Obitelj Abdulahi u Emovoj ulici živi već 35 godina. Nakon što su druge obitelji preseljene u gradske stanove, oni su jedini ostali u ovom naselju * Četiri, pet puta su nas poslali da idemo vidjeti stanove, a kad bismo ih išli vidjeti, rekli bi da nisu za život. Mi nismo odbili niti jedan stan, kaže Nađja Abdulahi
Emova ulica (snimio Milivoj Mijošek)
Prošlo je gotovo godinu dana otkako je srušena prva baraka u Emovoj ulici u Puli, romskom derutnom naselju iznad Arene iz kojeg su preseljene mnogobrojne obitelji u nove domove. Naime, Grad je ustupio prostore za romske obitelji koje su bile listi za dodjelu socijalnih stanova, a većina je svoj novi dom pronašla u stanovima u Valmadama. No, jedna je baraka ostala u naselju, a u njoj i 10-člana obitelj Abdulahi koja je još u iščekivanju novog doma i boljih uvjeta za život.
- Bilo je dogovoreno da se barake moraju rušiti, a zadužena tvrtka je već plaćena za to. Iz Grada su nam rekli da će se to rješavati i da će im se pronaći smještaj. Ako smo riješili sve druge obitelji do sada, zašto ne bismo i ovu. Nije mi svejedno jer su svi drugi preseljeni, i to prije godinu dana, a oni su ostali jedini. Za te sam se obitelji, zajedno s Mirnom Radolović i Ingrid Bulian, krvavo izborio da riješimo preseljenje. Prije mene je bilo predstavnika Vijeća Roma koji to nisu nikako mogli napraviti, kaže Jetiš Eko Bajrami, predsjednik Vijeća Roma i predstavnik romske manjine u Puli.
Sustanari - štakori
Kaže da su svi drugi Romi koji su do prošle godine bili na tom području sada u gradskim stanovima, plaćaju najam, imaju ugovor i prebivalište, što im je, kaže, najvažnije. Dodaje da u čitavom romskom naselju nitko nije imao prebivalište, osim ove obitelji koja je još ondje i koja na tom području živi više od 35 godina. Njihova baraka popucanih i vlažnih zidova, koja sa svakom kišom i jačim vjetrom sve više propada, spojena je s napuštenom barakom u kojoj je nagomilan otpad. Iz te im barake gotovo svakodnevno u dom dolaze štakori i druge životinje, a prijetnju predstavlja i zajednički zid koji se urušava.
Bajrami ističe da su on i pulski gradonačelnik Filip Zoričić zajedno bili kod ove obitelji u srpnju, kada ga je upoznao s cijelom situacijom.
- Sjeli smo i razgovarali, uvjerio se i on da nemaju nikakve uvjete za život i rekao je da će se to riješiti. I sada ljudi čekaju. Nedavno sam ga kontaktirao i rekao je da se stambeno rješenje traži, ali pitanje je do kada će se na njega čekati, ističe Bajrami.