Arhiva
Gradonačelnik Loris Peršurić je pojasnio da su u tijeku žalbeni postupci nakon čijeg će se ishoda vidjeti što dalje, te da se tu ne radi samo o financijskim obvezama gradova već i države i Hrvatskih voda, te da gradu bankrot ne prijeti
Gospodarstvenik Miro Dodić, porečka Umjetnička škola te Studio Sonda iz Vižinade ovogodišnji su dobitnici najvišeg porečkog priznanja, Povelje 30. april, koja će im biti dodijeljena na predstojećoj svečanoj sjednici u povodu Dana grada Poreča 30. travnja, odlučilo je na posljednjoj sjednici porečko Gradsko vijeće.
Donošenje odluke nije prošlo bez trzavica, jer je u ime kluba oporbenih vijećnika njegov predsjednik Maurizio Zennaro zatražio da se njihovom kandidatu za gradsku povelju Anti Cukrovu ne dodijeli zahvalnica, kako je navedeno u popisu predloženih priznanja, te da se njegovo ime uopće ne spominje u kontekstu dodjele nagrade 30. april. "Cukrov je dao značajan doprinos razvoju našega grada što odbijanjem da mu dodijelite Povelju 30. april ne želite priznati, pa ako ne može dobiti Povelju, ne treba dobiti ni zahvalnicu", bio je rezolutan Zennaro, a njegov je prijedlog zatim i prihvaćen.
Peticija s 1.700 potpisa
Sjednica je počela vrlo dinamičnim i iskričavim aktualnim satom, u kome su dominirale teme o "korekciji" europske potpore za izgradnju kanalizacije na Poreštini, i već nekoliko mjeseci aktualan cjenik odvoza smeća. I HDZ-ov viježnik Dražen Prgić i SDP-ov Goran Gašparac pitali su što će se dogoditi nakon što je Europska komisija odlučila uskratiti Gradu Poreču 25 posto odobrene potpore odnosno oko 53 milijuna kuna za izgradnju kanalizacijskog sustava zbog nepravilnosti u provođenju postupka javne nabave; zanimalo ih je tko je odgovoran za te propuste, hoće li biti sankcija, te hoće li zbog tolikog iznosa Grad Poreč bankrotirati. Gradonačelnik Peršurić je pojasnio da je više hrvatskih gradova dobilo takvu "korekciju" (koju su neki nazvali i kaznom) i da su u tijeku žalbeni postupci nakon čijeg će se ishoda vidjeti što dalje, te da se tu ne radi samo o financijskim obvezama gradova već i države i Hrvatskih voda, te da gradu bankrot ne prijeti.
Maurizio Zennaro je komentirajući dobiveni odgovor na ranije postavljeno vijećničko pitanje o cjeniku odvoza smeća ustvrdio da nije zadovoljan odgovorom, zatražio je da mu se u gradskoj odluci pokaže odredba o "cijeni minimalne javne usluge" kojom se argumentira cjenik, ali on tu odredbu u odgovarajućim odlukama nije našao. Podsjetio je da su se građanima počeli naplaćivati spremnici dobiveni tek nekoliko mjeseci kasnije, upozorio na neobjašnjivo dvostruko povećanje cijena vreća za biorazgradivi otpad, te ukazao na nelogičnost u kriterijima za određivanje cijene gdje se istovremeno navode i masa otpada i volumen spremnika. Naposljetku je predao peticiju s 1.700 potpisa koje su prikupili njegova lista u suradnji s porečkim Živim zidom, kojom se traži vraćanje postupka na početak, uz poništenje važećeg cjenika odvoza smeća, vraćanje građanima preplaćenog novca i ponovno donošenje odluka, pravilnika i cjenika kojima se regulira zbrinjavanje otpada u Poreču. Nezadovoljan što reakcija na broj prikupljenih potpisa nije uslijedila odmah, Zennaro je kroz više replika tražio odgovore i pojašnjenja na svoja pitanja, pa je naposljetku dobio naputak da peticiju i ostale materijale dostavi preko pisarnice, "pa će se vidjeti".
Komunalni redar prodaje rakiju
Na vijećničko pitanje zašto se još nije krenulo u sufinanciranje stanovanja policajaca na službi u Poreču za što je u gradskom proračunu izdvojeno 500 tisuća kuna gradonačelnik Peršurić odgovorio je, da nakon više požurnica kojima se tražilo da se s MUP-om potpiše ugovor o ovoj potpori, konačno potpisivanje i početak sufinanciranja očekuje za dva tjedna. Brizi građana mjesnog odbora Veli Maj kada će se konačno završiti radovi koji traju već pet godina, da se mogu vratiti normalnom životu, gradonačelnik Peršurić je udovoljio viješću da gradska investicija na tamošnjoj plaži trebala biti okončana do 28. svibnja, a rekonstrukcija Valamarovog hotela trebala bi se dovršiti do početka lipnja.
Dražen Prgić je prenio informacije dobivene od građana, uz tvrdnju da postoje čak i snimke, da gradski komunalni redar u radnoj uniformi prodaje svoju rakiju ugostiteljima u starom gradu, na što je gradonačelnik Peršurić odgovorio da je sa slučajem upoznat i da je "postupak u tijeku". Ponukan SMS porukama koje je dobio tijekom sjednice, Goran Gašparac je pitao zašto se ne prenosi ova sjednica Gradskog vijeća, na što mu je odgovoreno da je kamera privremeno u kvaru.
Dosta burnu reakciju vijećnika Prgića izazvalo je godišnje izvješće o stanju sigurnosti koje je podnio načelnik Policijske postaje Poreč Davor Švenda. U izvješću je uz ostalo navedeno kako je na području Poreča u 2018. godini zabilježeno 414 kaznenih djela što je 120 manje nego prethodne godine, a razriješeno ih je 254. Zaključak je da je stanje zadovoljavajuće te da je Poreč siguran grad. Dražen Prgić je međutim ustvrdio da je izvješće "neprofesionalno, paušalno i netočno", da su loši rezultati u suzbijanju zlouporabe droga, da u Poreču "prema osjećaju ima puno više kriminala i osjećaja nesigurnosti", da iz izvješća vijećnici ne znaju kako policija izlazi na kraj s "kriminalnim skupinama koje se bave drogama i provalama u kuće", da nedostaju podaci o razrješenju odnosno otkrivanju počinitelja kaznenih djela po kategorijama već se iznose samo kumulativno, i da je generalno što se tiče sigurnosti "situacija u Poreču zabrinjavajuća".
Plavoj laguni prodano gradsko zemljište
Gradonačelnik Peršurić je demantirao Prgića rekavši kako vjeruje načelniku, zahvaljuje mu na suradnji i dobrom radu policije, i smatra "da je naš grad siguran", a Prgića i ostale vijećnike pozvao da prijave sva saznanja koja imaju o nezakonitim radnjama. Dogovoreno je da će se format policijskog izvješća promijeniti i da će ubuduće sadržavati više konkretnih podataka, i to već kod sljedećeg tromjesečnog izvješća.
U mirnijem nastavku sjednice donijeta je odluka o prodaji gradskog zemljišta u Varvarima Plavoj laguni za 4,29 milijuna kuna. Izglasana je suglasnost na projekt opremanja dječjeg igrališta u Buićima koji će se prijaviti na natječaj LAG-a Središnja Istra. Izabran je novi sastav gradskoj Savjeta mladih kojeg čine Danijel Čitar, Karla Fatorić, Matea Mendiković, Marin Sedmak, Luka Simonetti, Renata Štifanić i Erik Žužić, a donijeta je i odluka o otpisivanju gotovo četiri milijuna kuna nenaplativih potraživanja na ime poreza, komunalne naknade, komunalnog doprinosa i drugih pristojbi od tvrtki koje više ne posluju i brisane su iz sudskog registra, pa nije moguća ni prisilna naplata.