ZAGREB

Centar "Ivan Vučetić" i IRB surađuju na forenzičnoj analizi spornih dokumenata

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Centar za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja "Ivan Vučetić" i Institut Ruđer Bošković u srijedu su izvijestili kako su, zahvaljujući zajedničkoj suradnji, postigli iznimna dostignuća na području forenzične analize spornih dokumenata.

Načelnica Centra Andrea Ledić i samostalna vještakinja za rukopise i dokumente Andrijana Filko, u suradnji s eksperimentalnim fizičarima iz Laboratorija za interakcije ionskih snopova, Zavoda za eksperimentalnu fiziku Instituta Ruđer Bošković (IRB) dr.sc. Ivom Bogdanović Radović i doktorandom Markom Barcem, od 2018. rade na istraživanjima potencijalnih metoda za utvrđivanje redoslijeda poteza u forenzičkim analizama spornih dokumenata.

Riječ je o metodama čija je primjena moguća u slučajevima kada standardne forenzičke metode ne daju pouzdane rezultate.

O iznimno velikom potencijalu ispitivanih metoda govori i činjenica kako je rezultate istraživanja objavio ugledni znanstveni časopis Forensic Science International (FSI), dok će rezultati biti i usmeno prezentirani tijekom 2022. na Američkoj akademiji za forenzične znanosti (AAFS) te na Europskoj akademiji za forenzične znanosti (EAFS), izvijestili su iz Centra "Ivan Vučetić".

Centar “Ivan Vučetić” i IRB surađuju od 2019., kad su sporazum o suradnji potpisali ravnatelj IRB-a David Smith i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, a i prije toga su obje strane iskazale iznimno velik interes za zajedničku suradnju na rješavanju problema utvrđivanja redoslijeda poteza- Što je prije nastalo- potpis ili tekst?.

Glavni pokretač za suradnju s IRB-om je upravo činjenica kako do sada niti jedna razvijena metoda nije dala u potpunosti egzaktne rezultate te je cilj suradnje upravo pronalazak novih metoda u području analize ukriženih poteza, istaknuli su iz Centra.

U zajedničkom, nedavno objavljenom znanstvenom radu u uglednom svjetskom znanstvenom časopisu Forensic Science International (FSI)  prikazani su zajednički rezultati primjene optičkih nedestruktivnih metoda koje se koriste u forenzičnoj analizi ukriženih poteza te primjenom metode za analizu ukriženih poteza IRB-a.

Iz dobivenih rezultata je razvidno kako su se nedestruktivne optičke metode koje se koriste u ovom Centru pokazale učinkovite kod analize redoslijeda poteza u sustavima tinte nalivpera i kemijske olovke te tinte nalivpera i pečatne tinte, zbog same specifičnosti tinte nalivpera, ali i zbog specifičnih znanja i iskustva vještaka, dok je MeV SIMS metoda pokazala uspješnost u slučajevima ukriženih poteza u sustavima tinti kemijskih olovaka iste boje crta, a što za sada predstavlja proboj u znanstvenim metodama za analizu ukriženih poteza, budući da do sada niti jedna metoda nije dala ovako pouzdane rezultate analize u sustavu dvije tinte kemijske olovke plavog crta, stoji u priopćenju.

Predmetni rad dostupan je uz pretplatu na internetskoj poveznici: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0379073821004564.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter