Naspram 2017., Stojnić sada teži dva milijuna kuna više. Vrijednost imutka mu trenutno iznosi osam milijuna kuna. To je pet milijuna kuna više nego početkom mandata 2009. godine, ali i milijun kuna manje u usporedbi s imovinskom karticom objavljenom nakon pobjede na lokalnim izborima 2013.
Načelnik Općine Tar-Vabriga Nivio Stojnić, odnedavno bivši član IDS i nekadašnji potpredsjednik te stranke, napokon je ažurirao svoju imovinsku karticu. Učinio je to čak dvaput u posljednjih mjesec dana. Prvi ju je put izmijenio 7., a drugi 21. veljače. Dakle, nakon što je verbalnim seksističkim nastupom zgrozio javnost, zbog čega je na koncu, bio prisiljen i istupiti iz IDS-a. Izmjenama su prethodili naši natpisi o njegovim ranije objavljenim, šlampavo popunjenim i u potpunosti netransparentnim izvješćima o imovinskom stanju.
Zadržao si IDS
Unatoč raznoraznim promjenama i dopunama nešto je ipak ostalo isto. Stojnić se, naime, niti u najnovijoj imovinskoj kartici nije odrekao stranke čiji je član bio čak tri desetljeća i pod čijim je okriljem postao načelnik Tar-Vabrige davne 2007. godine. Da stare navike teško umiru, može se primijetiti upravo po rubrici "stranačka pripadnost", gdje se i dalje može iščitati njegova lojalnost Istarskom Demokratskom Saboru. Ako bismo, dakle, sudili samo po imovinskoj kartici, Stojnić je i dalje dio IDS-a.
No, za razliku od političkog opredjeljenja, promijenila se vrijednost njegove imovine. Naspram 2017., Stojnić sada teži dva milijuna kuna više. Vrijednost imutka mu trenutno iznosi osam milijuna kuna. To je pet milijuna kuna više nego početkom mandata 2009. godine, ali i milijun kuna manje u usporedbi s imovinskom karticom objavljenom nakon pobjede na lokalnim izborima 2013. Svakako se može reći da Stojnić održava trend. Kad oscilira s materijalnim statusom, on to uvijek radi sa šest nula.
Uz prethodno prikazane dvije kuće s okućnicom, jedne veličine 750 kvadrata i druge od 450 četvornih metara, te građevinskog zemljišta i dvije oranice, načelnik sada evidentira još dvije njive stečene nasljedstvom te dva vinograda. Potonje je stekao kupnjom od samostalne djelatnosti, ali upisan je samo kao suvlasnik. Stojnić je također ispravio vrijednost građevinskog zemljišta u Vabrigi. U kartici na početku aktualnog mandata je tržišnu cijenu te parcele površine 680 kvadrata procijenio na nerealnih i itekako skromnih 68.500 kuna, dok sada uviđa da je prodati može za puno više novca, odnosno za čak 650 tisuća kuna.
No, oranice i njive nisu sve što je ovaj bivši IDS-ovac u ranijim izvještajima smetnuo s uma, a naveo u aktualno srihtanoj imovinskoj kartici od 7. siječnja. Napokon se sjetio kako je stekao svoju najvrjedniju imovinu, već navedenu kuću s okućnicom od 750 kvadrata u Vabrigi. Ta je nekretnina, podsjetimo, prvo bila navedena kao stečena nasljedstvom, a kasnije kupnjom. Kada smo Stojnića u siječnju upitali da pojasni tu nelogičnost, kazao je: "Ne znam. Imam dvije kuće. Bit će ili jedna ili druga. Jedna od te dvije kuće je sigurno naslijeđena". Mjesec dana kasnije se, čini se, ipak dosjetio kako je došao u posjed te nekretnine vrijedne tri milijuna kuna - prodajom imovine. Također, prije dvadesetak dana je ili uvidio da u Vabrigi posjeduje još jedno dobro ili ga je možebitno tek tada privrijedio. Riječ je o nekretnini površine 140 kvadrata vrijednoj 70 tisuća kuna, stečenoj dosjelošću. Parcelu je, dakle, zaradio nakon ju je određeno vrijeme neprekinuto održavao. Doduše nije specificirano o kakvoj se nekretnini radi. Zemljište je evidentirano tek pod "druge nekretnine".
Dugogodišnji načelnik u novo izvješće upisuje i četiri nove pokretnine: Renault Master Furgon vrijedan 240 te Renault Trafic Furgon Energy od 220 tisuća kuna. Osim toga, tu su i teretno vozilo Peugeot kupljeno za 120 tisuća kuna, ali i brodica teška 970 tisuća kuna. Ta je vozila Stojnić u vlasništvo dobio putem mjere koje provodi Ministarstvo poljoprivrede, takozvane potpore za stavljanje na tržište proizvoda ribarstva i akvakulture. Tu su, doduše, i "stari" Renault Scenic, kočarica, četiri pasare, čamac Leut i hladnjača Renault Trafic.
Izvjesno je da su Stojniću brojna vozila potrebna jer je po zanimanju, piše tako na službenim mrežnim stranicama Općine, privatni poduzetnik u ribarstvu. Naime, vlasnik je obrta za morski ribolov, uzgoj i trgovinu "Nivio". Prije ga u imovinskim karticama nije navodio, ali sada se ipak sjetio da posjeduje deset posto tog poduzeća. Sudeći po podacima s Poslovne Hrvatske, suvlasništvo dijeli sa sinom, koji se pak preko tvrtke s temeljnim kapitalom od šest milijuna kuna "Nona" bavi kupnjom i prodajom nekretnina sa sestrom. Obrti "Nivio" i "Nona" prijavljeni su na istoj adresi. No, kao što znamo, dužnosnici nisu dužni u imovinske kartice unositi podatke o imovini punoljetne djece.
Poduzetna obitelj
Da su Stojnići izuzetno poduzetna obitelj govori činjenica da i Stojnićeva supruga prihoduje od samostalne djelatnosti. Ona godišnje zarađuje 180 tisuća kuna. U aktualnoj, netom ažuriranoj kartici ne može se, međutim, vidjeti o kojem je obrtu riječ, no u ranije podnesenoj načelnik objelodanjuje da je riječ o tvrtki za pranje i kemijsko čišćenje tekstila i krznenih proizvoda "Calipso". Valja ovdje napomenuti da istarski načelnik posjeduje i Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo (OPG) "Nivio Stojnić", prisutno na raznim smotrama maslinovog ulja, a za koje Stojnić u svojim izvješćima i dalje ne navodi podatak o vlasništvu. Pod rubrikom o članstvima u udruženjima i organizacijama opet je naveo funkcije predsjednika skupštine u Ribarskoj zadruzi Istra i TZ-u Tar-Vabrige.
Što se pak tiče zaduženja u bankama, podsjetimo da je Stojniću to bila poprilično izazovna rubrika. Tako je tek u 2017. godini evidentirao kredit relativno povoljne kamatne stope od 5,5 posto podignut 2009. godine, 12 godina nakon zaduženja. Isto je i s kreditima iz 2011. i 2016. Stoga ne čudi što je tek pri novoj nadopuni imovinske kartice zabilježio i kunsko zaduženje iz 2018. od 576.720 kuna u Kent banci. Intrigantno je ipak da se Stojnić taj izdašan iznos obvezao isplatiti u roku od samo tri mjeseca. Ukratko, izgleda da bi tako mjesečno zapravo izdvajao čak 192 tisuća kuna. Doduše, moguće je da su mu u isplaćivanju te obaveze pripomogle ranije spomenute potpore za ribarstvo. Uz taj, i one stare u Addiko banci, s kojom, inače, posluje Općina Tar-Vabriga, podignuo je još jedan kredit od 218.500 eura, odnosno milijun i pol kuna u OTP-u, ali na puno realnijih šest godina. Taj ima još zavidniju kamatnu stopu - samo 3,4 posto. Ako svemu tome pripojimo i kredite podignute ranijih godina, ispada da je Stojnić u jednom trenutku za sva zaduženja, njih ukupno šest, mjesečno izdvajao 223.880 kuna!