Tradicionalna smotra ostvarila je svoj cilj, jer je u protekla četiri i pol desetljeća otkrila i prezentirala brojne glazbene talente, podržavala je i prezentirala rad svih onih entuzijasta koji su svoje slobodno vrijeme utkali u kulturno-glazbeni život Buzeštine
Svojevrsna preteča današnjih dječjih festivala pokrenuta 1974. godine kao dječja priredba natjecateljskog karaktera "Djeca Buzeštine pjevaju i sviraju", u međuvremenu je promijenila ime, prerasla u jedinstvenu glazbenu karavanu "Raspjevanu Buzeštinu", upravo proslavila 45 rođendan i kao najdugovječnija smotra kulturno - umjetničkog glazbenog amaterskog stvaralaštva na sjeveru Istre, okupila dvjestotinjak izvođača, svirača, pjevača i plesača iz svih krajeva Buzeštine, od Roča, Huma, Vrha, Sovinjaka do Buzeta.
Tike, tike tačke
Ove su je godine trebali ugostiti mještani naselja Sveti Ivan. No, zbog loših vremenskih uvjeta, organizator je najprije pomaknuo datum njenog održavanja, a onda bio primoran promijeniti i mjesto priredbe. Tako je 45. tradicionalna smotra, umjesto na igralištu u Svetom Ivanu, održana u buzetskom Narodnom domu.
Uvodne taktove starinske Mihčeve polke s Vrhuvštine izvela je limena glazba ŽKUD-a "Istarski željezničar" Roč kao jedina sekcija koja je nastupila na svih 45 izdanja "Raspjevane Buzeštine". Uz nju jubilarno je to 45 izdanje bilo i za njenog voditelja, ročkog pjesnika Vladimira Pernića koji je podsjetio da je na prvoj priredbi održanoj 1974. godine, odlukom publike, pobijedio desetogodišnji Valdi Mandalenić iz Buzeta s pjesmom "Tike, tike tačke".
Na pozornici Narodnog doma izmjenjivali su se stoljetna limena glazba, mješoviti pjevački zbor, folklorna sekcija i muška klapa Pinguentum GD-a "Sokol" Buzet, potom limena glazba, mali puhački orkestar i gunjci Arkul ŽKUD-a "Renato Pernić" Roč, gunjci Sovinjak, ženska vokalna skupina Vetta, mali folkloraši OŠ "Vazmoslav Gržalja", plesna skupina Roxy dance iz ročke sekcije Udruge za ples i rekreaciju Pazin. Pjevači buzetske Udruge "Mali veliki mikrofon" voditelja Alana Poropata: Laura Sirotić, Ivona Grižančić i Marija Gržinić, Nikol Gržinić, Ivona Tadić, Emily i Anny Radović, Vanesa Vodopija, i Karla Havić te harmonikašica Vanessa Jakac.
U znaku folkloraša
Slavljeničko izdanje "Raspjevane Buzeštine" proteklo je ipak u znaku folkloraša. Na sjeveru Istre svojevremeno su djelovale dvije folklorne sekcije, buzetska i ročka, no prestale su s radom. Odnedavno boje folklora predstavljaju mali folkloraši buzetske osnovne škole koje vodi Tea Marmelić te nanovo aktivirana folklorna sekcija GD "Sokol" Buzet pod vodstvom Branke Silić koja je oduševila svojom izvedbom dva starinska plesa Šete paši i polke Promena.
Organizator "Raspjevane Buzeštine" Pučko otvoreno učilište "Augustin Vivoda", suorganizatori GD "Sokol" Buzet, ŽKUD "Renato Pernić" Roč i Udruga "Mali veliki mikrofon" te pokrovitelj Grad Buzet, ujedno su simbolično obilježili i Dan glazbenog amaterizma Buzeštine. Zadovoljni što je tradicionalna smotra ostvarila svoj cilj, jer je u protekla četiri i pol desetljeća otkrila i prezentirala brojne glazbene talente, podržavala je i prezentirala rad svih onih entuzijasta koji su svoje slobodno vrijeme utkali u kulturno-glazbeni život Buzeštine.