ŠUMSKA KUPKA 

Senzorna šetnja prostranstvima Ćićarije je wellnes za koji ne treba kupaći kostim, a um i tijelo vraća na "tvorničke" postavke

Šumska kupka, odnosno terapija predstavlja sve učestaliju metodu poboljšanja zdravlja te se ubraja u novije oblike turizma, a korijen vuče iz japanske prakse Shinrin-yoku. Udisanje svježeg šumskog zraka, opuštanje, meditiranje, dokazano je, utječe na smanjenje stresa, snižavanje krvnog tlaka, poboljšavanje cirkulacije i koncentracije

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO
Šumska kupka s darkom Vukelićem (snimila G. Čalić Šverko)

Šumska kupka s darkom Vukelićem (snimila G. Čalić Šverko)


"Polako otvorite oči. Pogledajte kao da ste prvi puta u životu pogledali. Što ste prvo vidjeli i osjetili", upitao je Ogulinac Darko Vukelić, nakon desetak minutnog opuštanja zatvorenih očiju u šumskim prostranstvima iznad Brgudca, sve one koji su se u sklopu premijernog izdanja Festivala šuma i šumskih plodova odvažili uz stručnog vodiča proniknuti u draži šumske kupke dok su kroz grane drveća s lišćem u bojama jeseni provirivale zrake sunca, a dojam svježeg planinskog zraka pojačavao lagani povjetarac.

Jedini međunarodno certificiran vodič za šumsku kupku i za šumsku terapiju u Hrvatskoj, diplomirani inženjer šumarstva s tridesetogodišnjim iskustvom rada i boravka u šumi, prvi je put u Istri demonstrirao šumsku kupku za koju će pojednostavljeno reći da je wellness u prirodi za koji ne treba kupaći kostim. Njegovo gostovanje u najviše stalno naseljenom selu Ćićarije, koju zbog šumskih prostranstava nazivaju i plućima Istre, pokazalo se pravim hitom. Pogodna lokacija za promociju ideje šumske kupke koja obuhvaća zelene i ekološke komponente, uklopljene u turističke trendove suživota s prirodom. Pa ima li za to bolje pozornice od ove laniške općine u čijem se obuhvatu šume prostiru na zavidnih 6.500 hektara površine. Uglavnom su to niske termofilne šume i šikare hrasta medunca i crnog graba, a u višim, te sjeveru izloženim nižim dijelovima pojedinih obronaka visoke bukove šume. Relativno velike površine zasađene su crnogoričnim vrstama, od kojih je najzastupljeniji crni bor.

gg

Šumska kupka ili Forest bathing, senzorna je šetnja šumom, vođena procesna metoda u kojoj se pod vodstvom certificiranog stručnjaka provode individualne i grupne aktivnosti i različite vježbe. Njihov sadržaj i redoslijed pomaže u suradnji s prirodom pronaći prirodni ritam djelovanja, uvažavajući signale koje šalje tijelo. Tehnika Shinrin-Yoku, kaže Vukelić, razvijena je u Japanu osamdesetih godina prošlog stoljeća, gdje se intenzivno primjenjuje i preventivno i kurativno.

Šumska kupka ima značajan pozitivan učinak na zdravlje i psihološku dobrobit, naglašava naš sugovornik iz Ogulina, inače česti istarski gost, budući da mu teta živi u Buzetu. Povezuje s prirodom i pomaže pronalasku vlastitog prirodnog sklada, povećava usredotočenost, koncentraciju, smanjuje efekte stresa, pospješuje imunitet, drugim riječima, šuma vraća na "tvorničke" postavke. Šumska kupka je slijed vježbi u šumi kojima je uz certificiranog vodiča moguće u jednom kraćem vremenu vratiti se u prirodni ritam i uspostaviti kontakt s prirodom, jer smo se zbog ubrzanog načina života, posebice u urbanim sredinama, od nje značajno odmaknuli.

Inženjer šumarstva i vodič za šumske kupke i šumske terapije certificiran u European Forest Therapy Institutu, koji šumsku kupku provodi individualno i grupno, a najčešće se može sresti u šumi na Sljemenu, uz potok Bliznec ili pak, u šumi uz Plitvička jezera, a odnedavno i u šumama i parkovima Istre, kaže da su šumska kupka i šumska terapija u Hrvatskoj tek u začecima dok su u Europi već uzele dosta maha. U zapadnim zemljama, Engleskoj, Irskoj, Švedskoj, Norveškoj, liječnici ih prepisuju na privatni recept kao verificiranu terapiju koja se može koristiti u zdravstvene svrhe.

- Nedavno je održan prvi hrvatski kongres o šumskoj terapiji na Sljemenu. Svjetski eksperti ukazali su na dobrobiti šumskog prostranstva, na potrebu da ga se sačuva za buduća pokoljenja, kao i na potencijale ove turističke niše, šumske kupke kao turističkog proizvoda. Na kongresu je predstavljeno i hrvatsko izdanje knjige Amosa Clifforda, doajena šumske kupke u Americi, "Your Guide to Forest Bathing", "Tvoj vodič kroz šumsku kupku", namijenjeno onima koji na individualan način žele doživjeti šumsku kupku, prenio je Vukelić.

Popularizacijom šumske kupke, kaže Vukelić, i u Hrvatskoj se pojavljuju ideje koje bi neki htjeli na toj platformi samostalno razvijati pa je tu i dosta amaterizma. Svatko može grliti drvo, to nije zabranjeno, nije ni obavezno, ako vam dođe želja pa zagrlite drvo, ali to nije obavezan dio šumske kupke čiji je cilj boraviti u šumi, bez vremenskog ili prostornog ograničenja. Jednostavno živjeti taj trenutak u šumi punim plućima. Šumska kupka može trajati sat i pol do tri sata, nema definirane kilometraže, pojedine vježbe ciljano su usmjerene u opuštanje. Jedna se zove Usporavanje gdje se kroz dvadeset minutu šetnju navodi sudionike grupe da se maksimalno uspore. Vrlo je to zahtjevan dio jer se doslovce puževim korakom kreće kroz prirodu i na kraju se primjećuju neke stvari kojima se na početku nije pridavala pažnja: mrava, pauka, paučinu... Vježba Buđenje osjetila navodi da se uz pomoć šume koristi svih pet osnovnih osjetila, vid, sluh, njuh, dodir i okus, da se obrati pažnju na sve ono što nas okružuje, što je u pokretu, primjerice kretanje životinja, da se osluškuje zvuk vjetra, šuštanje lišća, da se dodiruju stabla.

ggDarko Vukelić

Šumsku kupku najčešće provode certificirani vodiči, no šuma je ta koja odradi sav posao.

- Kinezi, Japanci i Korejanci prvi su shvatili da je čovjeka potrebno vratiti natrag u prirodu da bi se smanjio stres, a posebno efekt izgaranja na poslu - sindrom burnout. Smisao je da se mi ne kupamo u šumi, nego da ona nas kupa. Čim se čovjek opusti u šumi, sama šuma izvlači iz njega sve te negativne silnice, izlučuje fitoncide, bioaktivne tvari. Udisanje svježeg šumskog zraka, opuštanje, meditiranje, dokazano je, utječe na smanjenje stresa, snižavanje krvnog tlaka, poboljšavanje cirkulacije i koncentracije. Na adolescente, na one koji imaju poremećaj pažnje s hiperaktivnošću, poznat i kao ADHD, jedan od najčešćih neurorazvojnih poremećaja dječje i adolescentne dobi, djeluje maksimalno pozitivno. Omogućava bolji fokus u školi i bolju koncentraciju, uvjeren je naš sugovornik.

Priroda ima daleko sporiji ritam od onog u urbanim košnicama i kada se dovoljno usporite na taj ritam prirodni, zapravo vas, kaže Vukelić, sama priroda liječi ili kupa. To je ta šumska kupka i ona djeluje preventivno. Onaj drugi dio, šumska terapija, ona je kurativna. Šumska kupka je šetnja šumom u trajanju od dva, tri sata jednokratno i bilo bi dobro da se ponavlja svaka dva, tri tjedna do mjesec dana. Sama terapija radi se ciklično, po dva, tri tjedna u kontinuitetu, učestalije s određenim vježbama u šumi koje se analiziraju, razne su radionice, neke i uz pomoć psihologa i ta metoda nije klasična preventivna, nego kurativna. Nije to ništa nepoznato. Veli Lošinj prepoznatljiv je po areosolu borovih šuma i mora, a u toplicama širom Hrvatske primjenjuje se terapija vodom.

Moguće je šumsku kupku prakticirati i samostalno. Vukelić je kaže, shvatio da je u proteklih trideset godina, koliko provodi u šumi, to pomalo i sam donekle dokučio, samo mu je za to trebao dugi niz godina.

- Uz certificiranog vodiča moguće je vratiti se na početne postavke za sat, dva. Kontrolirano navođeno, usmjereno da se u kraćem vremenu uspijete relaksirati dovoljno da to djeluje terapeutski, kaže ovaj pasionirani zaljubljenik u prirodu i izvrstan poznavatelj šume. Pokreće ga potreba da nakon desetljeća u kojima se bavio uzgajanjem i iskorištavanjem šume, pomogne drugima da gledajući šumu drugim očima, na drugačiji način vide i sami sebe.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter