(G. Č. Š.)
Tek nakon godinu, godinu i pol, ukoliko je aplikacija vrijedna pažnje te je pri samom vrhu preuzimanih aplikacija, može se govoriti o financijskoj isplativosti. Andre kaže da je tu granicu isplativosti uspio prijeći prije šest mjeseci, ali novac u cijeloj priči nije bio važan. Htio je samo testirati koliko je uspješan u tome, da li bi mu se karijera mogla temeljiti na programiranju
Reklamira se kao jednostavna i jedinstvena aplikacija namijenjena vozačima. Pruža uvid u čak 220 lokacija kamera postavljenih na području Hrvatske te se konstanto ažurira. Dovoljno je uključiti upozorenja i dobiti obavijest o svakoj kameri kako bi se izbjegle skupe i nepotrebne kazne zbog prekoračenja brzine. Njen je naziv "Pazi kamera!". Vjerovali ili ne, autor aplikacije 17- godišnji Andre Flego iz Buzeta, imao je svega 14 godina kada ju je osmislio, a danas se ona nalazi među Top 10 na platformi za prodaju aplikacija u segmentu navigacije.
Moglo bi se reći da je idejni začetnik njegov otac. Iz zezancije mu je u vožnji dobacio zašto ne bi napravio aplikaciju koja bi upozoravala na blizinu kamere i tako bi izbjegao plaćanje kazni. Andre je šalu shvatio ozbiljno i prionuo poslu. U to vrijeme u Hrvatskoj, kaže riječki gimnazijalac s buzetskom adresom, nije postojalo ništa slično, a europske aplikacije nisu bile primjenjive na području Hrvatske.
Proučio zakon
S prikupljanjem lokacija kamera krenuo je još sredinom sedmog razreda osnovne škole. Prvotnu bazu podataka od ukupno 65 kamera dovršio je krajem osmog razreda te je ubrzo započeo s programiranjem i izradom same aplikacije. Pri kraju njene izrade, došlo je do promjene u načinu funkcioniranja programskog jezika i morao je puno toga mijenjati. Stoga je konačnu verziju aplikacije dovršio krajem ljeta 2017. godine. Osim kamera, u aplikaciju je integrirao i dionice na kojima se nalaze radari, ovisno o datumu.
- Temeljito sam proučio zakon i ustanovio da je izrada takve aplikacije legalna u Hrvatskoj. Nisam međutim bio siguran mogu li implementirati lokacije radara u svoju aplikaciju jer informacije o lokacijama radara pruža HAK koji je samim time i njihov vlasnik. Ispostavilo se da imam pravo na korištenje tih informacija, a i oni sami odgovorili su potvrdno, kaže Andre. Završna verzija aplikacije bila je gotova u kolovozu 2017. godine i tada ju je objavio prvi puta na App Store platformi za trgovinu iOS aplikacija, za Apple mobitele i tablete. O popularnosti aplikacije, kaže, govori činjenica da je uvijek pri vrhu, među TOP 10 naviše preuzimanih aplikacija u segmentu navigacije.
Na pitanje o financijskoj isplativosti, gimnazijalac će u maniri ekonomiste odgovoriti da treba uložiti dosta vremena i novaca u njenu izradu, od ideje do realizacije, oglašavanja i licence za oglašavanje na trgovini aplikacija. Tek nakon godinu, godinu i pol, ukoliko je aplikacija vrijedna pažnje te je pri samom vrhu preuzimanih aplikacija, može se govoriti o financijskoj isplativosti. Andre kaže da je tu granicu isplativosti uspio prijeći prije šest mjeseci, ali novac u cijeloj priči nije bio važan. Htio je samo testirati koliko je uspješan u tome, da li bi mu se karijera mogla temeljiti na programiranju.
Prvi susret s programiranjem u petom razredu osnovne škole međutim nije bio obećavajući.
Nova tajanstvena aplikacija
- Programiranje mi se činila kao velika zapreka koju je teško premostiti. S vremenom sam shvatio da se treba primiti posla i vježbati. U sedmom razredu slučajno sam zapazio reklamu za izradu aplikacija. Djelovalo je zanimljivo i htio sam se okušati no ispostavilo se da je to puno kompliciranije nego sam mislio. U školi smo radili na razini početnika, a aplikacije su bile za napredne programere, dosta teže i kompliciranije i uzimale su puno vremena. Treba uzeti u obzir i to da smo u školi radili u jednom programskom jeziku, a aplikacije je trebalo u drugom koji je zahtjevniji i teži, na puno višoj razini od osnovnoškolskog znanja. Bilo je puno uspona i padova, u jednom trenutku htio sam odustati, ali postavio sam si cilj da napravim prvu aplikaciju i prebrodim taj početak koji je bio dosta težak i zahtjevan. Nakon što sam napravio prvu aplikaciju početkom sedmog razreda, sve je bilo lakše, priča nam Andre.
Prva aplikacija u sedmom razredu trebala je biti jedna jednostavna aplikacija tek toliko da se okuša u njenoj izradi. Temeljila se na konverziji mjernih jedinica iz Celzija u Farenhajt i Kelvine i obrnuto. Testirao je svoje mogućnosti. Kada ju je konačno napravio shvatio je da je programiranje ono čime se želi baviti u životu. IT sektor najbrži je rastući u svijetu današnjice tako da nema dvojbi.
- Moji vršnjaci u razredu nikada nisu imali priliku baviti se time. Zadivljeni su mojim sposobnostima te me vide kao uspješnog programera kakvim se i sam vidim za pet, šest godina, kaže Andre. U Hrvatskoj ili izvan nje?, pitamo mladog informatičara, a on odgovara "IT industrija rastuća je u cjelom svijetu, zapravo je nevažno mjesto stanovanja".
Po završetku Osnovne škole "Vazmoslav Gržalja" u Buzetu, Andre je upisao riječku gimnaziju Andrije Mohorovičića, prirodoslovno matematički smjer s pojačanom matematikom i informatikom. Razrednica Patricija Nikolaus prepoznala je potencijal svog nadarenog učenika i prijavila ga na sajam inovacija mladih, INOVA - MLADI, koji se trenutno održava u Zagrebu. Tamo će Andre predstavit aplikaciju "Pazi kamera!" za kamere i radare u Hrvatskoj.
Najveća je to izložba inovacija mladih u Hrvatskoj, koja redovito od 2001. godine okuplja sve učenike zagrebačkih osnovnih, srednjih škola i studenata koji u nastavnom programu ili izvannastavnim aktivnostima u školama, udrugama inovatora, na fakultetima ili u slobodnom vremenu stvaralačkim radom izražavaju svoje kreativne sposobnosti, ali i goste iz cijele Hrvatske i inozemstva. INOVA-MLADI je program Saveza inovatora Zagreba, Fakulteta strojarstva i brodogradnje, Udruge inovatora Fakulteta strojarstva i brodogradnje i zagrebačkih udruga mladih inovatora s ciljem da velikom izložbenom manifestacijom potaknu daljnji razvitak inovatorstva mladih.
Profesorica fizike Patricija Nikolaus za Andrea će reći da je odličan učenik, pametan, pristojan, ukratko pravi gimnazijalac.
- Primijetila sam da ima potencijala u informatici, ali je samozatajan i ne želi se eksponirati nego sve to nekako skromno drži u sebi. Kontaktirala sam kolegicu iz elektroindustrijske škole čiji učenici idu na sve sajmove inovacija i predložila je da se Andre prijavi na sajam inovacija, rekla je Nikolaus. Dodala je također da se u sklopu Festivala znanosti, u zgradi sveučilišnih odjela na Kampusu na Trsatu održalo natjecanje učenika trećih razreda Tetragon, iz matematike, fizike, informatike i biotehnologije gdje je Andre bio u četveročlanoj ekipi svoga razreda. Osvojili su prvo mjesto, ujedno i besplatan izlet za cijeli razred.
Andre upravo polaže vozački ispit pa će svoju aplikaciju "Pazi kamera!" moći i osobno testirati no ta mu aplikacija neće biti potrebna jer proveo je dugo vremena razvijajući je tako da gotovo napamet zna gdje se nalaze kamere. Osim toga, napravio je i aplikaciju koja izračunava vrijeme potrebno da se preuzme dokument s Interneta, ovisno o brzini Interneta i o veličini dokumenta koji se preuzima. Napravio je i jednu aplikaciju u kojoj se mogu pretraživati tekstovi više od 55.000 balkanskih pjesama. Ništa spektakularno kaže, napravio ju je iz dosade na praznicima, ali funkcionira. Upravo razvija i novu aplikaciju u suradnji s jednim poduzetnikom, no ona je inovativna, trenutno takva ne postoji na tržištu pa nam Andre nije otkrio detalje.
Viša razina znanja
Mladi informatičar nedavno je bio na informativnom sastanku u vodnjanskom Infobipu gdje je impresionirao osnivače svojim radom, koji je kako kažu, na razini studenata treće, četvrte godine fakulteta. Veseli se stoga ljetnom Internshipu na koji su ga pozvali, jer smatra kako je suradnja s najvećom i najbrže rastućom IT tvrtkom u Hrvatskoj i šire, savršena prilika za usavršavanje i napredak. U toj su tvrtki inače zainteresirani za studente, a to što će njega kao srednjoškolca uključiti u ljetni kamp pokazuje da mu je znanje na jednoj višoj razini nego se očekuju od nekog njegovog uzrasta. Koliki je njegov potencijal dokazuje i činjenica da ga je kontaktirala i jedna od vodećih IT kompanija koja djeluje na globalnom tržištu te ulaže u takav kadar.
Andre je unatoč brojnim obvezama odličan učenik i to zahtjeva puno truda pa nema previše slobodnog vremena, a kada ga ima, programira, druži se s vršnjacima, vikendom kada dođe kući u Buzet, s 9- godišnjom sestrom Vitom i 14-godišnjim bratom Ericom koji su također odlikaši i vode vrlo aktivan sportski život. Poput njih i on je sportski nastrojen. U osnovnoj školi bavio se rukometom, ali promijenivši sredinu te upisavši jednu od najtežih srednjih škola na području Primorsko goranske i Istarske županije, nije mogao pronaći vrijeme za dodatne aktivnosti poput sporta. Sudjelovao je međutim sa školskom ekipom na državnom natjecanju iz odbojke, a predstoji mu i državno natjecanje iz atletike.
Za sebe će reći da je ambiciozan, skroman i odgovoran, ali prije svega uporan kada se prihvati posla. Želja mu je upisati Fakultet za elektrotehniku i računarstvo. Informatika je njegov san, a kao svoje uzore spomenuo je Steve Jobsa i Steve Wozniaka koji su iz obiteljske garaže stvorili jednu od najprestižnijih svjetskih kompanija - Apple.