Nakon što je država omogućila i drugi krug legalizacije, divlja gradnja na jugu Istre uzela je maha. Na području općine Medulin komunalni redari u protekloj i ovoj godini prijavili su građevinskoj inspekciji 90 nelegalno podignutih objekata, ali gradi se i dalje. Potleušice niču u šumama, ali i samo nekoliko metara od mora, iznad lijepih uvala posutih oblutcima. No, grade se i prave kuće koje su njihovi vlasnici očito namijenili turističkom biznisu. Samo na području Munte u Premanturi, u posljednjih je mjesec dana prijavljeno 11 objekata. To smo područje i obišli u pratnji komunalnih redara Općine Medulin Armina Grabara i Sandra Radoševića, koji kažu da je zadnji objekt u ovoj zoni podignut prije 20-ak dana, doslovce preko noći, za najžešće oluje koja je tada bjesnila.
Objekti niču svakoga dana
To su bili vikend radovi, kazuje nam Armin te pokazuje kućicu iznad plaže podignutu prije dva mjeseca, a potom objekt do nje, pa još dva u šumici. Riječ je mahom o skromnim kućicama manje kvadrature koje nije teško ukloniti, jer su vlasnici očito računali da bi im moglo stići i rješenje o rušenju. Nekoliko ploča s istaknutom zabranom izgradnje uočili smo i na nekim objektima, no srušen nije nijedan.
- Nešto su uspjeli legalizirati. Objašnjeno nam je da nema postupanja ukoliko je vlasnik predao zahtjev za legalizaciju jer se mora čekati završetak postupka. No, na više pozicija nije nikad bilo ni objekata ni nadstrešnica, veli Grabar.
Naime, neki su vlasnici, zloupotrebljavajući Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, upravo pod nadstrešnicama, vidljivim na ortofoto snimku iz 2011. godine, podigli objekte i potom ih legalizirali. Zakon, naime, kazuje da se mogu legalizirati samo oni objekti koji su vidljivi na ortofoto snimku, pa su mnogi podizali nadstrešnice i postavljali različite predmete na svoje parcele kako bi se iz zraka vidjelo da je "ondje nešto izgrađeno". Potom bi na brzinu podizali objekte i predavali zahtjev za legalizaciju. Komunalni redari izuzetno dobro surađuju s građevinskom inspekcijom koja je dobila odobrenje resornog ministarstva i za rad subotom, te na poziv odmah izlazi na teren. Grabar, međutim, objašnjava da ingerencija komunalnih redara završava prijavom nelegalnog objekta inspekciji, koja nakon toga postupa dalje, te se, uz ostalo, koordinira s Agencijom za ozakonjenje nelegalno izgrađenih objekata, u slučaju da je vlasnik predao zahtjev za legalizaciju.
Iako redari uredno prijavljuju ovakve slučajeve, Grabar veli da to ne zaustavlja divlje graditelje jer objekti svakodnevno niču. Nije mu poznat podatak koliko je ukupno nelegalnih zdanja na području općine Medulin, a da bi se to utvrdilo, bilo bi potrebno ponoviti ortofoto snimak i usporediti ga sa snimkom iz 2011. (Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ)
OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU