Gradonačelnik Buzeta o najavljenoj Vladinoj poreznoj reformi

Kajin: Bit će bolno ako Buzet ostane bez 1,5 milijuna kuna prireza, ali mogao bi opstati ako se bude zadiralo u dohodak

Da li ovaj prijedlog ukidanja prireza i pojedinačnog određivanja poreza na dohodak ima mjeru ukidanja općina, ne znam. Znam da je Vlada na sebe od 2021. godine do danas preuzela teret pandemije, nakon rata u Ukrajini i energetski šok, inflaciju, ali ovo će pogoditi lokalnu samoupravu ako se ona ne rastereti administriranja i birokratiziranja koji postaju najozbiljnija kočnica bržeg razvoja, upozorava Damir Kajin

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO
Damir Kajin / Buzet (Snimio Dejan Štifanić)

Damir Kajin / Buzet (Snimio Dejan Štifanić)


"Ne brine me toliko najava ukidanja prireza, već da nam se ne dira porez na dohodak i povećava osobni odbitak, a što predlaže HUP. Odnosno, da svi u Istri imamo istu stopu poreza na dohodak da ne dođe do odljeva kapitala, tvrtki i radnih mjesta. To je bit, komentirao je gradonačelnik Buzeta Damir Kajin najave o poreznom rasterećenju plaća prema kojima bi Vlada u okviru nove porezne reforme mogla ukinuti prirez gradovima i općinama, a istodobno im ostaviti mogućnost da sami u zadanim okvirima određuju stopu poreza na dohodak. Dodao je da očekuje da država suzbije rad na crno, jer jedno se prikazuje, a drugo isplaćuje. U Buzetu je to slučaj kod 20 posto plaća, a na obali i više od 30 posto.

Svim gradovima rastao je prihod po osnovu poreza na dohodak, pa i Buzetu. U pretprošloj godini iznosio je 14,09 milijuna kuna ili 1,87 milijuna eura, u prošloj 18,20 milijuna kuna ili 2,41 milijuna eura, a u prva tri mjeseca ove godine 6,26 milijuna kuna ili 831.513 eura pa Kajin računa da će ove godine ukupno iznositi oko 22 milijuna kuna, a konzervativno je planirano 2,29 milijuna eura. U porez na dohodak uključen je prirez koji je predlani iznosio 1,04 milijuna kuna, lani 1,34 milijuna kuna, a u prva tri mjeseca ove godine 463.763 kune ili 61.552 eura, dok je ukupno na godišnjoj razini planirano 132.700 eura.

Rast poreza na dohodak i prireza, Buzet bi po nekima trebao zahvaliti većim plaćama, što je kaže Kajin istina, ali prije svega novootvorenim radnim mjestima kojih je danas oko 300 više neko predlani. Znači stabilnoj gospodarskoj situaciji iako postoji nekoliko neuralgičnih točaka u buzetskom gospodarstvu.

- Jasno da dohodak moramo koristiti za četiri segmenta da sustav funkcionira. Prvo, korigirati plaće koje moraju pratit državne službe, pri čemu mislim na one u vrtiću, domu za starije, vatrogastvu, na praćenje usluga gradskog komunalca Parka. Drugo, treba pratiti inflaciju i rast cijena u dopunskoj nastavi, vrtiću, domu za starije, pomoći u kući, treće, otvorene investicije i nove koje slijede jer će i povlačenje novaca sa strane stati, i četvrto, servisirati kredite, iako smo malo zadužen grad. Zato apeliram da se primarno posvetimo tome da Istra ima, odnosno da se rukovodi istom poreznom politikom. Jasno je da će, ako Buzet ostane bez 1,5 milijuna kuna prireza, to biti bolno, ali mogli bi opstati ako se ne zadire u dohodak. Svakom zaposlenom u Buzetu ako se ukine 6 posto prireza plaća bi rasla, ako je riječ o osobi bez djece za 8,5 eura, dok bi roditelji sa dvoje djece imali dodatnih 4,5 eura mjesečno, istaknuo je Kajin.

Dodao je također da Buzet permanentno gubi prihode. Primjerice, s osnova brdsko planinskog područja 2000. godine ostvario je tri milijuna kuna, predlani 1,5 milijuna kuna, lani 750.000 kuna, a ove godine nema pravo ni na jednu kunu. Buzet je lani uveo komunalnu naknadu na neizgrađeno građevinsko zemljište, i to mu je od mogućih 650.000 kuna lani donijelo oko 340.000 kuna. Kajin je, kaže, oko tog poreza rezerviran, ali zakon je na snazi kao i odluka Gradskog vijeća iz 2018. godine.

- Nema ozbiljnije teme od zadiranja u poreze i zato je dobro da se čuju sva mišljenja, a nit vodilja mora biti koliko se plaća i što građanin dobije za uzvrat. Primjerice, vrtić u Buzetu plaća se 99 eura, a Grad, odnosno zajednica za svako dijete osigurava još blizu 250 eura mjesečno. Po djetetu se približavamo cifri od gotovo 400 eura. Da li ovaj prijedlog ukidanja prireza i pojedinačnog određivanja poreza na dohodak ima mjeru ukidanja općina, ne znam. Znam da je Vlada na sebe od 2021. godine do danas preuzela teret pandemije, nakon rata u Ukrajini i energetski šok, inflaciju, ali ovo će pogoditi lokalnu samoupravu ako se ona ne rastereti administriranja i birokratiziranja koji postaju najozbiljnija kočnica bržeg razvoja, upozorava Kajin.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter