(D. ŠTIFANIĆ)
Nova će im oprema biti od iznimne važnosti s obzirom da kroz Centar godišnje prođe oko 400 djece te je sve više onih kojima je potrebna njihova pomoć * Teško je s ovako malom količinom didaktike na primjeren način poticati svakog korisnika", kaže Loretta Morosin
Kampanja "Budi mi prijatelj", koju organizira RTL televizija, osigurat će 100 tisuća kuna Dnevnom centru za rehabilitaciju Pula za kupnju nove opreme koja im je prijeko potrebna. Ravnateljica Centra Loretta Morosin kaže nam da im je nova oprema od iznimne važnosti s obzirom na to da oko 400 djece prođe godišnje kroz Centar te je sve više onih kojima je potrebna njihova pomoć.
U posljednjih nekoliko godina povećao se broj djece s teškoćama u razvoju na području Istarske županije, ali i broj usluga te mogućnosti za korisnike. Ubrzani rast broja korisnika značio je i veće financijske potrebe, nije bilo moguće opremiti logopedske kabinete novom didaktičkom i tehničkom opremom.
Referentna točka
"Ovim ćemo projektom opremiti logopedske kabinete u našoj ustanovi koja pokriva velik broj djece iz Istre. Kao jedina javna ustanova s područja Istarske županije koja provodi dijagnostiku, ranu habilitaciju i rehabilitaciju djece, mladeži i odraslih osoba s teškoćama u razvoju, te pruža optimalne uvjete za odgoj i obrazovanje djece s većim teškoćama u razvoju, među kojima su i djeca s teškim oblicima cerebralne paralize i mišićne distrofije, koja nisu u mogućnosti koristiti ruke, ne mogu govoriti, ali su urednog intelektualnog razvoja, Dnevni centar je postao referentna točka. To je jedno od prvih mjesta gdje započinje poticanje djeteta da ostvari svoje maksimalne potencijale", kaže Morosin.
Za razliku od većine njihovih vršnjaka kojima je sasvim normalno čitati, pisati, komunicirati, surfati internetom, nekim je korisnicima Centra to nedostižan san, no uz pomoć moderne asistivne tehnologije taj san im se može ostvariti. "Uz pomoć specijaliziranih miševa, interaktivne ploče, facilitirane tipkovnice, uređaja koji će im posuditi glas i druge opreme, ova će djeca izaći iz izolacije, postat će samostalnija, školsko gradivo obrađivat će puno lakše nego do sada, a najviše ih veseli što će moći komunicirati s okolinom", ističe Morosin.
Trenutno se u logopedskim kabinetima nalazi tek manji broj primjerenog didaktičnog materijala, veliki dio opreme je zastario te ne može pratiti sadašnje zahtjeve za rad.
"Potrebno je misliti na interese djece i motivaciju za rad, koju je iznimno teško zadržati koristeći mali broj didaktičkih materijala. Djeca na terapiju dolaze tijekom cijele godine, što znači da kod logopeda dolaze minimalno četrdeset puta godišnje, a neki ostaju na terapiji i pet godina te imaju konstantnu potrebu za učenjem i istraživanjem novih materijala i sadržaja, a to ne mogu učiniti ako im isti nisu dostupni. Teško je s ovako malom količinom didaktike na primjeren način poticati svakog korisnika", kaže Morosin.
U prethodnih nekoliko godina pojačao se i kadar jer kod četiri logopeda dnevno dođe četrdeset djece, tj. svaki logoped dnevno ima do desetero djece. "Važno je da stručnjaci koji rade s djetetom budu educirani, koriste znanstveno dokazane pristupe u radu te primjeren didaktički materijal, jer ako se uzme u obzir nedostatak logopedskog kadra u Istri, naši logopedi postaju glavni i jedini terapeuti te djece u području jezika i govora", napominje. (Andrea LONČARIĆ)