Naslovnica Glasa Istre iz 2010. godine
Ne tako davno, 23. travnja 2010., prije "samo" 13 godina, na naslovnici Glasa Istre, s posjeta Rovinju tada aktualne premijerke Jadranke Kosor stoji naslov: "Na konju smo: skuplji struja i plin". "Mislim da se konj može usmjeriti u pravom smjeru", rekla je premijerka tada u Rovinju te uzgred najavila da će cijene energenata porasti već u drugom dijelu godine, piše novinar. U Zagrebu je pak Vlada odlučila da se ukidaju besplatne cestarine za 30 tisuća najtežih invalida.
U izvještaju iz Rovinja saznajemo da je Kosor za svoj prvi javni nastup nakon što je objavljen Vladin program oporavka, inspirativno izabrala otvaranje drugog, poslovnog dijela WinDaysa. "U ovoj je dvorani okupljena budućnost Hrvatske, a nakon što su od ponedjeljka i objavljivanja programa svi koji su imali nešto za reći i rekli, mogu reći da je nastajao u tišini od prosinca prošle godine. Njegovi su autori imali dovoljno vremena da bi sve analizirali i istovremeno osluškivali poslovnu zajednicu i druge skupine u društvu. Ja sam za njega preuzela odgovornost, s konsenzusom ili bez njega, program će se provesti", poručila je premijerka Kosor.
Na kritike da program oporavka kasni rekla je da na početku svog mandata nije imala dubinske analize da bi se mogla odlučiti za rezove. "Sada sam uzjahala konja, držim mu čvrsto uzde i mogu ga usmjeriti u pravom smjeru", izrekla je Kosor rečenicu koja će se, kao i ona o krumpirovoj salati, vjerojatno dugo prepričavati, komentirao je novinar Aldo Pokrajac, autor teksta. Premijerka je tada izjavila i da se u mirovinskom fondu godišnje skupi tek 20 milijardi kuna, a dodatnih 17, 18 milijardi treba prikupljati na druge načine. "Puno smo toga stavljali pod tepih, ali je sada došlo vrijeme da o tome otvoreno govorimo", rekla je Jadranka Kosor.
Zbog Europskog suda Hrvatska mijenja kazneni zakon, tema je koja je također najavljena na naslovnici istarskog dnevnika pod neobičnim naslovom "Kako je Pazin spasio marihuanu". U tekstu saznajemo da je tadašnji ministar pravosuđa Ivan Šimonović najavio da će se novim kaznenim zakonom jasnije razlučiti prekršajna i kaznena odgovornost za isto djelo, a u međuvremenu policija i Državno odvjetništvo trebaju dogovoriti kako to rješavati. Naime, nakon što je Europski sud za ljudska prava osudio Hrvatsku u slučaju Pazinca Armanda Marestija, kažnjenog radi posjedovanja manje količine lakih droga, hrvatska država mora usvojiti novi kazneni zakon te će sada ovo prestati biti kazneno djelo i postati samo prekršajno djelo.
Na naslovnici još jedan intrigantan naslov: "Britanci izbacuju Istru iz prospekta?" Novinarka Barbara Ban piše o tome kako gotovo sva eminentna turistička tržišta za Hrvatsku najavljuju dobru prodaju turističkih aranžmana, koji su na istoj razini kao i lani ili još bolji. Međutim, zbog nezadovoljstva ovogodišnjim potporama i nedostatka letova, ukoliko situacija i sljedeće godine bude ista, turoperatori će najvjerojatnije izbaciti Istru iz programa. U međuvremenu, za 20 posto veći je broj zakupljenih mjesta u avionima iz Rusije, koja izlazi iz ekonomske krize. Ruska se rublja oporavlja, piše Ban, a s tim u vezi očekuje se i porast turističkog prometa. Ukidanje viznog režima za ovu zemlju potaknut će i individualni promet, iako u sveukupnoj strukturi putovanja prema našoj zemlji čini tek 12-15 posto, zaključuje novinarka.
Zbog neisplate plaće za veljaču radnici Alatnice Uljanik Strojogradnje prijete štrajkom. "Ukoliko do ponedjeljka ne dobiju plaću, radnici će opet u štrajk", zaključio je Štrajkaški odbor nakon neuspjelog mirenja. Kako se doznaje od predsjednika Odbora Rolanda Benčića, 42 radnika na kraju mjeseca travnja još nije dobilo plaću za veljaču i ožujak pa je motivacija za rad sve manja. Isplatu primanja za siječanj te su godine dobili tek 25. ožujka. Direktor Alatnice Dario Rajko izjavio je da intenzivno radi na osiguranju plaća te da je prikupio dio sredstava, ali ne i stopostotni iznos. Očekuje prikupiti cjelokupnu svotu u ponedjeljak - rekao je to u petak - kada je zakazana i Skupština ovog dioničkog društva u kojem su dioničari upravo radnici. Zato se postavlja pitanje, piše novinarka Jasna Orlić, protiv koga će radnici štrajkati?!
Ipak, navodi novinarka u nastavku, Alatnica je iz Uljanika izdvojena 2004. godine, bez ikakve imovine i uz negodovanje radnika, a takva privatizacija ujedno je i razlog zbog čega se žele vratiti pod okrilje Strojogradnje, odnosno Uljanika, za koji obavljaju najviše posla. Odvajanjem nisu dobili ni strojeve ni nekretnine, a plaćaju i najamninu za pogon u Šijani, što zajedno s režijama iznosi, u tom trenutku za njih previsokih 70 tisuća kuna.
Toga je dana u kronikama još nekoliko zanimljivih naslova: "Seljaci prijete novim prosvjedom", "Financijsko izvješće HRT-a odbijeno jer je nerealno i maglovito", "Udara se po džepu nezaštićenih". Potonji tekst odnosi se na reakciju HSU-a, koji proziva Vladu za nepravedno ukidanje besplatnog korištenja autocesta invalidima, čime je pogođeno 24 tisuće osoba. Nazivaju to "potezom očajne vlasti koja je spremna na sve, osim na obračun s nositeljima krupnog kapitala".
Bojan Žižović piše o javnoj raspravi održanoj u Mjesnom odboru Nova Veruda u Puli, gdje su se građani pobunili protiv Urbanističkog plana uređenja Delfina, a nezadovoljstvo su iskazali zbog planiranih "previsokih građevina, previše etaža i velikog postotka maksimalne izgrađenosti područja". Smatraju da Grad Pula nije štitio interese svojih građana, već je plan izrađen prema željama privatnog investitora koji na tom području namjerava izgraditi apartmane. "UPU Delfin je već unaprijed definiran GUP-om i tu se zapravo nema o čemu raspravljati", konstatirao je pritom tadašnji pulski pročelnik za prostorno uređenje Giordano Škuflić.
U sklopu Dana planeta Zemlje Korado Korlević održao je predavanje u Puli na temu "Svemirska straža i Hrvatska meteorska mreža", a u Povijesnom muzeju na Kaštelu najavljuje se Rock caffe Orchestra, koncert na kojem će zajedno svirati 34 pulska klasičara, jazzera i punkera, u organizaciji Mirka Mocka i pulskog Rock caffea.