Concours Mondial de Bruxelles, najutjecajnije svjetsko ocjenjivanje vina na svijetu nakon Decantera, prikuplja i ocjenjuje više od 10.000 uzoraka iz 50 zemalja. Održat će se od 11. do 14. svibnja
29. izdanje Vinistre bit će održano od 5. do 7. svibnja (snimio Milivoj MIJOŠEK)
Za udrugu Vinistra koja okuplja više od 120 istarskih vinara, 2023. je iznimno dinamična i izazovna godina. Osim nedavnog nastupa na najvažnijem svjetskom sajmu vina u Düsseldorfu, od 5. do 7. svibnja Vinistra organizira 29. izdanje istoimenog vodećeg regionalnog vinskog sajma u Poreču, a samo tjedan kasnije, od 11. do 14. svibnja, očekuje je domaćinstvo vodećeg svjetskog ocjenjivanja Concours Mondial de Bruxelles u sekciji mirnih crnih i bijelih vina na kojem će više od 350 stručnjaka iz 50 zemalja ocjenjivati više od 10 tisuća vina iz cijelog svijeta.
Concours Mondial de Bruxelles (CMB) prvi je put organiziran 1994. godine, a specifičnost tog ocjenjivanja je da od 2006. godine mijenja lokaciju, tj. regiju održavanja. CMB je do sada posjetio 15 zemalja. Danas CMB prikuplja i ocjenjuje više od 10.000 uzoraka iz 50 zemalja te taj broj i dalje raste. Ocjenjivanje traje tri dana te je najutjecajnije svjetsko ocjenjivanje vina na svijetu nakon Decantera, koji se, za razliku od CMB-a, organizira isključivo u Londonu.
CMB zbog svog globalnog značaja izravno utječe na turistički, gospodarski i vinarski sektor. Regija u kojoj se organizira dobiva marketinšku vidljivost na globalnoj razini. Ocjenjivači su uglavnom specijalizirani novinari, zatim sommelieri, enolozi te trgovci i uvoznici. Kroz popratne programe ocjenjivači upoznaju destinaciju te objavljuju članke u svim relevantnim svjetskim medijima. Istra se domaćinstvom takvom ocjenjivanju svrstala na svjetsku vinsku kartu te dodatno osnažila svoj položaj na europskoj i svjetskoj razini.
Vinistra je zagrebačkoj publici u ožujku predstavila odležane 53 vrhunske odležane malvazije iz 33 vinarije. Drugo promenadno kušanje iz serije Vintage by Vinistra još je jednom oduševilo hrvatsku vinsku scenu. Sommelieri, enolozi, chefovi, vlasnici vinoteka i restorana, vinski znalci i predstavnici medija uživali su u iznimnim malvazijama, među kojima su bile i one s višestrukom šampionskim titulama i odličjima svjetskog glasa, baš kao što su prije nekoliko mjeseci otkrili ljepotu odležanih terana na premijernom Vintageu.
Luka Rossi (snimio Goran ŠEBELIĆ /CROPIX)
- Malvazija istarska jedan je od najupečatljivijih istarskih brendova. Nijedna druga sorta nije imala takav utjecaj na razvoj Istre kao vinske regije, daje fantastična svježa vina, a o onim odležanim danas pišu i pričaju najpoznatiji svjetski vinski kritičari. Trebalo je puno hrabrosti, volje, truda i znanja da se kreiraju ovako iznimna vina koja u naše vinarije svake godine dovode sve veći broj stranih gostiju i koja su pozicionirala Istru kao vrhunsku eno-gastro destinaciju, istaknuo je Luka Rossi, predsjednik Vinistre, udruge vinara i vinogradara Istre.
S njim se složio i župan Istarske županije Boris Miletić koji je naglasio da je malvazija jedan od najpoznatijih simbola istarskog poluotoka.
- Mnogima je prva asocijacija na Istru malvazija. Iako nismo vinska regija s najvećim površinama vinograda, naša filozofija je da težimo izvrsnosti. Mislim da istarski vinari to i dokazuju, rekao je istarski župan.
Ministrica poljoprivrede Marija Vučković zahvalila je istarskim vinarima na promociji povijesti, tradicije, kulture, izvrsnosti Istre i čitave Hrvatske.
- Ministarstvo poljoprivrede i dalje će prepoznavati sve vaše napore i nastojati doprinositi bilo kojem vidu vašeg uspjeha, internacionalizaciji i komercijalizacijia. Čestitam vam i na domaćinstvu prestižnog vinskog ocjenjivanja Concours Mondial de Bruxelles koje ste dobili na osnovu vaše kvalitete. S veseljem ističem da će vas Ministarstvo poljoprivrede i Vlada podržavati u ovome, ali i svim ostalim projektima, poručila je istarskim vinarima ministrica poljoprivrede.