Još 1930-ih proširena je zgrada gradske vijećnice podizanjem dodatnog kata-galerije, pretvorivši podij u plesnu dvoranu. Uokrug na galeriji bi skrbne majke budno pratile čedne kćeri na podiju i njihov odabir plesača pa bi se kćeri znale naguravati ispod galerije, zaštićene od tih pogleda, ne bi li ukrale poneki zabranjeni dodir
Novigrad
Zovu ga malim biserom Jadrana! Što li to Novigrad čini privlačnim i osobitim da je proglašen najboljim malim gradom za život u Hrvatskoj u 2018. godini i uvijek je u vrhu najboljih, a k tomu je i prema zadnjim službenim podacima grad s najvećim porastom stanovnika u Istri. Od 2011. bilježi plus od 12 posto. S tim snažnim motivima uputili smo se u obilazak Novigrada/Neapolisa, kojemu Novigrađani s puno ljubavi i ponosa daju stoljećima novi smisao.
Kroz povijesni vremeplov vodi nas Dolores Mihelić Malbašić, bivša vodičkinja, danas ravnateljica Srednje škole Vladimira Gortana u Bujama. Dočekuje nas na glavnim ulaznim vratima grada, gdje se Decumanusom/Ulicom Gradskih vrata kroči u povijesnu jezgru. Tu se nalazi i četverokutna kula, jedina među renesansnim okruglim kulama koje su razmještene po gradskim zidinama na sve strane svijeta. Hodamo i pričamo, na morskoj smo šetnici koja se proteže uokrug cijele starogradske jezgre.
Novigradu se ime prvi put spominje 599. godine u pismu pape Grgura I. kao Neapolis, a početkom 9. stoljeća kao Civitas Nova, Novi Grad. Bio je od 13. stoljeća opasan zidinama s karakterističnom merlaturom (kruništem na vrhu). Sve do 18. stoljeća razvija se na otočiću kada ga spajaju s kopnom. Novigrađani su bili snalažljivi pa bi u doba mira kamenite blokove iz zidina vadili za gradnju kuća, a zatim u predratno doba ponovno zidali nove bedeme, doznajemo od naše vodičkinje.
Fascinira i podatak da je u 6. stoljeću utemeljena Novigradska biskupija koja je egzistirala do 1828., a 1831. pripojena je Tršćansko-koparskoj. O značaju grada govori i podatak da je u doba vlasti Franaka u 8. stoljeću franački grof Ivan uspostavio svjetovnu vlast u Novigradu za područje cijele Istre. Ovdje je praktički bilo, kako se to danas veli, administrativno sjedište županije. Grof Ivan naseljavao je Slavene da bi obrađivali zemlju jer fina gradska gospoda to nisu htjela raditi. Usporedimo li s aktualnim trenutkom, Slaveni su pristizali u obalne gradove kao ekonomski migranti. U 13. stoljeću Novigrad je dobio i svoj prvi Statut. Turci su provalili u grad 24. svibnja 1687., opljačkali ga i odveli u zarobljeništvo 38 Novigrađana, niže impozantne podatke Dolores.
Izdvajamo mjesta i događaje u koje bi obavezno trebalo "zaroniti".