Polaganjem vijenaca i minutom šutnje u čast poginulim borcima Narodnooslobodilačkog rata, osobito onima s područja Poreštine, kao i poginulim braniteljima iz Domovinskog rata, te prigodnim govorima, na Rušnjaku pokraj Baderne obilježena je 82. godišnjica prvog većeg organiziranog odlaska partizana iz ovog dijela Istre u narodnooslobodilačku borbu pod vodstvom narodnog heroja Joakima Rakovca.
Uz dvjestotinjak posjetitelja skupu su nazočili i mnogi uglednici iz društveno-političkog i javnog života među kojima su bili bivši predsjednik RH Stjepan Mesić, izaslanica predsjednika RH Zorana Milanovića i predsjednica SAB i antifašista Istarske županije Ada Damjanac, župan Boris Miletić, saborski zastupnici Dalibor Paus i Loris Peršurić ujedno i gradonačelnik Poreča, predsjednik Gradskog vijeća Grada Poreča Elio Štifanić, predsjednik zajednice društava Josip Broz Tito Istarske županije Josip Hrvatin, predsjednik Udruge antifašista Poreč Arduino Matošević, predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana domovinskog rata Poreč Mirko Buić.
Skupu se prvi obratio predsjednik porečke Udruge antifašističkih boraca i antifašista, Arduino Matošević, istaknuvši kako Rušnjak za Poreč predstavlja simbol antifašizma i stoljetne borbe Istrijana za pripojenje matici zemlji.
(Snimio Zvonimir Guzić)
- Njih 69 je ustalo kako bismo mi danas živjeli u slobodi, demokraciji, s otvorenim granicama i bili gospodari na vlastitoj zemlji. Tu smo slobodu platili životima 17 tisuća naših Istrijana, koji su pali na raznim bojištima diljem domovine. Ponosni smo i na naše branitelje iz Domovinskog rata koji su obranili granice Republike Hrvatske, posebno na istarske brigade koje nisu počinile ni jedan zločin na ratištu, rekao je Matošević, uputivši kritiku današnjim vlastima zbog toga što, kako je naglasio, ne osuđuju i ne reagiraju na ustaštvo koje je i dalje prisutno u društvu.
Porečki gradonačelnik Loris Peršurić istaknuo je veliku tradiciju Rušnjaka i naglasio da su vrijednosti koje su tada postignute ostale do današnih dana.
- Istrijani su kroz povijest čuvali svoje ognjište, jezik i kulturu. Protiv nepravde nisu govorili samo riječima, već djelima i životima. Taj duh otpora i odgovornosti dio je našeg istarskog identiteta. Danas imamo obvezu povezati ono što se često razdvaja: borbu protiv fašizma i obranu Hrvatske u Domovinskom ratu. Te se borbe ne isključuju već se nadopunjuju i zato je važno da su ovdje zajedno i antifašisti i branitelji jer zajedno čuvamo temeljne vrijednosti slobode, pravde i dostojanstva. Istinu treba prenositi iz generacije u generaciju. To je dug prema onima koji su dali svoje živote i odgovornost prema onima koji dolaze, rekao je gradonačelnik Poreča Peršurić.
Istarski župan Boris Miletić istaknuo je kako je Istra jedinstven primjer u Hrvatskoj gdje zajednički nastupaju antifašističke i udruge proizašle iz Domovinskog rata na obilježavanju komemorativnih skupova, dodavši da će se i skorašnji Dan pobjede proslaviti na sličan način.
- Mislim da time šaljemo ispravnu poruku svim ljudima, da smo zajedno u očuvanju pravih vrijednosti koje Istra cijelo vrijeme živi. Povijesne činjenice uvijek treba ponavljati da se ne zaborave, jer pitanje je gdje bi se Istra danas nalazila da nije bilo Tita i partizana, rekao je Miletić.
(Snimio Zvonimir Guzić)
U ime predsjednika RH Zorana Milanovića skupu se obratila njegova izaslanica ujedno i predsjednica Saveza antifašističkih boraca i antifašista Istarske županije Ada Damjanac.
- Tu smo da odamo počast svima onima koji su predvođeni Narodnim herojima Joakimom Rakovcem i Jožom Šuranom toga ljeta 1943. godine krenuli u borbu za oslobođenjem svoga krajaod fašizma i osiguranjem bolje budućnosti nadolazećim naraštajima.
Danas ima onih koji bi taj dio povijesti htjeli izbrisati i zaboraviti. U posljednjih mjesec dana najpopularnija rečenica je postala - ako ne znaš što je bilo, pa ih pozivam da dođu u Rušnjak, Tićan, Šajine i ostala istarska i primorska mjesta pa da se sjete što je to bilo. Svjedoci smo ratnih sukoba koji se i danas događaju po svijetu i pitam se da li nam svi prijašnji ratovi nisu bili dovoljni da naučimo da je bolje tisuću dana pregovarati nego jedan dan ratovati, rekla je Damjanac pozvavši okupljene da nikad ne zaborave žrtve svojih roditelja, djedova i baka, te naših branitelja.
Skup je svojim dolaskom uveličao i bivši predsjednik RH Stjepan Mesić koji je također osudio nedavni koncert Marka Perkovića Thompsona na Hipodromu u Zagrebu, nazvavši ga ustaškim dernekom. Ujedno je osudio i sve veću upotrebu pozdrava "za dom spremni" kojeg su počeli koristiti i neki saborski zastupnici istaknuo je Mesić.
(Snimio Zvonimir Guzić)
Svečanost su svojim nastupima uveličali Limena glazba KUD-a "Matko Laginja" iz Sv. Lovreča, te učenici folklorne skupine "Briškula" Osnovne škole Poreč koji su pod vodstvom učiteljice Marije Selar plesali tradicionalne istarske plesove. Na kraju su svi okupljeni pozvani na zajednički ručak i druženje, te na okupljanje u Rušnjaku i slijedeće godine.