novigrad panorama
- Tri četvrtine ukupnog broja noćenja na području Općine Brtonigla ostvarili su gosti iz Njemačke, Nizozemske, Austrije, Slovenije i Poljske, a zabilježen je i porast broja domaćih gostiju. Najveći porast noćenja, 135 posto više u odnosu na 2019. godinu, zabilježen je u kućama za odmor, zatim u kamping segmentu te smještaju u domaćinstvu, dok nekomercijalni smještaj bilježi pad i to već nekoliko godina za redom. To je odraz činjenice da vlasnici kuća i stanova za odmor, popularni vikendaši, ne prijavljuju niti sebe niti svoje goste, iako je ta obaveza zakonom definirana, kaže direktorica ureda Turističke zajednice Općine Brtonigla Michelle Pilat i dodaje da nekomercijalni smještaj postaje sve veći problem, navodeći da posebice u sjeverozapadnoj Istri na potezu samo od Savudrije do Novigrada tisuće stranih državljana posjeduje nekretnine koje, osim za osobne potrebe, koriste i za iznajmljivanje, iako to nemaju pravno regulirano, čime stvaraju nelojalnu konkurenciju legalnim iznajmljivačima i uvelike opterećuju sustav u glavnoj turističkoj sezoni, što dugoročno nije održivo.
- Najbolji pokazatelj takvog stanja su podaci iz pandemijske 2020. godine, kada se za povratak u matičnu državu tražio dokaz o boravku. U toj je godini, kad svi segmenti smještaja bilježe drastičan pad, jedino nekomercijalni smještaj bilježio porast od 16 posto, odnosno ostvareno je 76.873 noćenja. Nakon 2020. godine te se brojke drastično smanjuju te je u ovoj rekordnoj 2022. godini jedino nekomercijalni smještaj bilježi pad i to za 44 posto, ističe Pilat.
Turističke zajednice već dugi niz godina ulažu ogromne napore u borbi s iznajmljivanjem na crno i neprijavljivanjem gostiju, ali, dodaje Pilat, pravi alat za to je u rukama državnog inspektorata.
- Ipak, mogu reći da smo snalažljivošću djelatnika Turističke zajednice Brtonigla i državnog inspektorata krenuli u akciju i koncem kolovoza na području naselja Karigador zapečaćena su tri objekta u vlasništvu slovenskih državljana koji su svoje objekte iznajmljivali na crno. Takvih bi koordiniranih akcija bilo sigurno i više, ali nažalost na području Istre nemamo dovoljno turističkih inspektora. Dugo već tražimo da se turističkim zajednicama u ljetnim mjesecima omogući zapošljavanje dodatnog ovlaštenog osoblja za kontrolu vlasnika kuća i stanova za odmor ili da financiramo dodatno osoblje pri državnom inspektoratu, kao što sufinanciramo dodatne timove hitne medicinske pomoći, turističke ambulante, policijske službenika na izdavanju dozvola za rad i slično, predlaže Michelle Pilat u cilju rješavanja važnog problema.