Kip čija je vrijednost, neslužbeno saznajemo, oko 200 tisuća kuna, izradio je talijanski umjetnik Massimiliano Meluso iz Accademie di Belle Arti di Venezia, a otkrili su ga roditelji Plinia Cuccurina, Ana i Giovanni, te potomak Blaženog Julijana, njegova rodica Isolina Mottica, rođena Cesarello
Ugledni istarski poduzetnik i donator Plinio Cucurin svojim je rodnim Balama poklonio brončani kip blaženog Julijana koji je prekjučer postavljen ispred mjesne crkve Blažene djevice Marije. Kip čija je vrijednost, neslužbeno saznajemo, oko 200 tisuća kuna, izradio je talijanski umjetnik Massimiliano Meluso iz Accademie di Belle Arti di Venezia, a otkrili su ga roditelji Plinia Cuccurina, Ana i Giovanni, te potomak Blaženog Julijana, njegova rodica Isolina Mottica, rođena Cesarello.
U Balama je jučer bilo više svećenika, kažu upućeni, nego ikad prije, čak njih 15-koji nisu skrivali oduševljenje novom donacijom Plinia Cuccurina. On je dosad, izravno i neizravno sufinancirajući razne projekte, poput sportske dvorane i nedavno postavljene skulpture leptira na ulazu u same Bale, rodnom kraju poklonio golemu vrijednost. Posebnu zahvalnost donatoru, pred velikim brojem Baljana uputio je baljanski župnik Joel Catary koji je, zanimljivo, porijeklom iz Venezuele, a ovdje je na službi već dvije godine.
Plinio Cuccurin istaknuo je kako je njegova veza s rodnim Balama neraskidiva te da mu je pomoć Balama u kreiranju nekih novih sadržaja, povećanja standarda ovdašnjeg stanovništva te kvalitete njihovog života, kao i očuvanja tradicije i običaja, obveza koju neće prestati ispunjavati. Istodobno je istaknuo važnost prijateljstva i povezanosti s aktualnim načelnikom Općine Bale Edijem Pastrovicchiom, što zasigurno doprinosi njegovoj odluci o donacijama Balama i njihovom sve bržem, ali i odgovornijem razvoju kao mjestu ugodnog života.
Inače, Blaženi Julijan čiji je kip jučer postavljen, rođen je u Balama oko druge polovice 13. stoljeća, a porijeklom je iz povijesne i slavne obitelji Cesarello. Još kao mlad odjenuo je habit sv. Franje u obližnjem samostanu sv. Mihaela Arhanđela gdje se i posvetio redovničkom životu. Nakon života provedenog u molitvi, žrtvi i apostolatu, Julijan se zatvorio u svetosti i proveo dane u samostanu. Nevjerojatno zvuči da je nakon smrti bilo šest premještaja svetog tijela Julijana, i to u razdoblju od kraja 15. stoljeća pa sve do rujna 1910. godine.