Potrebno je sustavnim rješenjima u cijeloj županiji smanjiti njihov broj ako želimo kroz određeno razdoblje postići dobre rezultate jer divljač migrira i ne poznaje administrativne granice, naglašava Dragan Poropat iz Grada Rovinja
Divlje svinje u Rovinju
Na području Rovinja završena je prva faza provedbe Programa zaštite divljači za područja izvan lovišta unutar grada. Pauza će biti tijekom prosinaca pa nastavljaju sredinom siječnja.
-Možemo zaključiti da su postignuti rezultati bili neočekivano dobri, s obzirom da smo u mjesec i pol dana sa područja grada izlučili 47 grla divljih svinja i 7 lisica. Čak dvije trećine divljači izlučeno je sa područja Štanjere odnosno neposredno uz naselja Valbruna i Centener, a ostala trećina sa područja Gripole-Spine, Kukuletovice i Španidige, javlja Dragan Poropat, voditelj odsjeka za sport, socijalnu skrb, vatrogastvo i civilno društvo.
Jedna mlada lisica uhvaćena je živa u samom centru grada na području bivše tvornice duhana te je puštena u lovište daleko od naselja. Izdano je ukupno 32 dopuštenja za lov i u lovu je prosječno svakog tjedna sudjelovalo desetak lovaca. Dopuštenja za lov izdavala su se isključivo za divlju svinju, lisicu i čaglja.
Grad Rovinj je u vrijeme berbe grožđa i maslina poljoprivrednicima besplatno podijelio ukupno pet litara repelenata kako bi sačuvali svoje urode do berbe.
Od građana je zaprimljeno više od tridesetak poziva o uočavanju divljači ili tragova temeljem čega su određeni prioriteti za rješavanje. Tako je 23. listopada organiziran lov pogonom uz pomoć pasa goniča na području Kuvi na kojem je sudjelovalo 19 lovaca no tada nije izlučeno niti jedno grlo divlje svinje što nam govori da tamo svinje ne obitavaju tijekom dana već isključivo prolaze tim područjem noću i ulaze u park šumu Zlatni rt. Lovci prilikom lova, koristeći najmoderniju tehnologiju, imaju zadaću da promatraju i zabilježe svu divljač koju uoče kako bi se stvorila što jasnija slika o brojnom stanju divljači kako bi se planirale daljnje aktivnosti i kako bi izlučivanje divljači bilo što efikasnije.
Temeljem prikupljenih podataka vidjeli smo da ima još jako puno posla kako bi populaciju divljih svinja sveli na biološki minimum jer na svaku odstrijeljenu svinju još su dvije koje su još na tom području. Tako da jednostavnom matematikom dolazimo do brojke od gotovo stotinu svinja koje se kreću ili obitavaju na području grada. Možemo spomenuti da je odstrijeljeno i četiri grla trofejno vrijedne divljači koje su ocijene te će Grad lovcima izdati i trofejne listove.
- Grad Rovinj prvi se u Istri ozbiljno angažirao na rješavanju ovog problema, a posljednjih dana prateći medije vidimo da veliki problemi postoje i u ostalim dijelovima Istre i da divlje svinje uzrokuju velike štete poljoprivrednicima jer se njihova populacija jako povećala. Potrebno je stoga da se sustavnim rješenjima u cijeloj županiji smanjuje njihov broj ako želimo kroz određeno razdoblje postići dobre rezultate jer divljač migrira i ne poznaje administrativne granice, naglašava Poropat i zahvaljuje svim građanima Rovinja, a posebno građanima koji žive u blizini područja na kojima su se provodile lovne aktivnosti na suradnji i na pridržavanju svih uputa.