Ilustracija (Pexels)
Kada razmišljamo o upalama i debljanju, najčešće krivimo hranu - i to s dobrim razlogom. No, iako izbjegavanje visoko prerađenih grickalica doista igra veliku ulogu u održavanju zdravlja, ne smijemo zaboraviti ni na ono što pijemo. Mnogi popularni napici prepuni su dodanih šećera i umjetnih sastojaka koji narušavaju ravnotežu metabolizma, potiču upalu i sabotiraju ciljeve mršavljenja. Stručnjakinja i savjetnica za prehranu Elizabeth Katzman posebno je istaknula pet napitaka koje bismo trebali izbjegavati ili ograničiti ako želimo smanjiti rizik od upale i debljanja, prenosi Index.hr.
Gazirani sokovi s visokim udjelom šećera ozbiljno štete zdravlju. Sadrže kukuruzni sirup s visokim udjelom fruktoze, koji se povezuje s nakupljanjem visceralne masti i inzulinskom rezistencijom. "Često sadrže i fosfornu kiselinu koja narušava zdravlje crijeva", upozorava Katzman za SheFinds. Ta kombinacija potiče nagle skokove šećera u krvi i oštećuje probavni sustav - dva čimbenika koja značajno povećavaju rizik od debljanja.
Voćni sokovi na prvi pogled djeluju zdravo, ali većina kupovnih verzija puna je šećera i siromašna vlaknima. "Bez vlakana su, dakle, zapravo pijete tekući šećer", upozorava savjetnica. Mnogi sokovi sadrže i dodatne zaslađivače, uz već prisutne prirodne šećere iz voća. Takav napitak može imati sličan učinak na tijelo kao i gazirani sok. Bolji izbor je svježe cijeđeni sok razrijeđen vodom kako bi se smanjilo opterećenje šećerom.
Koliko god uživali u opuštenoj atmosferi uz koktel, činjenica jest da alkohol nije saveznik zdravlju. Osim što sadrži prazne kalorije koje pogoduju debljanju, tijelo zbog njega privremeno prestaje sagorijevati masnoće. "Također povisuje razinu kortizola, što potiče nakupljanje masnoće u području trbuha", objašnjava Katzman. Ako posegnemo za koktelom, možemo birati varijante s manje šećera, poput tekile s limetom, ili još bolje – napraviti bezalkoholni napitak s biljem i mineralnom vodom.
Možda nam daju kratkotrajni nalet energije, ali dugoročno donose više štete nego koristi. Katzman upozorava da ti napitci često sadrže velike količine kofeina, šećera i umjetnih sastojaka koji potiču upalu. "Mogu povećati razinu hormona stresa i narušiti san, što dodatno remeti regulaciju gladi i metabolizma", kaže. Takvi hormonalni disbalansi čine mršavljenje još težim.
Iako se reklamiraju kao zdrav izbor, sportski napici rijetko su potrebni ljudima koji se ne bave intenzivnom fizičkom aktivnošću. "Kod većine ljudi, bez stvarnog fizičkog napora, ovi napici unose nepotrebne količine šećera i mogu narušiti ravnotežu šećera u krvi", kaže Katzman. Umjesto toga, preporučuje kokosovu vodu ili domaći napitak s vodom, limunom i prstohvatom morske soli. Takva prirodna alternativa njeguje tijelo bez nepotrebnog opterećenja.