Investicija vrijedna 52,5 milijuna kuna * Odrađena je prva faza obalnog zida s istočne strane, te se nalazimo na polovici izgradnje obalnog zida vanjskog lukobrana, a s nasipavanjem idemo dalje, izjavio je ravnatelj Schiozzi * Radovi su podijeljeni u tri faze: izgradnja lukobrana, gatova i pristupne ceste s parkiralištem
Gradonačelnik Rovinja Marko Paliaga sa suradnicima, dogradonačelnikom Marinom Budicinom i pročelnicom Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo i izgradnju Tanjom Mišeta, uz pratnju ravnatelja Lučke uprave Donalda Schiozzija, jučer je obišao gradilište komunalne luke San Pelagio (Uvala Pod bolnicom).
Radi se o investiciji u vrijednosti od 52,5 milijuna kuna koju sufinanciraju Lučka uprava i Grad Rovinj u jednakoj mjeri, a valja napomenuti kako je ugovoreno sufinanciranje Ministarstva mora, prometa i infrastrukture u iznosu od šest milijuna kuna.
Radovi započeli u siječnju
Predstavnici Grada i Lučke uprave obišli su gradilište uz vodstvo zastupnika tvrtke Rijekaprojekt, zadužene za nadzor radova koji su započeli u siječnju ove godine. Riječ je o strateškoj investiciji koja kao takva ne podliježe zabrani radova tijekom turističke sezone, stoga će se s radovima nastaviti i tijekom naredna dva mjeseca.
- Stigli smo na tridesetak posto izvršenih radova. Odrađena je prva faza obalnog zida s istočne strane, te se nalazimo na polovici izgradnje obalnog zida vanjskog lukobrana, a s nasipavanjem idemo dalje, izjavio je ovom prilikom ravnatelj Schiozzi, dodavši kako radovi na izgradnji lukobrana teku bez značajnijih problema koja bi utjecala na dinamiku izvođenja radova, pa je stoga i završetak svih radova planiran za sljedeću godinu prije početka turističke sezone.
Lukobran gradi Pomgrad inženjering
Inače, radovi su podijeljeni u tri faze: izgradnja lukobrana, izgradnja gatova, odnosno vezova, te izgradnja pristupne ceste s parkiralištem. Izvođači prve grupe radova, Pomgrad inženjering iz Splita uvedeni su u posao u siječnju, dok će se u rujnu ove godine u posao uvesti izvođači druge grupe radova - zajednicu ponuditelja Vodogradnja Rijeka iz Kukuljanova te BSK Commerce iz Rijeke. Projekt je pokrenut još prije otprilike šest godina, kada su provedene sve studije vezane uz morsko strujanje, kao i samu mogućnost izvođenja radova na ovome mjestu, a priprema je duže trajala i zbog imovinsko-pravnih odnosa.
- O samome značaju ove luke govori broj budućih raspoloživih vezova, od 250 do 300 njih, kada već sada znamo kako imamo kronični manjak za smještaj brodica. Uz to, planiramo uvesti nove načine korištenja vezova, dok ćemo one u povijesnoj rovinjskoj luci reducirati. Vjerujem kako će sve to, uz postojeće planove koje ima Lučka uprava za korištenjem drugih lučkih područja diljem Rovinja, uspjeti zadovoljiti potrebe naših građana, zaključio je gradonačelnik Paliaga.
Presjek lukobrana složenog karaktera
Položaj i oblik lukobrana definirani su u skladu s uvjetima konzervatora te oblikovanjem projektanta arhitekture i rezultatima dobivenim pomoću numeričkog modeliranja deformacije valova. Sami poprečni presjek lukobrana složenog je karaktera, te je također djelomično uvjetovan konzervatorskim uvjetima, u smislu njegove apsolutne visine, estetskim zamislima arhitekta te funkcionalnim detaljima projektanta pomorskih građevina. Poprečni je presjek lukobrana atipičan, a najsličniji je vertikalnom tipu.
Nadodajmo također kako će se gatovi opremiti priveznim prstenovima, mornarskim stepenicama i opskrbnim ormarićima sa strujom i vodom. Na lukobranu će se u skladu s maritimnom studijom po potrebi predvidjeti lučko svjetlo, a luka će se opremiti hidrantskom mrežom i protupožarnom opremom. Na krajnje istočnom dijelu zahvata planira se izgradnja gata koji osim funkcije utvrđivanja žala ima i funkciju sunčališta s ulaskom u more za osobe sa smanjenom pokretljivošću.
- Nakon završetka luke, prometnice i parkirališta, trebalo bi se krenuti s uređenjem plaže za koju smatram kako će dugoročno biti plaža s jednim od najljepših pogleda na grad Rovinj, govori Paliaga.
Ovim projektom za izvedbu prethodno opisanih pomorskih građevina planira se izvesti oko 6.500 kubičnih metara iskopa te oko 59.000 kubičnih metara nasipa.