"Stop the cavalry" bi bila zanimljiva i da nije bilo brojnih slučajnosti i podudarnosti, poput ubojstva Johna Lennona, a potom i dominacije njegovih singlova na top-listama. Melodija pjesme koju je napisao Jona Lewie je simpatična, skoro pa nenametljiva, poput uglavnom suspregnutih emocija i nimalo prikrivene ironije u stihovima
Jona Lewie u spotu
U jednoj od prošlotjednih emisija, američki televizijski voditelj Jimmy Fallon ugostio je svog kolegu s BBC-ja, slavnog Grahama Nortona. Kako se bliži Božić, Fallon je ustvrdio da najbolje božićne pjesme dolaze upravo iz Ujedinjenog Kraljevstva pa ih je spomenuo nekoliko, primjerice "Do they know it's Christmas?", koja je dobro poznata i u Hrvatskoj, no spomenuo je jednu koja je u ovim krajevima praktički nepoznata, a to je "Stop the cavalry".
Još bolji spot
Doista, radi se o dobroj pjesmi koju prati još bolji spot i dok je ovaj singl iz 1980. postao hit na britanskom, ali i irskom otoku kao i u nekim drugim zemljama, na ovim meridijanima nikada nije zaživio. Što je s druge strane možda i dobro jer bi u protivnom brzo dosadio, pogotovo onima koji ne vole komercijalno forsiranje Božića i Nove godine.
Pjesmu je napisao i izveo John Lewis, rođen 1947. u engleskom Southamptonu, kojem vlastito ime nije bilo dovoljno atraktivno ili možda previše generičko da bi bilo prepoznatljivo, radi čega je uzeo umjetnički pseudonim Jona Lewie. Karijeru je započeo krajem 1960-ih kao dio blues sastava Brett Marvin and the Thunderbolts, a 1972. došao je na top-liste hitom "Seaside shuffle", koji je napisao kao dio grupe Terry Dactyl and the Dinosaurs. U svibnju 1980., nakon raznih suradnji, pojavio se s hitom čijim će se naslovom poistovjetiti svi introverti, a zove se "You'll always find me in the kitchen at parties" ("Na tulumima ćeš me uvijek naći u kuhinji"), kojom dominira zvuk pogonjen synthesizerima. Pjesma će ga dovesti do 16. mjesta, no njegov najveći uspjeh bila je i ostala upravo "Stop the cavalry", koja će se neposredno prije Božića početi penjati top-listama.
Lewie odnosno Lewis bi sigurno zasjeo na prvo mjesto da se početkom prosinca u New Yorku nije dogodilo nešto što će šokirati glazbeni svijet. Jedan drugi John L. okončat će život nakon što poludjeli obožavatelj u njega bude ispalio pet metaka. John Lennon brzo će podleći ranama.
Lewie nije zamislio "Stop the cavalry" kao božićnu pjesmu unatoč tome što se u njoj spominje Božić, a ugođaj pojačava limena glazba i zvuk cjevastih zvona. "Stop the cavalry" bila je prije svega antiratna, protestna pjesma čiji se spot događa u rovovima za vrijeme Prvog svjetskog rata.
U pjesmi se spominje i Winston Churchill koji je za vrijeme tog rata bio prvi lord admiraliteta, a Lewie ga, iz pozicije vojnika u rovu na snijegu, u hladnoći, kojem je dosta rata i razaranja, moli da prekine rat i "zaustavi konjicu". Pjesma prekida tu vremensku liniju kada spominje radioaktivne padaline čime se podcrtava njena univerzalna poruka.
Mogućnost za reklamu
- Vojnik u pjesmi je pomalo kao vječni vojnik na Arc de Triomphe, ali pjesma zapravo nije imala veze s Božićem kada sam je napisao. Ima taj stih gdje se spominje kako tom vojniku na bojišnici nedostaje djevojka: 'Volio bih da sam kući za Božić'. Diskografska kuća iskoristila je to kao mogućnost za reklamu i dodala zvono, ispričao je Lewie za Daily Mail.
U pjesmi u jednom trenutku kaže da će se, ako treba, kandidirati na izborima samo kako bi "zaustavio konjicu", a u spotu upravo kada krene to izgovarati pogodi ga metak.
Na svu sreću, Lewie će metak primiti samo u spotu. Njegov lik mirotvorca past će kao žrtva ratnog besmisla, dok će drugi glazbenik i antiratni aktivist život izgubiti zbog luđaka željnog pažnje. John Lennon te se godine vratio na scenu nakon petogodišnje stanke novim albumom i singlom, spreman okrenuti novu stranicu.
U ironiji sudbine jedan John L. prestići će drugoga u pohodu prema vrhu. Lennon je kao vođa Beatlesa i kao solo izvođač, odnosno dio Plastic Ono Banda, odavno stekao status rock ikone i sada je bilo vrijeme da taj status ponovo potvrdi. Lewisov bljesak slave nije bio ni blizu toliko jak kao Lennonov, no niti njemu gornji dom top-ljestvica nije bio potpuno stran. "Stop the cavalry" je stigla do trećeg mjesta na kojem će se tavoriti pet tjedana. Dalje nije mogla. Nakon ubojstva u New Yorku, Lennonovo će se ime pojaviti na prvom mjestu najprodavanijih singlova u Britaniji prvo novom pjesmom "(Just like) starting over", potom reizdanjem "Imagine" i nove "Woman" ukupno sedam tjedana od 20. prosinca 1980. do 21. veljače 1981., a njegovu vladavinu za vrijeme Božića i Nove godine prekinut će dječji zbor St Winifred's School Choir s "There's No-one Quite Like Grandma". I nakon što se Lennonov val povuče, grupa Roxy Music će sredinom ožujka 1981. na dva tjedna preuzeti vrh obradom njegove "Jealous guy".
"Stop the cavalry" bi bila zanimljiva i da nije bilo svih spomenutih slučajnosti i podudarnosti. Melodija je simpatična, skoro pa nenametljiva, poput uglavnom suspregnutih emocija i nimalo prikrivene ironije u stihovima, čak pomalo i crnohumorno, ali nadasve ozbiljno s prilično nedvosmislenom porukom koja je jasna od početka. Iako je i dalje imao glazbenog uspjeha, Lewis se više nije vratio na visove top-lista, iako se "Stop the cavalry" svako malo zna pojaviti u podnožjima ljestvica, kada se u daljini osjeti duh prosinačkih blagdana. U UK-u, Irskoj i još nekim zemljama stekla je kultni status, a Lewis je još uvijek živ, nadamo se i zdrav.