Ovdje sloboda i bratstvo nisu bile samo parole, već način života. I zato je potrebno da stojimo na ovom mjestu, iz godine u godinu, i zajednički slavimo dan kad smo ravnopravno stajali jedni uz druge i stvarali naš istarski put, naglasio je istarski župan
Komemorativni skup
Komemoracijom kod Kućibrega danas je obilježena 77. godišnjica bitke koju su na tom području 3. i 4. studenog 1944. godine vodile partizanske jedinice II. brigade 43. istarske divizije, talijanski partizani iz bataljuna "Alma Vivoda" i jedinice slovenskih partizana koparskog područja protiv znatno nadmoćnijih njemačkih i talijanskih fašističkih snaga. U neravnopravnoj borbi poginulo je 120 boraca, pripadnika svih triju narodnosti, a najviše žrtava imao je talijanski bataljun "Alma Vivoda".
Polaganjem vijenaca evocirana je uspomena na hrabrost i zajedništvo kao zalog za suživot u budućnosti. Kod spomenika na uzvisini kod Kućibrega, koji je narod Bujštine i Koparštine podignuo 1959. godine kao trajan spomen na pripadnike triju narodnosti koji su u toj bitci dali živote za slobodu, okupile su se delegacije gradova i općina Bujštine, Istarske županije, udruga antifašista, predstavnici boračkih organizacija iz Hrvatske, Slovenije i Italije, općina slovenskog i talijanskog dijela Istre, Društva Josip Broz Tito, nekih političkih stranaka i drugi. Njihova je zajednička poruka: da se nikada ne ponovi.
Delegacijama iz tri države obratio se istarski župan Boris Miletić.
- Prije 77. godina tri su naroda, Hrvati, Slovenci i Talijani, na ovom području vodila tešku borbu protiv naci-fašističkih sila. Ovdje sloboda i bratstvo nisu bile samo parole, već način života. I zato je potrebno da stojimo na ovom mjestu, iz godine u godinu, i zajednički slavimo dan kad smo ravnopravno stajali jedni uz druge i stvarali naš istarski put. Nikad ne smije biti zaboravljeno da je u ime slobode Istre i njezinih stanovnika stradalo tisuće nevinih ljudi, kojima je zajednička ideja antifašizma i jednakih prava na život za svakog pojedinca bila iznad bilo kojeg drugog interesa, poručio je istarski župan.
Prisutnima se u ime organizatora obratio i predsjednik UAB-a Bujštine Edi Andreašić, te u ime domaćina, čelnika gradova i općina s područja Bujštine gradonačelnik Buja Fabrizio Vižintin.
- Aktualna situacija nije nam dozvolila organiziranje tradicionalnog narodnog skupa, ali i ovako možemo odati počast i zahvaliti sudionicima te poznate bitke. Zahvaljujući borbi protiv fašizma, danas živimo u slobodi i demokraciji, poručio je Vižintin.
Slične poruke poslao je i čelnik Ankarana Gregor Strmčnik, koji je naglasio da su ovakvi skupovi prilika da se ne zaborave borci koji su svoje živote dali za slobodu.
- Oni kojih se danas sjećamo primjer su borbe protiv zla. Zahvaljujemo im za ono što su stvorili i što mi danas imamo, poručio je Strmčnik.
U ime boračke organizacije Italije (ANPI) govorio je Fabio Vallon iz Trsta, koji je, uz ostalo, rekao da su Hrvati, Slovenci i Talijani u zajedničkoj borbi dali svoj veliki doprinos slobodi, pokazujući zajednički put i način borbe protiv svih opasnosti kojih ima i danas. - Nikad više rata, nikad više fašizma, poručio je Vallon.
Potpredsjednik SABA-e Hrvatske i Saveza udruga antifašista Istarske županije Edo Jerman upozorio je da je antifašizam u Hrvatskoj u vrlo lošem položaju.
- Poznato je tko je protiv nas. Glas antifašista se ne čuje, spriječeni smo okupljati se. Nas antifašiste se vrijeđa i ne dozvoljava nam se provođenje naših programa, polako nas se stavlja po strani, nemamo financijsku podršku čelnika gradova i općina. Smeta nam kad se kaže da je Hrvatska stvorena u Domovinskom ratu. To nije istina. Republika Hrvatska je stvorena za vrijeme Drugog svjetskog rata. Hvala onima koji su je stvorili, a hvala i onima koji su je obranili. Neki događaji pokazuju da nas se želi razjediniti, ali ne damo se, jer ovdje ne bismo ni bili da nije bilo partizana i partizanki na čelu s Josipom Brozom Titom, zaključio je Jerman.