Ilustracija (Pexels)
Pilea peperomioides, poznata kao kineska biljka novca, nosi to ime zbog svojih okruglih listova koji podsjećaju na zelene kovanice.
Dolazi iz kamenitih područja južne Kine, a osim obećavajućeg naziva, pilea osvaja svojim jedinstvenim izgledom, a u feng shuiju se povezuje s privlačenjem sreće i blagostanja.
Dobra vijest? Pileu je lako pronaći – često je dostupna u vrtnim centrima, rasadnicima ili online trgovinama s biljkama.
Pilea je zahvalna sobna biljka, pod uvjetom da ima dovoljno jake, ali neizravne svjetlosti i da nije izložena hladnim propuhima iz prozora ili ventilacije.
Ako vaš prostor nema dovoljno svjetla, možete koristiti i grow lampu, ali pripazite da ne bude preblizu – prejaka svjetlost i toplina mogu oštetiti biljku.
Pileu ne treba često zalijevati – pričekajte da se zemlja osuši prije ponovnog zalijevanja. Prečesto zalijevanje može izazvati truljenje, dok je zdrava biljka čvrsta, s ravnim i sjajnim listovima.
Idealno mjesto je blizu istočno okrenutog prozora, gdje prima jutarnje sunce i poslijepodnevno neizravno svjetlo. Premalo svjetla može usporiti rast i uzrokovati izdužene stabljike s razmaknutim listovima.
Koristite rahlu, dobro dreniranu zemlju – standardna organska mješavina je sasvim u redu. Za dodatnu prozračnost možete dodati kokosova vlakna, perlit ili glistinac. Ne sadite pileu u prevelike tegle – ima plitak korijen i bolje uspijeva u manjim posudama.
Idealna temperatura je između 16 i 24 °C. Izbjegavajte mjesta gdje dolazi do naglih promjena temperature – hladni propuh ili topli zračni tokovi iz klima uređaja mogu uzrokovati žute ili smeđe rubove na listovima.
Uvijanje listova: Ako se listovi uvijaju prema unutra, biljka možda prima previše svjetla. No, može biti i znak viška vode – provjerite je li gornji sloj zemlje vlažan prije nego ponovno zalijete.
Kvržice na listovima: To su znak edeme – reakcije na prekomjerno ili neredovito zalijevanje. Dajte zemlji vremena da se osuši i ujednačite ritam zalijevanja. Imajte na umu da postojeće kvržice neće nestati, ali novi listovi mogu ponovno biti zdravi.
Smeđe mrlje: Mogu biti posljedica prejakog sunca, hladnoće ili čak prečestog gnojenja. Ako koristite gnojivo, uvijek ga razrijedite kako biste spriječili oštećenje korijena.
Štetočine: Pileu mogu napasti paučinasti grinji ili brašnaste uši, koje ostavljaju bijele, vunaste nakupine na spojevima listova. U tom slučaju, koristite neem ulje ili drugo prirodno sredstvo – često je potrebno više tretmana da biste ih se riješili.
Pilea peperomioides nije samo efektna na polici – njezin neobičan izgled i jednostavna njega čine je idealnim poklonom ili dodatkom vašem zelenom kutku.
A prema feng shuiju, ako se za svoju „biljku novca“ brinete s pažnjom, možda će vam donijeti i nešto više od estetskog zadovoljstva.