Ilustracija (Pexels)
Putovanja automobilom i odlasci veterinaru često su izvor stresa kako za mačke tako i za njihove vlasnike. Iako navikavanje na transporter nije toliko česta pojava kod mačaka kao kod pasa, iznimno je korisno. Dobra je vijest da se čak i odrasle mačke mogu naviknuti na transporter, iako mačići uče znatno brže i lakše.
Mnogi vlasnici kao glavni razlog za izbjegavanje posjeta veterinaru navode činjenicu da njihova mačka jednostavno mrzi transporter. To ne iznenađuje jer ga inteligentne mačke brzo povežu s neugodnim iskustvima. Ključ je u tome da svoju ljubimicu naučite da transporter nije prijetnja, već sigurno i ugodno mjesto. Mačka koja se osjeća ugodno u transporteru manje je pod stresom, emocionalno je zdravija, a vama je olakšan siguran transport u svakoj situaciji bez panične potrage za prestrašenom životinjom.
Za početak transporter tretirajte kao dio namještaja. Smjestite ga u kut sobe i ostavite ga otvorenim kako bi ga mačka mogla slobodno istraživati. Skinite vratašca kako bi ulaz i izlaz bili neometani. Unutra stavite mekanu dekicu ili ručnik, po mogućnosti onaj koji već nosi njezin miris. Poznati miris pomoći će joj da se osjeća sigurnije.
Uvježbavanje pomoću zvučnog signala odličan je način da potaknete mačku na ulazak u transporter. Pripremite poslastice i pričekajte da se mačka sama približi, ponjuši ili uđe u transporter. Svaki put kad to učini, dajte zvučni signal i odmah je nagradite poslasticom ili omiljenom igračkom. Kroz ponavljanje mačka će shvatiti da je približavanje transporteru nešto pozitivno i postupno će se osjećati sve ugodnije.
Proces prilagodbe može potrajati tjedan dana ili više. Jednom kada primijetite da se mačka osjeća ugodno, vratite vrata na transporter. Pričekajte da sama uđe, nježno zatvorite vrata i mirno je pohvalite. Ostavite je unutra tek minutu, a zatim je pustite van i nagradite. Dosljednim pohvalama mačka uči da mirno ponašanje u zatvorenom transporteru donosi nagradu.
Vježbajte svakodnevno tijekom otprilike dva tjedna. Postupno produžujte vrijeme koje mačka provodi u zatvorenom transporteru – prvo na tri, zatim na pet minuta i tako dalje. Kada bez problema mirno provede deset minuta unutra, podignite transporter i kratko ga nosite po sobi prije nego što je pustite van. Sljedeći korak je vježba sjedenja u automobilu s transporterom. Uvijek je na kraju nagradite. Uskoro ćete moći svoju mačku voziti bez otpora jer će naučiti da transporter ne znači uvijek odlazak veterinaru.
Učinite transporter najzabavnijim mjestom u kući. Ubacite unutra ping-pong lopticu kako biste stvorili prostor za igru. Mačke motivirane hranom obožavat će pronalaziti skrivene poslastice unutra.
Nikada nemojte odustati od uvježbavanja i uvijek koristite transporter za prijevoz. Vožnja u automobilu bez transportera opasna je jer mačka može ometati vozača, ozlijediti se pri naglom kočenju ili pobjeći iz vozila.
Ako vaša starija mačka već ima negativna iskustva, budite strpljivi. Nemojte žuriti s koracima i po potrebi zastanite na nekom koraku tjedan dana ili duže.
Također pokušajte ukloniti negativne asocijacije. Premještajte transporter po kući ili odvedite mačku na kratku vožnju po kvartu. Ako ništa ne uspije, razmislite o nabavi drugačijeg tipa transportera – možda će joj se više svidjeti mekani umjesto tvrdog ili model drugačije veličine.