ilustracija
Analizirani su podaci o socijalnoj zaštiti koja unutar proračuna uključuje stavke - brigu o bolesnima, invalidima, starijima, obitelji i djeci, nezaposlenima, brigu vezanu za stanovanje, socijalnoj pomoći stanovništvu te razvoju socijalne zaštite. Buzet ne samo da je većinom vlastitim sredstvima izgradio Dom za starije, nego svojim mještanima sufinancira i smještaj
Buzet je prema proračunskim izdvajanjima za socijalnu zaštitu socijalno najosjetljiviji grad u Hrvatskoj i to u dvije kategorije koje je analizirao portal gradonačelnik.hr. Na prvo mjesto prestižne nacionalne ljestvice zasjeo je, jer, prema podacima iz proračuna gradova u 2018. godini, ima najveći udjel u proračunu namijenjen socijalnoj zaštiti. Slijede Vrgorac, Vrlika, Rab, Solin, Valpovo, Pakrac, Đakovo, Umag i Komiža. Buzet je prvi i po izdvajanjima za te namjene u odnosu na broj stanovnika. Na ovoj ljestvici TOP deset gradova slijede Umag, Rab, Vrlika, Dubrovnik, Vrgorac, Poreč, Opatija, Obrovac i Komiža.
Za socijalu 5,4 milijuna kuna
Buzet je najveći udjel proračunskog novca za socijalnu zaštitu u odnosu na broj stanovnika u 2018. godini imao s 889 kuna koliko iznose izdvajanja po stanovniku. Ujedno je i vodeći po postotku izdvojenih proračunskih sredstava za te namjene - 14,25 posto. Izdvajanja za socijalnu zaštitu u toj su godini iznosila 5,4 milijuna kuna. Nakon Buzeta, najviše je po glavi stanovnika u 2018. godini izdvojio Grad Umag - 874 kune. Poreč je s izdvajanjima od 575,6 kuna na sedmom mjestu.
Analizirani su podaci o socijalnoj zaštiti koja unutar proračuna uključuje stavke - brigu o bolesnima, invalidima, starijima, obitelji i djeci, nezaposlenima, brigu vezanu za stanovanje, socijalnoj pomoći stanovništvu te razvoju socijalne zaštite. Buzetu ovakvu poziciju donosi prvenstveno izdvajanje za starije, jer ne samo da je većinom vlastitim sredstvima izgradio Dom za starije nego svojim mještanima sufinancira i smještaj u njemu.
Gradonačelnik Buzeta Siniša Žulić kaže kako se sredstvima koja se izdvajaju iz gradskog proračuna, a koja su namijenjena socijalnim programima, prvenstveno želi osigurati socijalnu stabilnost građana kojima je pomoć neophodna.
- Posebno se ponosimo našim Domom za starije osobe te izvaninstitucionalnim programima pomoći u kući i organiziranih dnevnih aktivnosti, kojima našim starijim sugrađanima osiguravamo primjeren, dostojanstven i kvalitetan život u ustanovi, odnosno produžavamo mogućnost njihovog samostalnog boravka u vlastitom domaćinstvu s osiguranom njegom, dostavom namirnica ili toplog obroka. Danas, kada je takva skrb našem stanovništvu sve više potrebna, raste i broj te kvaliteta pruženih usluga, što iziskuje i dodatna izdvajanja iz proračuna. Stoga je kroz proteklih nekoliko godina usprkos smanjenjima proračunskih sredstava i poreznih prihoda Grad Buzet ostao socijalno osjetljiv te nastavio istom mjerom osiguravati pomoći socijalno ugroženim sugrađanima, ali i provođenje programa i aktivnosti unutar socijalnih ustanova i udruga, izjavio je Žulić.
Umag - grad socijalne osjetljivosti
U Umagu gdje su u 2018. godini za socijalne namjene izdvojili 11,7 milijuna proračunskih kuna, ponose se što su grad socijalne osjetljivosti, koji vodi računa o skrbi svojih sugrađana, posebice onih slabijeg imovnog stanja, narušenog zdravlja i osoba treće životne dobi. U proteklom razdoblju, prenosi portal gradonačelnik.hr, povećali su izdvajanja u području socijalne skrbi koja se odnose na sufinanciranje smještaja starijih osoba u Domu umirovljenika, zdravstvenu njegu nemoćnih sugrađana kroz smještaj u zdravstvene ustanove posebne skrbi, program pomoći u kući, pučke kuhinje i slično.
Poreč je, saznajemo od gradonačelnika Lorisa Peršurića, za socijalnu skrb 2018. godine izdvojio 9,6 milijuna kuna, a ove godine 11,8 milijuna kuna. Najveći dio odnosi se na sufinanciranje rada Doma za starije i nemoćne osobe, kojeg je Poreč izgradio svojim sredstvima, te programa koji se u njemu realiziraju, od sufinanciranja smještaja, posebnog programa Poludnevnog boravka za starije osobe, nadalje programa Hospicij - kućna skrb, te programa Medicinska rekreacija za starije osobe, a što su sve građani jako dobro prihvatili.
- Prvi u Hrvatskoj pokrenuli smo program 50-postotnog sufinanciranja dopunskog zdravstvenog osiguranja za sve naše umirovljenike starije od 65 godine. Doista ima puno programa, ne samo u tom segmentu nego i svim ostalima što je sve rezultiralo da budemo dvije godine za redom najbolji grad po kvaliteti života u Hrvatskoj, kada govorimo o kategoriji srednjih gradova, zadovoljan je Peršurić.