Vizija nije konačno rješenje, niti precizan projekt, nego podloga i radni dokument za daljnju kreativnu razradu. Prema prioritetima, Grad će u skladu s ključnim točkama koncepta, glavnim urbanim strategijama i planom transformacija tijekom vremena izrađivati detaljnija idejna rješenja, implementacijske planove i posljedično izvedbene projekte
Plan novog centra predviđa uvođenje pojedinih multi-funkcionalnih "otoka"
Izrađena je "Idejna urbanističko-arhitektonska studija - Konceptualna vizija Pazin 2030.", koju je izradio Zavod za urbanizam Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a studija je otisnuta na gotovo 600 stranica.
Kako izrađivači studije ističu "vizija je kreativna prostorna misao, konceptualni (a ne provedbeni) okvir za budući urbani razvoj grada kroz narednih nekoliko desetljeća koji bi umjesto dosadašnjeg fragmentiranja prostora i bavljenja pojedinačnim parcelama prema trenutnim i kratkoročnim potrebama trebao ponuditi dugoročan plan, odrediti smjer kretanja koji će se kroz vrijeme po potrebi mijenjati i prilagođavati".
Vizija nije konačno rješenje, niti precizan projekt, nego podloga i radni dokument za daljnju kreativnu razradu. Prema prioritetima, Grad će u skladu s ključnim točkama koncepta, glavnim urbanim strategijama i planom transformacija tijekom vremena, izrađivati detaljnija idejna rješenja, implementacijske planove i posljedično izvedbene projekte.
Imperativ je autora bio cjelinu grada sagledati kao jedinstveni organizam, holistički i kroz sinergiju svih dijelova, a potom osmisliti ključne i najinspirativnije prostorne zone. Važno je spomenuti da je studija koncipirana tako da omogućava apsolutno fleksibilnu i međusobno neuvjetovanu realizaciju bilo koje od projektiranih prostornih cjelina, zona i predloženih funkcija - i to u svakom trenutku, tijekom dužeg razdoblja planski projiciranog za sada na optimalno 10, pa do ekstenzije do čak 30 godina.
Studija bi trebala poslužiti kao podloga za aplikacije na EU fondove koji financiraju socijalno i ekološki osviještene prijedloge urbanog unaprjeđenja, a u drugom sustavu financijskog promatranja može biti i podloga za dijalog s raznim investitorima gdje će potencijalni zainteresirani poduzetnici ili tvrtke moći naći teme u koje mogu uložiti, a da su to ujedno i točke interesa grada.
Kako ističu autori studije "U implementaciji vizije u gradske planove i strategije razvoja potrebna je postupnost, temeljita komunikacija prema zainteresiranoj javnosti, po potrebi i daljnja detaljnija razrada s egzaktnim programima, tako da bi tek posve sazrjele ideje trebalo ugraditi u operativne prostorne i urbanističke planove".
Uvid u cjelovitu, otisnutu studiju moguć je u prostorima gradske uprave do datuma javnog predstavljanja.
Podsjetimo, krajem travnja bivši pazinski gradonačelnik Renato Krulčić sklopio je ugovor o izradi studije s Arhitektonskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu (Zavodom za urbanizam, prostorno planiranje i pejzažnu arhitekturu), a vrijednost projekta iznosio je 237 tisuća kuna (s PDV-om). Za voditelja izrade studije imenovan je mag.ing.arh. Alen Žunić, mladi stručnjak impresivne karijere. Diplomirao je na Arhitektonskom fakultetu Sveučilištu u Zagrebu te završio postdiplomski studij teorije i filozofije arhitekture na GSD-u Harvard Sveučilišta (2015.). Doktorirao je na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu (2016.) na kojem trenutno predaje kao docent. Postdoktorsko istraživanje radio je na ETH Zürich - Institut za povijest i teoriju arhitekture. Bio je suradnik istraživač na Sveučilištu Columbia - Talijanska akademija za napredne studije. Osnivač je i glavni arhitekt u ALBATROSS - Uredu za arhitekturu i istraživanje. Njegova istraživačka zanimanja usmjerena su na hrvatsku modernu i suvremenu arhitekturu. Objavio je 235 radova i 10 knjiga (kao autor ili urednik). U izradi studije su još sudjelovali Petra Vlahek, Rea Mihelko, Nedjeljko Spoljar, Dora Kovačić, Petar Kukec i Ana Mendica.
Prema vizualnim materijalima koji su objavljeni na web stranicama Grada i Facebook stranicama Grada Pazina studija, između ostalog, obuhvaća konceptualno rješenje Novog Pazina, novog naselja koje bi se smjestilo između sadašnjih naselja Stancija Pataj i Foškića odnosno Novog naselja. Mnogima koji su vidjeli vizualni materijal čini se preambiciozan, međutim, kako ističu autori, to su samo idejne smjernice koje se mogu mijenjati tijekom vremena i prema budućim planovima manjeg obuhvata. U Novom Pazinu bi se tako nalazila dva nova moderna stambena naselja, gradska tržnica, škola, dječji vrtić, medijateka (bibliotečno-informacijski centar za odgojno-obrazovnu tehnologiju op.n.), edukacijski park, razna igrališta, inovacijski centar, poduzetnička zona, solarni park, "start up" hub... Plan novog centra predviđa uvođenje pojedinih multi-funkcionalnih "otoka" koji se redovito naslanjaju na zelene linije. Svi objekti koji se grade ili prenamjenjuju trebali bi imali puno zelenila i mnogo prirodnog svjetla.
Tu su i rješenja pojedinačnih zahvata poput vrlo zanimljivog, logičnog i spretnog rješenja dovršetka uređenja glavnog gradskog trga.