NA PODRUČJU OPĆINE MARČANA EVIDENTIRANA ČAK 24 DIVLJA ODLAGALIŠTA OTPADA

Protiv šporkulja borit će se preprekama i videonadzorom


Sustavom videonadzora bit će "pokrivene" evidentirane lokacije na kojima se odlaže otpad i putovi koji vode do njih, a snažan doprinos sustavnom rješavanju problema trebao bi dati i općinski komunalni redar * Planirana je uspostava sustava za zaprimanje obavijesti o nepropisno odbačenom otpadu putem obrasca koji će biti dostupan na mrežnim stranicama općine www.marcana.hr

Osim standardnih problema koje sve općine imaju s jačanjem, odnosno izgradnjom komunalne infrastrukture, osiguravanjem boljih uvjeta za život mještana svih dobnih skupina, nužnim sadržajima kao što su pošta, ljekarna, ambulanta i slično, Općina Marčana ima dva velika, gotovo nerješiva problema. Prvi problem je bespravna gradnja.

Bespravna gradnja godinama je bujala i praktički virila iz svakog grma na području ove teritorijalno poprilično velike općine, a Marčanu su uvijek spominjali uz bok drugih hrvatskih gradova i općina koje je totalno neumjerena bespravna gradnja trajno devastirala. Sličan je slučaj s Marčanom, a nakon nekoliko valova legalizacije bespravnih objekata, pred Općinom je sada nemoguća misija: do jučer nelegalne objekte treba priključiti na komunalnu infrastrukturu, za što će financijski krhkoj Marčani trebati otprilike jedan proračun Grada Zagreba.

Najviše građevinskog otpada

Drugi veliki problem ove općine, čija je površina gotovo 130 kvadratnih kilometara, nepropisno je odbacivanje otpada: od gomile šute i građevinskog otpada, preko "običnog" komunalnog smeća, do velikih komada namještaja i neispravnih kućanskih aparata.

Na području Općine Marčana donesen je Plan gospodarenja otpadom za razdoblje 2017-2022. kojim su evidentirana 24 divlja odlagališta, najviše građevinskog otpada, otpada od šuma te poljoprivrede, odnosno zelenog otpada. Na većini tih lokacija su postavljeni znakovi zabrane odlaganja otpada, ali očito to nije dovoljno da bi zaustavilo "šporkulje".

Općina se s tim problemom želi uhvatiti ukoštac preventivnim sprječavanjem nepropisnog odbacivanja i mjerama za uklanjanje otpada odbačenog u prirodu. Iako je nacrt prijedloga odluke koja se bavi tom tematikom mjesec dana bio predmetom javnog savjetovanja sa zainteresiranom javnošću, nitko od gotovo pet tisuća stanovnika nije uputio ni jednu primjedbu! Ovako ispada da je ili prijedlog savršen, ili je zainteresirana javnost krajnje nezainteresirana, pa sve pada na pleća općinskih vijećnika.

Pred marčanske vijećnike je upravo stigao prijedlog odluke kojim se nekontrolirano odlaganje otpada želi spriječiti s nekoliko mjera. Planirana je uspostava sustava za zaprimanje obavijesti o nepropisno odbačenom otpadu putem obrasca koji će biti dostupan na mrežnim stranicama općine www.marcana.hr.

Mogu i anonimne prijave

Dakako, ostavljena je mogućnost da se takvo neprihvatljivo ponašanje prijavi osobno, telefonom ili putem pošte, a ako je u prijavi i podatak o počinitelju, prijavitelju će biti ostavljena mogućnost da ostane anoniman. Uspostavit će se i sustav evidentiranja lokacija odbačenog otpada, a uvest će se i redoviti godišnji nadzor područja, s naglaskom na mjesta na kojima je otpad nepropisno odlagan u protekle dvije godine. Uz znakove zabrane koji se i sad koriste, tamo gdje je to moguće bit će postavljene zapreke kojima će se spriječiti fizički prilaz kritičnim lokacijama. Nekako se najkonkretniji rezultati mogu očekivati od sustava videonadzora, kojim će biti "pokrivene" evidentirane lokacije na kojima se odlaže otpad i putovi koji vode do njih, a snažan doprinos sustavnom rješavanju problema trebao dati i općinski komunalni redar, koji se još uvijek uhodava, ali i odrađuje sve više posla. (Leonid SLIJEPČEVIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama