PROJEKT ISTARSKIH DOMOVA ZDRAVLJA

ISTRA BEZ KARIJESA: Čim dojenče s mlijeka prijeđe na drugu prehranu, treba početi i higijena zuba


U svim pulskim vrtićima ponovno je uvedeno pranje i četkanje zuba, dobra praksa koja je bila posve napuštena. Uz pomoć Grada Pule svi su vrtići u gradu opskrbljeni držačima četkica za zube. Sistematski pregled trebalo bi obavljati svakih šest mjeseci, prema preporuci Hrvatskog stomatološkog društva, pa smo roditeljima podijelili obrasce za preglede, kaže dr. Kristijan Dujmenović, stomatolog, voditelj pulske ispostave IDZ a

Gotovo 1.200 djece iz pulskih, medulinskih, savičentskih i pazinskih vrtića organizirano je posjetilo stomatološke ordinacije, upoznali su zubare i njihov posao, saznali puno toga o higijeni zuba te, prije svega, odagnali strah od stomatologa. To je tek mali dio ambicioznog preventivnog projekta nazvanog "Istra bez karijesa", koji su osmislili i od konca prošle godine provode stručnjaci Istarskih domova zdravlja. Cilj projekta je smanjiti učestalost karijesa i stanje oralnog zdravlja djece u Istri dovesti na razinu najrazvijenijih europskih zemalja.

- U Hrvatskoj je, inače, stanje oralnog zdravlja djece vrlo loše i na predzadnjem smo mjestu u Europskoj uniji. Pokazuje to tzv. KEP-indeks, što je skraćenica za karijes, ekstrakciju (vađenje) i plombu (ispun). Takvo stanje je rezultat reforme zdravstva koju je pokrenuo ministar Andrija Hebrang još 1993. godine, kada je ukinuta dječja i preventivna stomatologija s obrazloženjem da će prevenciju obavljati opći stomatolozi. To se, naravno, nije dogodilo, već se stanje iz godinu u godinu pogoršava. Slovenija je zadržala stari sustav, sa stomatolozima u školama i dječjim stomatolozima u domovima zdravlja, i danas ima dvostruko bolje stanje zubnog zdravlja od nas. KEP indeks je kod njih ispod dva, dok je kod nas 4,18, kaže ravnatelj Istarskih domova zdravlja dr. Ante Ivančić. (Duška PALIBRK)

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU
Podijeli: Facebook Twiter