Odluka da se zabrane zemljani i teški građevinski radovi, kao i izrada metalnih konstrukcija u građevini, odnosi se na priobalje do udaljenosti od približno dva kilometra od mora i na starogradsku jezgru Labina jer su to područja u koja tijekom turističke sezone dolazi najviše turista
Broj državnih inspektora je ograničen i tu je najslabija karika u lancu, smatra gradonačelnik Glavičić (Snimio Neven Lazarević / Arhiva)
Odluka da se tijekom iduće turističke sezone u pojedinim dijelovima grada privremeno zabrane zemljani i teški građevinski radovi, kao i izrada metalnih konstrukcija u građevini, izazvala je polemiku i protivljenje nekih vijećnika na posljednjoj sjednici labinskog Gradskog vijeća. Odluka se odnosi na priobalje do udaljenosti od približno dva kilometra od mora i na starogradsku jezgru Labina jer su to područja u koja tijekom turističke sezone najviše dolaze turisti.
Međutim, vijećnici Rasim Halilović (IDS-ISU) i Mladen Bastijanić (Demokrati), iznijeli su drugačija razmišljanja na temu zabrane građevinskih radova kojima se pogoduje turizmu. Rasim Halilović, koji je i sam privatni poduzetnik na području obrade metala, kaže da se gotovo uvijek donosi ista odluka koja je zbog turista na snazi nekoliko ljetnih mjeseci.
- Razumije li tko privatnike, građevinare koji zapošljavaju od deset, dvadeset, pa do 100 i više radnika? U vrijeme zabrane radova prisiljeni su ljudima dati višemjesečni godišnji odmor. Mi se godinama s time natežemo, a u Njemačkoj sam radio cijeli osmi mjesec, čak je i nedjeljom bilo dopušteno raditi, uz uvjet da počneš od 9 sati i radiš do 17. U Dubaju, iz hotela sa sedam zvjezdica pogled seže na kranove, dizalice i radi se u po' ljeta. I ovdje se tako može postići uz određene dogovore s građevinarima, da svi budu na neki način zadovoljni. Ali ne poticati na nerad. Jer ova zabrana je poticanje nerada! Što će ti jadni privatnici koji imaju firme i zaposlene ljude? I meni je nekad teško odraditi posao kada mi kažu da ne smijem ići raditi u Rabac, a imam po pet, šest radnika. 'Ne smiješ montirati ogradu sada'. 'Pa ne smiješ ni drugo'. To me boli već godinama. Ubuduće treba naći neki zajednički jezik, nisu samo građevinari ti koji su oštećeni, i poduzetnici metalci su koji radove izvode vani, rekao je Halilović kojeg je podržao Mladen Bastijanić, istaknuvši da umjesto zabrana treba postići kompromis s građevinskim tvrtkama.
- Sva ostala prekoračenja, kao što je pojačana prašina, buka trebaju rješavati državne institucije. S jedne strane turizam stvara novac, ali ga, s druge strane, stvaraju i građevinari, rekao je Bastijanić.
Replicirao im je gradonačelnik Valter Glavičić.
- Postoji pravilnik koji definira u kojim satima se ne smije raditi, nitko ga ne poštuje i minimalno se provodi. Broj državnih inspektora je vrlo ograničen i tu je najslabija karika u cijelom lancu. Prijave sa savjetovanja s javnošću došle su od strane turističkih djelatnika koji se protive radu ljeti i htjeli bi ovu zabranu proširiti na cijelu godinu. Bilo je čak i prijedloga da se zabrani rad keramičarima i sitnim obrtnicima u sezoni, što bi stvarno bilo pretjerano. I sada imamo vrlo rastezljivu masu zainteresirane javnosti. Jedni žele da se apsolutno uvede zabrana, kao što su to neke općine uvele, iako sam ja osobno protiv. S druge strane imamo građevinare, male obrtnike, privatnike koji žele raditi cijelu sezonu. Za sve njih treba naći kompromis. I Hrvatska udruga poslodavaca ima mišljenje da se ove odluke, koje se sada donose na godišnjoj razini, ukinu u potpunosti. I da se uz strogo poštivanje kućnog reda u principu više ne ide na odluku o zabrani obavljanja djelatnosti. Koliko vidim, tendencije su u zapadnoj Europi da se ide u tom smjeru, jer jednostavno je teško predodrediti jednu djelatnost drugoj. Kod nas je turizam jedna od dominantnih djelatnosti po prihodima i možda ima realno veći utjecaj nego u nekim drugim državama Europe. Istina je da moramo poštivati svakoga, i svatko ima pravo na rad. Ovo je, usudio bij se reći, mjera koju smo donijeli ove godine, a za iduću ćemo provesti komunikaciju ne samo s Turističkom zajednicom, nego i s građevinarima i probati sve te ljude dovesti za isti stol na dogovor, odgovorio je Glavičić.
Anamarija Lukšić, gradska pročelnica za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i izdavanje akata za gradnju, naglasila je da su zabranjeni samo zemljani radovi i radovi na konstrukciji građevine te pojasnila da konstrukciju građevine čine temelji, nosivi zidovi i krov. Svi drugi obrtnički radovi koji su izvan toga mogu se izvoditi. Osim toga istaknula je da se ova odluka donosi sada za iduću godinu kako bi svaki građevinar mogao na vrijeme planirati svoje rokove gradnje. Vijeće je većinom glasova donijelo predloženu odluku.