RASPRAVA U EU PARLAMENTU

IDS-ov eurozastupnik Valter Flego: "UGLJEN VIŠE NIJE OPCIJA. TE Plomin 2 može biti moderna tvornica struje na čiste izvore energije"

Imamo i Fond za pravednu tranziciju, s oko 160 milijuna eura. Novci nisu problem ako naše ministarstvo i HEP imaju spremne kvalitetne projekte. Rekonstrukcija termoelektrane sukladno smjernicama EU-a je najbolja opcija, kazao je Flego

| Autor: Milan PAVLOVIĆ
Valter Flego (Snimio Danilo Memedović)

Valter Flego (Snimio Danilo Memedović)


Klimatske promjene i ekologija ovih su dana u središtu pozornosti svjetske javnosti zbog 26. konferencije Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama koja je u škotskom Glasgowu okupila svjetske lidere koji raspravljaju o toj temi i njezinoj povezanosti s budućnošću našeg planeta. Problem je to koji se u globalnoj utrci za profitom i ekonomskim napretkom prečesto ignorirao i gurao pod tepih, te se ni danas, unatoč bezbroj dokaza da ta prijetnja nije imaginarna, mnogi odbijaju sučeliti s posljedicama do kojih će neminovno dovesti nastavak neodgovornog ponašanja prema prirodi.

Dobra vijest je da se o toj temi sve češće razgovara i progovara, kako na ovoj najvišoj, tako i na nižim razinama. O klimatskim promjenama raspravljalo i u Europskom parlamentu, a jedan od govornika bio je i IDS-ov eurozastupnik Valter Flego.

Crni scenarij

- Na posljednjoj sam plenarnoj sjednici rekao, i ponovit ću to još jednom: konferencija u Glasgowu jedna je od posljednjih, a možda i posljednja šansa da spriječimo potpuni klimatski kolaps. Koliko je još prirodnih katastrofa i klimatskih prosvjeda potrebno da to shvatimo? Sami smo se doveli tu gdje jesmo i sada moramo pokazati da znamo kako izaći iz tog crnog klimatskog scenarija. Vidjet ćemo ishod konferencije, sve oči svijeta budno je prate. Da budem skroz iskren, frustrira me što su gotovo svi moćnici svijeta na jednom mjestu, a mi se pitamo hoće li uopće išta konkretnog izaći iz Glasgowa. Vidjet ćemo postoji li stvarna politička odlučnost ili je ovaj najveći diplomatski susret u britanskoj povijesti samo trik za javnost. U Glasgowu je sadržana sva moć za spas naše planete. Želim vjerovati da neće podbaciti. U suprotnom, posljedice će biti katastrofalne, kaže Flego.

Naglasio je da se svi moraju ubrzati i zajednički utrostručiti napore u borbi protiv klimatskih promjena.

- Znamo već godinama da su zelene politike samo pitanje vremena, to je vrijeme itekako došlo. Fosilna goriva moraju postati stvar prošlosti. Energetsko korištenje ugljena, najštetnijeg fosilnog goriva, više ne smije biti opcija. Nismo ni blizu cilja dogovorenog Pariškim sporazumom u vezi s ograničavanjem globalnog zagrijavanja na najviše 1,5 stupanj Celzijev, a istovremeno se na fosilna goriva i dalje troše milijarde. Istovremeno, obećanih 100 milijardi dolara najranjivijim zemljama još uvijek nije isporučeno, kazao je.

Osvrnuo se i na temu termoelektrane Plomin 2 koja kao gorivo koristi ugljen, a za koju je nedavno najavljeno zatvaranje, ali tek poslije 2030. godine.

- Pričamo o spašavanju planeta, pričamo o prelasku na obnovljive izvore energije, pa pokažimo to onda konkretnim djelima. TE Plomin 2 jedina je termoelektrana u Hrvatskoj na ugljen. To je neprihvatljivo i oko toga bismo se svi trebali složiti. Apsolutno sam za zatvaranje termoelektrane na ugljen. Plomin 2 može biti moderna tvornica struje na alternativne, čiste izvore energije. Zato pozivam HEP i Ministarstvo gospodarstva da ubace u šestu brzinu i naprave projekt prenamjene, jer fosilna goriva, odnosno ugljen nisu više ekološki prihvatljiv energent, kaže Flego.

Zelena tranzicija

Europa je, kaže Flego, shvatila da ekologija košta i zato je namijenila tolike milijarde za zelenu tranziciju, čak 37 posto svog proračuna.

- Imamo i Fond za pravednu tranziciju, s oko 160 milijuna eura. Novci nisu problem ako naše ministarstvo i HEP imaju spremne kvalitetne projekte. Rekonstrukcija termoelektrane sukladno smjernicama EU-a je najbolja opcija. I u prostornom planu Istarske županije iz 2016., kada je IDS spriječio otvaranje trećeg pogona Plomina na ugljen, stoji: "Kod rekonstrukcije postojećih ili gradnje novih zamjenskih proizvodnih blokova, u cilju zaštite ljudi i okoliša uvjetuje se primjena najsuvremenijih (naprednijih i čišćih) proizvodnih tehnologija i najučinkovitijih mjera zaštite, (npr. plin ili obnovljivi izvori energije) što se prvenstveno odnosi na TE Plomin", te dalje: "u slučaju termoenergetskog kompleksa TE Plomin bespogovorno zahtijevati poštivanje europskih standarda za sve termoenergetske građevine", zaključio je Valter Flego.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter