To nije ni ružno, prelazi tu dimenziju, ne može se opisati riječima kako izgleda. Katastrofa. Tim je riječima IDS-ov vodnjanski vijećnik Cristian Biasiol na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća opisao ogromno divlje odlagalište otpada koje se nalazi usred šume, tik uz bijeli put koji spaja Galižanu i Loboriku. Odlagalište, koje je nekada zapravo bila vala, a sada je brdo, smješteno je na privatnoj parceli od gotovo 15 tisuća četvornih metara, ograđeno je žicom, dok su ulazna vrata zaključana lokotom. Da bi sve bilo apsurdnije, na žičanoj ogradi postavljeno je nekoliko tabela s upozorenjem da je područje pod video nadzorom i da će se snimke neovlaštenog odlaganja otpada proslijediti nadležnim tijelima. No, čini se da su ti natpisi tu samo za štos, jer sve ukazuje na to da je parcela odavno pretvorena u odlagalište, a tome u prilog ide i činjenica da se na njoj nalazi veliki bager kojim se izgleda otpad zatrpava zemljom. Jučer smo se uvjerili da na divljem odlagalištu, osim komunalnog i građevinskog, ima i opasnog otpada kao što je azbest.
Biasiol svjedoči da je nedavno u dva navrata prolazio tim putem između Galižane i Loborike te primijetio tri kamiona i traktor koji su, tvrdi, iskrcali otpad na divlje odlagalište. "Dužnost mi je bila u istom trenutku nazvati komunalnog redara, ali ne znam kakav je bio ishod, je li ih na koncu uhvatio ili nije. No, pitam se je li moguće malo intenzivnije kontrolirati taj put jer se očito tamo često odlaže otpad, budući da sam ja samo u dva dana jednim prolaskom uočio tri kamiona i traktor. Vjerujem da bi se pojačanim nadzorom uhvatili ti, ne znam kako da ih nazovem, jer to nisu ljudi, kazao je Biasiol.
Apelirao je i na Galižance da kada vide da onuda prolaze kamioni to prijave komunalnom redaru. "Jer to je na kraju krajeva zelenilo za nas, našu budućnost. A tamo više nema ni zelenila, samo otpad, od kućanskog, do građevinskog materijala. Vidio sam na gomili tog otpada i azbestne ploče. Dakle, mi dajemo subvencije da bi ljudi na adekvatan način zbrinuli azbestne ploče, a tamo se odlažu samo tako. Tko zna koliko je azbestnih ploča i drugog opasnog otpada ispod zemlje kojom je netko zatrpao prijašnju gomilu smeća", istaknuo je Biasiol.
Roberto Jakovljević, pročelnik za prostorno uređenje, gradnju, komunalni sustav i zaštitu okoliša, potvrdio je da se radi o, kako je i sam kazao, ogromnom divljem odlagalištu koje je Grad Vodnjan evidentirao. I on je pozvao građane da, ako vide nekoga da odlaže otpad u šumu, slikaju počinitelje i pošalju slike komunalnim redarima.
- Prije otprilike tjedan i pol dana smo imali sastanak u gradskoj upravi s jednom tvrtkom koja nam je ponudila foto i video nadzor. U planu nam je iduće godine nabaviti nekoliko video uređaja koji će biti postavljeni na lokacijama gdje znamo da se nalaze divlja odlagališta kako bismo ulovili počinitelje na licu mjesta i kaznili ih na adekvatan način. Radimo na tome, svjesni smo veličine tog problema, rekao je Jakovljević.
I nije ovo prvi put da netko skreće pozornost na spomenuto divlje odlagalište. Prije tri godine bivši je gradonačelnik Vodnjana Klaudio Vitasović, osvrnuvši se upravo na to područje, za Glas Istre rekao: "Znam da je situacija tamo puno gora nego što je bila. Ali to je privatno zemljište, nije ni gradsko ni državno. Neke smo već kaznili zbog odlaganja, a vlasnik je dužan sanirati deponij, obećao je da će to učiniti."
Tada smo pisali i da, prema gradskoj odluci, ukoliko se otpad odbaci na zemljište u privatnom vlasništvu, a počinitelj nije poznat, troškove sanacije zemljišta snosi sam vlasnik. No, vlasnik ne da nije sanirao odlagalište otpada na svom zemljištu nego je situacija iz dana u dan sve gora.