Snimio Milivoj MIJOŠEK
Uskoro će biti završeno krčenje trideset hektara državnog zemljišta uz Vodnjansku cestu, na lokaciji poznatoj po nazivu Likvidoto. U naredne tri godine tamo će se posaditi trajni nasadi smokava, badema i maslina. Time će se ostvariti davni planovi Željka Prgometa, poznatog agronoma iz Rovinja, poduzetnika i profesora na više veleučilišta.
- Prije više od 20 godina napravio sam projekt trajnih nasada maslina na susjednom području uz cestu koje je također stalno gorjelo. U to sam vrijeme na Velom Vrhu imao plastenik i svakodnevno sam se vozio Vodnjanskom cestom, kaže Prgomet.
Pojašnjava da je maslinik bio pravo rješenje za to područje s borovima koji su često bili zahvaćeni manjim ili većim požarima. Zbog toga je u suradnji sa Županijom, Gradom Vodnjanom i Hrvatskim šumama izradio projekt za trajne nasade. Upravo na temelju tog projekta podignuta je plantaža maslina "Olio Vivo" na desnoj strani Vodnjanske ceste, gledajući iz smjera Pule prema Vodnjanu.
Nakon puno godina na red je došla i druga strana ceste. Grad Vodnjan je raspisao natječaj za zakup državnog zemljišta. U drugom krugu natječaja zakupcima je, na 25 godina uz mogućnost produženja za još toliko, dano ukupno 159,53 hektara u katastarskim općinama Vodnjan, Galižana i Peroj. Među najvećim površinama danima u zakup upravo su one uz Vodnjansku cestu.
Na nekad opožarenom području formirano je šest cjelina, svaka po deset hektara. Željko Prgomet je zakupio jednu cjelinu, a osim njega cjeline su zakupili i firma njegovog brata Damira Prgometa, zatim OPG Doblanović (Žminj), Chiavalon d.o.o. (Vodnjan) i OPG Matteo Moscarda (Galižana).
- Možda je čudno što sa šezdeset i toliko godina krećem u podizanje velikog nasada i tako veliku investiciju, ali imam troje djece koja će nastaviti ovaj posao pa sam u investiciju krenuo zajedno s njima, pojašnjava uvijek optimističan i poduzetan Prgomet, poznat po brojnim projektima u kojima je promovirao u Istri sadnju autohtonog voća od smokve, lješnjaka, kestena, nara i drugih domaćih vrsta.
Tako će i ovog puta, slijedeći princip bioraznolikosti, osim maslina posaditi i stabla smokava i badema. "Želimo ekološki uzgoj i zato radimo na bioraznolikosti, pojašnjava on.
Na pitanje kada će početi sadnja, veli da se nakon krčenja zemljišta dvije godine ništa ne sadi, jer je u tlu ostalo jako puno korijenja divljeg raslinja. Tek nakon što se tlo primjereno pripremi počinje sadnja. Ukupna investicija je ogromna i iznosi 1,5 milijun eura, a prvi urod i početak povrata ulaganja u poljoprivredi je uvijek dugotrajan proces.
OPG Moscarda iz Galižane koji se bavi pretežno vinogradarstvom i vinarstvom na Vodnjanskoj će saditi vinograd. Trenutno obrađuju sedam hektara, a u pripremi su još tri hektara vinograda na drugoj lokaciji. Zakupljeno zemljište na Vodnjanskoj velika je investicija koja bi udvostručila njihovu proizvodnju grožđa i vina u vinariji Babos. No, nadaju se da će im u tome pomoći i sredstva iz EU fondova pa je zemljište za sada na čekanju.
Tvrtka Chiavalon d.o.o. pri kraju je s krčenjem zakupljenog zemljišta od divljeg raslinja, doznajemo od Sandija Chivalona. Ovaj veliki i poznati proizvođač najkvalitetnijeg maslinovog ulja zemljište će, očekivano, koristiti za sadnju novih nasada maslina.