Puna je Pula

FOTO & VIDEO / Doček u podne: Fritaja od 2026 jaja "nestala" u rekordnom roku, Grbin uputio novogodišnju čestitku

| Autor: Doria Mohorović

Sunčano jutro, posljednje u godini, i ove je godine na pulskoj tržnici zamirisalo po tradiciji. Velika fritaja od točno 2026 jaja planula je jutros u rekordnom roku, a duga kolona građana strpljivo je čekala svoju porciju ovog već neizostavnog običaja pulskog ispraćaja stare godine. Bilo je tu i mnoštvo turista koji su kuriozitetno promatrali pripremu fritaje i fotografirali prizor. Uz mirise fritaje i domaćih kobasica, atmosferu je dodatno začinio Big Band Pula, jedan od najaktivnijih istarskih jazz orkestara.

Riječ je, kaže nam začetnik manifestacije Budimir Žižović Žižo, o događaju koji se u Puli održava već više od dva desetljeća.

- Na zadnji dan tekuće godine, u prijepodnevnim satima, na tržnici koja je zapravo pravi centar grada, radimo fritaju s onoliko jaja koliko godina najavljujemo, ove godine to je 2026 jaja. Uz to ide i oko 40 kilograma pravih domaćih istarskih kobasica. To je najmanje 800, a možda i tisuću porcija, ovisno o apetitu, kaže Žižović.

- Uvijek se sve porcije podijele i uvijek je velik red. To je normalno i očekivano, ali nama je najveće zadovoljstvo što ljudi već znaju da će ono što dobiju biti kvalitetno. Ako se fritaja brzo razgrabi, znači da su ljudi uvjereni u miris i okus koji nudimo, a to je najvažnije, dodaje Žižo.

Pulski gradonačelnik Peđa Grbin simbolično je posljednjih 26 jaja razbio i umutio u velikoj padeli. Rado je porazgovarao sa sugrađanima, a šaljivo je komentirao kako njegov otac, koji je također sudjelovao u pripremi fritaje, nije bio toliko velikodušan s kobasicama kad je kod kuće pripremao ovu deliciju.

Žižović je istaknuo i doprinos sponzora te dugogodišnju suradnju organizatora i ekipe koja priprema fritaju.

- Organizatori su Pula Film Festival, Grad Pula i Tržnica, a u realizaciji sudjeluje ekipa s kojom već godinama radimo: Renato Perc, Damjan Bistričić kao kuhar, moj brat Baki, senior Grbin te Agencija Avenue. S Orlićem surađujem već 30 godina na ovakvim programima, nabrojao je.

Gradonačelnik Grbin uputio je i novogodišnju čestitku građanima:

Osim na tržnici, dobrog raspoloženja ne fali niti na Portarati, gdje sugrađane zabavlja Lima Len, uz kojeg je dio Puležana dočekao Novu godinu u podne. Drugi su se zaputili u Mimozu, gdje je za odličnu atmosferu zadužen pulski rock bend Cherrybombz, dok na De Villeovom usponu DJ-evi po prvi put puštaju glazbu u sklopu programa Downtown Winter 2025.

Velik broj ljudi, osobito mladih, okupio se i na Korzu, gdje će zabava potrajati do kasnih poslijepodnevnih sati.

(Snimila Doria Mohorović)(Snimila Doria Mohorović)

Večernji i noćni doček najluđe noći u godini raspoređen je na nekoliko lokacija i nudi ponešto za svaki ukus. Na Portarati će publiku u 2026. godinu uvesti energični Gustafi i Ivan Licul, a nakon odbrojavanja do ponoći zabava se nastavlja uz DJ Sosu. Na Forumu, jednoj od glavnih pozornica pulskog silvestarskog slavlja, publiku će u Novu godinu povesti Neno Belan & Fiumens. Prije Belana glazbu će puštati DJ Jinxie Grooves, dok će oko jedan sat iza ponoći pozornicu preuzeti Funbox Band, za nastavak slavlja do ranih jutarnjih sati.

Povezane vijesti










Trenutno na cestama