Putujuće knjige

Slikovnice se mijenjaju, priče se čitaju. Mali Bookmobil ponovno obilazi umaške vrtiće i škole

| Autor: Zvonimir Guzić
(Privatni album)

(Privatni album)


I ovog proljeća ponovno se organizira program "Mali Bookmobil", putujući projekt poticanja čitanja koji obuhvaća posjete područnim školama i vrtićima na području Umag i okolice. Program se provodi četvrtu godinu zaredom, a vodi ga pjesnikinja i prevoditeljica Maja Klarić u sklopu svoje udruge Fotopoetika, u suradnji s pedagoginjom Barbarom Mikluš.

Unaprijed obaviješteni

Projekt se ove godine odvija u svim vrtićima na području Umaga i okolice. Okosnicu programa čine besplatna razmjena slikovnica i knjiga za djecu te zajedničko čitanje priča i pjesama.

Djeca i učenici unaprijed su obaviješteni o dolasku Bookmobila kako bi mogli pripremiti i donijeti slikovnicu ili knjigu za razmjenu, a organizatori ističu kako je projekt izuzetno dobro prihvaćen.

(Privatni album)(Privatni album)

- Djecu se od najranijeg doba mora poticati na čitanje. O tome svjedoče i brojni nacionalni programi poput 15 po 15: cijela Hrvatska čita djeci ili Rođeni za čitanje. Sva su djeca zainteresirana za knjige, a kada im se knjiga predstavi na zanimljiv način, poput posjeta Bookmobila, ona dobiva sasvim novu dimenziju. Posjet putujuće knjižare ostavlja dugoročan trag i potiče stvaranje navike čitanja, kaže Klarić.

Dodaje kako djeca koja su već sudjelovala u programu dobro pamte dolazak Bookmobila, a neka se za njega pripremaju tijekom cijele godine.

Apel roditeljima

Ove godine organizatorica posebno apelira na roditelje.

- Sva djeca koja su došla na razmjenu knjiga pokazala su izuzetan interes za knjigom, pa smatram netočnim kada roditelji kažu da njihovo dijete ne voli čitati. Roditelji moraju vlastitim primjerom pokazati koliko je čitanje važno. Djeca uvelike kopiraju svoje roditelje pa su i navike poput gledanja u mobitel ili čitanja knjige nešto što usvajaju kod kuće, rekla je.

Ističe i kako djeca ponekad zaborave donijeti knjigu za razmjenu upravo zato što ih roditelji nisu podsjetili na termin dolaska Bookmobila. "Termini posjeta su poznati pa pozivam roditelje da ih zabilježe u kalendare i s djecom odaberu jednu knjigu za razmjenu", dodaje.

Raspored posjeta odgojno-obrazovnim ustanovama dostupan je putem Facebook stranice "Maja Klarić, putopjesnikinja", gdje se zainteresirani mogu obratiti organizatorici s pitanjima vezanim uz poticanje čitanja i izbor literature za najmlađe. Program sufinancira Grad Umag, a udruga Fotopoetika organizira i međunarodne susrete "Šumski pjesnici" koji će se ove godine održati 7. kolovoza u Butorima pokraj Grožnjana.

Raspored

  • 21. svibnja – vrtići Radost i Bambi
  • 22. svibnja – vrtić Radost
  • 25. svibnja – škola Marija na Krasu
  • 26. svibnja – vrtići Radost i Bambi
  • 27. svibnja – vrtić Duga
  • 28. svibnja – škola Juricani
  • 1. lipnja – škola i vrtić Bašanija
  • 2. lipnja – škola i vrtić Babići
  • 3. lipnja – škole i vrtići u Murinama i Petroviji
  • 9. lipnja – vrtić Duga

Povezane vijesti










Trenutno na cestama