razgovor s kantautorom

Zoran Predin: U istarskoj publici pronašao sam srodne duše

| Autor: Zvonimir Guzić
(Promo)

(Promo)


"Nekad mi se čini da pjesme znaju više o meni nego ja sam. One kopaju po mojoj duši dok ja mislim da samo pjevam" citat je koji možda najbolje opisuje karizmu Zorana Predina jednog od najprepoznatljivijih kantautora s prostora bivše Jugoslavije čija glazbena karijera traje već više od četiri desetljeća.

Kao frontmen legendarne grupe Lačni Franz, ali i kroz bogatu solo karijeru, ostavio je neizbrisiv trag na regionalnoj glazbenoj sceni svojim prepoznatljivim glasom, britkim tekstovima i specifičnim humorom.

Neugasla strast

Zoran Predin krajem tjedna gostuje u Novigradu i u Istru donosi večer posvećenu velikanu Arsenu Dediću. Koncert neće biti tek hommage Arsenu, već emotivno i umjetničko putovanje kroz pjesme koje su obilježile mnoge generacije.

Za Arsena Predin kaže da mu je bio srodna duša koju nije mogao izbjeći u ovom životu.

Uz koncert u subotu, u novigradskom CMIK-u bit će u petak premijerno prikazan i dokumentarni film "Praslovan", intiman portret Predina koji otkriva mnogo više od njegove glazbene karijere. Film na duhovit i emotivan način istražuje Predinov osebujan glazbeni stil, ali i njegovo porijeklo, ideale i neugaslu strast prema umjetnosti.

Tim povodom, o filmu, o Arsenu i o njegovoj glazbenoj karijeri koja još uvijek traje, razgovarali smo sa Zoranom Predinom.

Kako ste se osjećali gledajući vlastiti život prikazan na velikom platnu u dokumentarcu "Praslovan"?

- Čudno. Dokumentarne snimke koje sam živio u prvom licu, sada gledam na filmskom platnu i sebe vidim onako kako su me u to vrijeme drugi vidjeli. Iskreno najviše me je iznenadilo, koliko različitih i glupih frizura sam imao u tih 45 godina.

Koliko ste Vi osobno sudjelovali u oblikovanju filma i jeste li imali pristup i utjecaj na izbor tema?

- Za informacije o osamdesetima moram zahvaliti svojoj mami koja je skupljala isječke iz novina i napravila dva albuma. Ja sam naime zapamtio samo događaje koji nisu za javnost. Ostala desetljeća sam stavio na papir uz pomoć supruge Barbare i sve skupljene materijale predao redatelju Slobodanu Maksimoviću, te mu predložio listu prijatelja, kolega i glazbenih kritičara koji su me pratili tokom cijele karijere i rekao mu "Izvoli. Napravi film", te se više nisam petljao u njegov posao.

Postoji li neki trenutak iz Vašeg života ili karijere za koji biste voljeli da je bio više istaknut u filmu?

- Da, ali tada bi morali snimiti serijal u četiri nastavka. I onako je prva verzija filma trajala više od tri sata, pa smo je morali skratiti u kinematografske okvire, odnosno na manje od dva sata. Moja i Slobodanova osnovna ideja je bila da on u ime publike ispriča priču o meni. "Praslovan" je njegov film, ali figurativno rečeno on je od moje trave napravio dobar džoint.

Što biste voljeli da publika ponese sa sobom nakon gledanja "Praslovana"?

- Dosadašnja reakcija publike je više nego dobra. Uživaju u filmu, glasno se smiju te pojedine scene nagrađuje glasnim pljeskom. To nije samo film o mojoj karijeri, već se može gledati i kao vremenski presjek od osamdesetih pa sve do danas, mogli bi ga nazvati svojevrsnim dokumentarcem o jednoj cijeloj generaciji.

Film u svim kinodvoranama obara rekorde po dužini pljeska i skandiranja, što je najveća nagrada meni i autoru. "Praslovan" je igrano-dokumentarni film, koji je iz oba žanra izvukao ono najbolje. Kao popratni program, primjeren je za festivale igranog, ali isto tako i za festival dokumentarnog filma.

Sendviči i pidžame

Što za Vas osobno znači Arsen i kako doživljavate njegov opus?

- Arsenov opus je biserna ogrlica. Pjesme za nastup sam prilagodio gypsy swing aranžanima i tako im udahnuo novi život. Nije bilo jednostavno odabrati pjesme za dvosatni koncert. Da sam išao po principu onih koje mi se sviđaju, publika bi trebala ponijeti sendviče i pidžamu te noćiti u dvorani.

Je li Vas Arsen Dedić na neki način oblikovao kao kantautora?

- Da, definitivno. Miljenko Jergović je jednom prilikom rekao, da smo ja i Arsen jedan na drugog utjecali tako da je on na kraju pisao predinovske buntovne pjesme, a ja arsenovske romantične balade.

Kako ste birali koje Arsenove pjesme ćete izvoditi? Jeste li se vodili osobnim afinitetima ili ste željeli pokazati neko posebno lice njegovog stvaralaštva?

- Odabrali smo one, koje dobro zvuče u novim aranžmanima. Album "Zoran pjeva Arsena" bio je najprodavaniji album 2020. godine. Za koncertni program dodali smo još deset njegovih "bisera" s kojima želimo privući mlađu publiku koja tek s nama polako otkriva van vremenskog Arsena.

Kako doživljavate istarsku publiku i ovaj dio Hrvatske?

- Istra je prekrasna, osebujna i čarobna. U meni budi mir i spokoj gdje mogu odmoriti dušu, tako da se može reći da na mene Istra djeluje ljekovito. I publika ima smisla za humor i dobar štimung, što mi puno znači. Reklo bi se da sam u istarskoj publici pronašao srodne duše.

Postoji li nešto posebno što Vas veže uz Istru, glazbeno ili osobno?

- Druženje s bendom KUD Idijoti i s Francijem Blaškovićem. Ovom prilikom ih pozivam na koncert u Pulu koji će biti na Kaštelu 6. kolovoza gdje nastupam s bendom i rock programom pjesama Lačnog Franza i hitovima solo karijere. Dobrodošli i svi ostali ljubitelji moje glazbe.

Četvrtina karijere

Što mislite da je bila Vaša najveća snaga da ostanete aktualni i autentični toliki niz godina?

- Ja se svojih stavova nisam nikad odrekao. Vjerujem u postulate francuske revolucije. U slobodu, bratstvo i jednakost. Vjerujem u bonton i džentlmene. Borim se protiv rasizma, seksizma, patrijarhata, fašizma i gluposti. To sve je uvijek aktualno i autentično tako da sam cijelo vrijeme karijere imao istomišljenike koji su me podržavali u mojim stavovima.

Kada pogledate unatrag, postoji li neki album, pjesma ili projekt na koji ste posebno ponosni?

- Ponosim se obiteljskim projektom. Imam četiri sina i jednu kćer, te za sada imam i četiri unuke i dva unuka. Ponosim se kompletnim opusom Lačnog Franza i albumima "Svjedoci priče" s Arsenom, "Mentol Bonbon", "Ljubimec iz omare", "Strup za punce", "Tragovi u sjeti" 1+2, "Ladja norcev/Svako dobro", "Zoran pjeva Arsena", "Počasni krug" sa Zagrebačkom filharmonijom i zadnjim "Analogna rasa". Ponosim se svojim knjigama "Druga žena u haremu", "Glavom kroz zid", "Mongolske pjege", "Bezgrešna" i "Cirkus Astralis". Ponosim se filmom "Praslovan".

Kako danas gledate na eru Lačnog Franza u usporedbi s Vašim kasnijim samostalnim radom?

- Era Lačnog Franza je uvelike utjecala na moju regionalnu prepoznatljivost. No gledano vremenski, ipak je to samo jedna četvrtina moje karijere. Era gypsy swinga me je održala na sceni i odvela me na koncerte po cijelom svijetu. Svaki me je novi žanr samo obogatio.

Radite li trenutno na nekom novom projektu — albumu, knjizi, možda još jednom filmu?

- U nakladi Oceanmore izašao je moj roman Cirkus Astralis, s kojim ovih dana uveseljavam i nasmijavam čitatelje po Hrvatskoj, a uskoro ću ga predstaviti i u Sarajevu. Slovensko izdanje planiram objaviti na jesen. Roman je na hrvatski prevela Jagna Pogačnik, a glavni urednik je Kruno Lokotar. Drage volje bi odradio još neku prezentaciju knjige i gostovanje po knjižnicama, ako uhvatim slobodnog vremena. Svakako ove godine računam na poziv iz Pule, za Sa(n)jam knjige. U mjesecu lipnju s novim albumom i istoimenom grupom Analogna rasa u izdanju Croatia Recordsa započinjemo i seriju regionalnih koncerata. Album je dobio odlične kritike i sada je na nama da ih živim nastupima opravdamo.

Ima li nešto što još niste ostvarili sa svoje "liste želja", a voljeli biste postići?

- Moja glavna želja je da ostanem zdrav. Duša mi je ostala mlada, dok se tijelo malo sporije prilagođava promjenama. Hedonist u meni je još uvijek na vlasti i neka tako ostane i dalje.

Dvodnevno druženje s Predinom

Posebno mjesto u svibanjskom programu Centra za manifestacije i kulturu u Novigradu zauzima dvodnevni događaj u znaku Zorana Predina, slovenskog kantautora, jedne od najznačajnijih glazbenih osobnosti bivše Jugoslavije. U petak, 9. svibnja u 20 sati, prikazat će se dokumentarni film "Praslovan", redatelja Slobodana Maksimovića.

Ovaj nagrađivani dugometražni film prati Predinov životni put od mladosti u radničkom Mariboru, preko slave s grupom Lačni Franz, do njegove samostalne karijere. Film pruža intiman pogled na umjetnikov glazbeni i privatni život te njegov utjecaj na obitelj i prijatelje. U filmu se pojavljuju mnoge poznate ličnosti, poput Đorđa Balaševića, Branka Đurića, Gabi Novak i mnogih drugih, a po završetku filma publiku očekuje interaktivni razgovor s Predinom i redateljem Maksimovićem.

Dan kasnije, u subotu, 10. svibnja u 21 sat, Predin će nastupiti s glazbenim programom "Zoran pjeva Arsena", uz pratnju Damirove Django Group. Ovaj koncert posveta je Arsenu Dediću, a obuhvaća dvanaest njegovih pjesama u gypsy swing aranžmanima, uključujući klasike poput "Kuća pored mora" i "Pamtim samo sretne dane". Projekt su zajednički pokrenuli Zoran Predin i Damir Kukuruzović, a nakon Kukuruzovićeve prerane smrti nastavio se kao hommage Arsenu i Damiru.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter