Ne mogu vratiti ni dio uloženog u proizvodnju i svoj rad (N. LAZAREVIĆ)
Ukoliko se stvari ne poprave u sljedeća dva, tri tjedna gubici u našem sektoru u cijeloj zemlji biti će enormni. Zbog toga se s ovog mjesta obraćamo najprije našim jedinicama lokalne samouprave, zatim županiji te ministarstvu da poslušaju naše prijedloge, kaže Valdi Paliska, vlasnik rasadnika Dives iz Ripende
Uz turističke djelatnike i ugostitelje najpogođeniji poduzetnici u vrijeme krize uslijed koronavirusa su proizvođači cvijeća jer cvijeće nije hrana pa za njega ne vrijede olakotne okolnosti nacionalnog ni lokalnog stožera Civilne zaštite. Stoga je ovoga proljeća cvijeće ostalo zatočeno u rasadnicima i ne može naći put do svojih kupaca pa su se svi cvjećari pa tako i istarski našli u velikim problemima.
Prodaja cvijeća u ovom bi trenutku trebala biti u punom jeku, međutim dogodila se situacija koju nitko nije očekivao. Cvijeća ima, ali ne i njegove prodaje pa ni prihoda za istarske cvjećare koji tako ne mogu vratiti ni dio uloženog u proizvodnju i svoj rad. Plastenici istarskih cvjećara puni su cvijeća koje se ne može skladištiti. Ugrožena je njihova egzistencija. Ako njihova roba završi u smeću, neće imati kako preživjeti, a kamoli nastaviti proizvodnju. Ujedinili su se i traže pomoć za izlaz iz ove neočekivane situacije.
Valdi Paliska, vlasnik rasadnika Dives iz Ripende pored Labina, upozorava da njemu i ostalim proizvođačima cvijeća prijeti velika opasnost da će najveći dio cvijeća diljem cijele zemlje završiti u smeću jer jednostavno ne može doći do svojih kupaca.
- Ukoliko se stvari ne poprave u sljedeća dva, tri tjedna gubici u našem sektoru u cijeloj zemlji biti će enormni. Zbog toga se s ovog mjesta obraćamo najprije našim jedinicama lokalne samouprave, zatim županiji te ministarstvu da poslušaju naše prijedloge kako nam pomoći i da nam na kraju stvarno i pomognu. Cvjećarstvo je poljoprivredna grana, to se nikad ne smije zaboraviti, koja nikad nije imala poticaje, koja je pregrmjela jako puno kriza do sad, ali uvijek na svojim leđima i iz svojih rezervi. Cvjećari Istre već su uputili neke prijedloge prema Uredu za poljoprivredu, a ovih dana pridružit ćemo se i drugim cvjećarima u Hrvatskoj te iskoordinirati jedan zajednički zahtjev prema Ministarstvu poljoprivrede. Najviše nade polažemo u pomoć upravo naše županije koja i gaji svoj razvoj na turizmu i poljoprivredi, kaže Paliska. Alen Batelić iz Županići u općini Sveta Nedelja ističe da je za prodaju preostalo maksimalno mjesec dana.