PRETOVAR PRED KUPAČIMA

Izlov ježinaca ovog ljeta uznemirio je ljude u Barbarigi, ali još uvijek je nejasno smije li se to raditi

| Autor: Sandra ZRINIĆ TERLEVIĆ
Situacija snimljena ovog ljeta kod Barbarige koja je uznemirila žitelje (Snimio čitatelj)

Situacija snimljena ovog ljeta kod Barbarige koja je uznemirila žitelje (Snimio čitatelj)


Ježinci se u Jadranu ne smiju izlovljavati. Ili ipak smiju? Naime, upravo takve smo oprečne odgovore dobili od dva ministarstva, a kao što to obično biva, nadležnosti su, pa tako i pravila, podijeljena ovisno o tome koga pitate. Da podsjetimo, ovog je ljeta izlov ježinaca uznemirio kupače u Barbarigi. Redala su se pitanja smiju li se loviti, koliko, gdje, a pogotovo smije li se pretovar obavljati usred plaže pune kupača. Sve to pitali smo nadležno Ministarstvo poljoprivrede.

"Osim važeće povlastice za gospodarski ribolov na moru i ronilačke opreme koja mora u nju biti upisana, za sakupljanje morskih ježinaca potrebno ishoditi i rješenje za uzimanje iz prirode morskih ježinaca (osim vrste pjegavog ježinca koja je zabranjena), a koje izdaje Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja. Rješenja se izdaju na rok do najduže tri godine, odnosno do isteka važeće Stručne podloge. Rješenjem se, uz mjere koje su donesene Pravilnikom o obavljanju gospodarskog ribolova na moru ronjenjem, dodatno ograničava dnevna količina ježinaca dopuštena za sakupljanje po povlastici za obavljanje gospodarskog ribolova na moru, i ona iznosi 300 kilograma", pisalo je u odgovoru Ministarstva poljoprivrede.

To je ministarstvo navelo i da stručna podloga propisuje i zabranu sakupljanja ježinaca u komercijalne svrhe na području Istre, odnosno na dijelovima ribolovnih podzona uz istarski poluotok (A1, A4 i E2) koje obuhvaćaju obalna područja kopna i mora do dubine 25 metara, zbog mogućeg negativnog utjecaja na populacije ježinaca na tom području, kao i na njegovo stanište.

To je izazvalo reakciju (boljih) poznavatelja propisa te su nas nakon objave tog teksta upozorili da Ministarstvo ne iznosi istinu.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter