Kao primjere dobre prakse u primjeni demografskih mjera navode se i Općina Bale, te općine Cerovlje i Oprtalj koje pružaju velike olakšice za mlade obitelji prilikom kupnje ili izgradnje prve nekretnine
U Balama su nedavno otvorene i jasalice (Foto Općina Bale)
U recentne rasprave o demografskim kretanjima u Hrvatskoj, čije ćemo konkretne podatke imati kada budu objavljeni rezultati popisa stanovništva, ali i u razmatranje mjere roditelj-odgajatelj koja se upravo ukida u gradu Zagrebu, uklopila se i objava novog istraživanja Središnjeg državnog ureda za demografiju o demografskim mjerama u općinama, gradovima i županijama. U Istarskoj županiji posebno je istaknut grad Umag zbog besplatnih vrtića za svu djecu, kao i nekoliko općina. Umag je jedan od četiri grada u Hrvatskoj koji imaju tu mjeru. Gradonačelnik Umaga, SDP-ov Villi Bassanese kaže da je njihova politika pomno osmišljena te da je provode od 2010. godine.
- Tada smo pošli od činjenice da grad bez ljudi nema smisla te smo nakon sveobuhvatne analize poduzeli tada jako hrabre korake koji tek počinju davati rezultate, dok konačni uspjeh tih mjera očekujemo nakon 2025. godine, kaže Bassanese.
Grad djece
Bassanese kaže da su projekt nazvali "Umag grad djece 2010.-2025." Izgradili su ili u cijelosti rekonstruirali osam vrtića, šest osnovnih škola, a zgrada srednje škole se dok završava.
- Preostaje nam izgradnja još jedne osnovne škole sljedeće godine. Time smo osigurali standarde koje imaju isključivo najrazvijenije zemlje Europske unije, i koji su daleko iznad prosjeka Istre, a da ne govorimo ostatka Hrvatske, ističe umaški gradonačelnik.
- Predškolsko obrazovanje, koje je u našoj ingerenciji, potpuno je besplatno sa svim novim vrtićima, bez liste čekanja s prosjekom od osmero djece na jednu odgajateljicu. Te standarde i uvjete nema nitko u Hrvatskoj i rijetko tko u Europi, naglasio je i dodao: - Preostaje nam još zgrada fakulteta te studentski i đački dom, te stanovi za profesore. Dakle, ulaganjem u obrazovanje i obrazovnu infrastrukturu, za što izdvajamo trećinu proračuna, jasno smo pokazali što nam je cilj.
Kao primjere dobre prakse u primjeni demografskih mjera navode se i Općina Bale, te općine Cerovlje i Oprtalj koje pružaju velike olakšice za mlade obitelji prilikom kupnje ili izgradnje prve nekretnine. Riječ je o oslobađanju plaćanja komunalnog doprinosa, što je primjerice praksa u općini Oprtalj, čiji načelnik Leo Bazjak kaže da to rade već deset godina i da su rezultati vidljivi.
- Do sada imamo pet-šest izgrađenih parcela po tom principu poticajne stanogradnje. Te parcele imale su prigodnu cijenu, a dodijeljene su po odgovarajućim uvjetima. Mlade obitelji oslobođene su komunalnog doprinosa i šest novih obitelji na naših 850 stanovnika je velika brojka, kaže nezavisni načelnik Općine. - Sufinanciramo i vrtić, a od iduće školske godine djeca u Oprtlju će imati besplatne školske udžbenike, napominje Bazjak. Općina isplaćuje i po 500 eura u kunskoj protuvrijednosti za rođenje svakog djeteta.
Stipendiranje učenika
U Općini Cerovlje objašnjavaju da "obitelji koje nemaju u vlasništvu stan ili kuću na području općine Cerovlje ili su vlasnici stana ili kuće pa dogradnjom, nadogradnjom ili rekonstrukcijom poboljšavaju uvjete stanovanja oslobađa plaćanja komunalnog doprinosa za izgradnju odnosno za dogradnju, nadogradnju ili rekonstrukciju kuće ili stana, do 400 m2 bruto površine, u visini od 80 posto od ukupnog iznosa obračuna komunalnog doprinosa, pod uvjetom da do dana zaprimanja zahtjeva za obračun doprinosa on ili jedan od roditelja ima stalno prebivalište na području Općine Cerovlje najmanje dvije godine".
- Općina Cerovlje podmiruje troškove prijevoza djeteta s posebnim potrebama do petnaeste godine života i njegovog pratioca na tretman u ustanove kategorizirane za njegove potrebe kad način podmirivanja takvih troškova nije uređen drugim propisima i kad je potreba za takvom rehabilitacijom utvrđena ispravom nadležnog tijela o utvrđivanju primjerenog oblika rehabilitacije odnosno školovanja, poručuju iz ureda općinskog načelnika, IDS-ovog Elvisa Šterpina, i dodaju: - Godišnje se stipendira dvadesetak učenika i studenata s područja Općine Cerovlje. Učenicima se isplaćuje tristo kuna, a studentima 450 kuna mjesečno.
Osim besplatnih vrtića i parcela za izgradnju obiteljskih domova, istarske općine financijski pomažu i mladim roditeljima po rođenju djeteta. Općina Bale jedina je u Istri te jedna od četiri u Hrvatskoj koja po novorođenom djetetu isplaćuje deset tisuća kuna, ističe se u izvješću Središnjeg državnog ureda za demografiju. Osim toga djeca u jaslicama i u vrtiću u općini Bale imaju besplatni smještaj.
Pomaže Županija, ali i drugi gradovi i općine
Iako nisu posebno istaknute, još neke istarske općine i gradovi isplaćuju pomoć za novorođenčad te imaju druge važne demografske mjere. U Umagu je iznos za novorođenčad 1.500 kuna, a stipendiraju se srednjoškolci i studenti slabijeg imovnog stanja. Ta je mjera aktivna i u drugim istarskim mjestima. Općina Funtana po djetetu isplaćuje 2.500 kuna, grad Vodnjan 1.500 kuna, dok se u Buzetu za prvo dijete zaprimi 2.500, a za svako slijedeće 2.500 kuna. U Puli je naknada po djetetu tisuću kuna, dok je u Pazinu za prvo dijete 3.000, drugo 4.000 te treće i nadalje 5.000 kuna. U Poreču se protiv „bijele kuge“ bore isplatom 1.500 kuna po djetetu, dok u Grožnjanu i Lupoglavu općina isplaćuje 3.000 kuna. U Pićnu su darežljiviji – za prvo dijete isplaćuje se 3.000 kuna, drugo 5.000 te za treće dijete 10.000 kuna. Za svako slijedeće dodaje se još 2.000 kuna. Općina Brtonigla isplaćuje 5.000 kuna, a grad Rovinj 2.000 kuna za prvo, 3.000 kuna za drugo i 4.000 kuna za treće dijete. U Lanišću se isplaćuje 4.000 kuna po djetetu, u Novigradu 2.000 kuna, dok se u Raši isplaćuje 2.500 kuna za prvo, 3.000 kuna za drugo te 3.500 kuna za treće dijete. Gračišće daruje svako dijete s 2.000 kuna, dok općina Svetvinčenta dodjeljuje po 2.000 kuna za prvo te 2.500 kuna za drugo i svako slijedeće dijete. Istarska županija ne sufinancira novorođenčad, ali u sklopu drugih demografskih mjera stipendira 105 studenata s područja županije. U 2021. godini iznos koji se troši za stipendije je veće od milijun i dvjesta tisuća kuna. Prema izviješću Središnjeg državnog ureda za demografiju, brojne općine se, uz pomoć za novorođenčad i vrtiće, bave i potpomaganjem obitelji slabijeg imovnog stanja, sufinanciranjem prijevoza učenika te raznim dodatnim programima.