskog HZZ-a, zaposleno je 512 nezaposlenih osoba i to 52 na neodređeno, a 460 na određeno vrijeme. Od 512 zaposlenih osoba s evidencije, 32 osobe su zaposlene prvi put odnosno bez prethodnog radnog iskustva. Među njima je 13,9 njih sa završenom srednjom školom u trajanju od 3 godine, 32,4 posto sa završenom četverogodišnjom srednjom školom i gimnazijom, a 47,9 posto zaposlenih s evidencije ima visokoškolsko obrazovanje.
"U odnosu na mjesec ranije, kada je s evidencije ovoga ureda
zaposleno 160 nezaposlenih osoba, u rujnu su zaposlene 352 osobe više, što je 220 posto", navodi predstojnica Lorencin Matić.
Uspoređujući podatke s onima iz rujna 2021., kada je zaposleno 569 osoba s evidencije, ovog je rujna zaposleno 57 osoba ili 10 posto manje.
Najviše zaposlenih u rujnu ove godine bilo je u djelatnostima obrazovanja, njih čak 337. Slijede zaposleni u trgovini, prerađivačkoj industriji, građevinarstvu, stručnim, znanstvenim i tehničkim djelatnostima te djelatnosti zdravstvene zaštite i socijalne skrbi.
Što se tiče individualnih savjetovanja, Lorencin Matić napominje da HZZ posreduje pri zapošljavanju za sve evidentirane nezaposlene osobe na način da ih o slobodnim radnim mjestima za koja ispunjavaju uvjete redovito informira neposredno telefonom ili putem sms poruka.