(Snimio Duško Marušić Čiči)
U svijetu u kojem se obrazovanje neprestano mijenja i prilagođava dinamičkom tržištu rada, Istarsko veleučilište ističe se kao referentna točka inovacija i praktičnog znanja. S impresivnim porastom broja upisanih studenata, kojih je dvostruko više nego prethodne godine, Veleučilište dokazuje da je inovativnost, praksa i tijesna suradnja s gospodarstvom formula koja privlači modernog studenta.
Uistinu značajan porast interesa za programe i broja upisanih studenata jasno odražava prepoznatljivost Veleučilišta u pogledu kvalitete, atraktivnosti i inovativnih studijskih programa koji su pažljivo dizajnirani nakon sveobuhvatnog istraživanja tržišnih potreba i u suradnji s vodećim tvrtkama regije u smislu definiranja potrebnih kompetencija koje poslodavci očekuju da student mora posjedovati pri završetku studija. Upravo je to ono što omogućava brzu zapošljivost studenata i potrebnu kvalitetnu radnu snagu poslodavcima.
»Dekan Veleučilišta postao sam 2020. godine neposredno što smo, nakon provedenog reakreditacijskog nadzora od strane AZVO-a, od Ministarstva znanosti dobili zabranu upisa studenata zbog utvrđenih nedostataka i nepravilnosti u radu za razdoblje 2013. do 2018. godine. Nije prošlo ni onih famoznih »100 dana« koliko se ljudima daje da se upoznaju s institucijom, i već je stigao taj hladni tuš i mjera koja je praktički mogla dovesti i do zatvaranja Veleučilišta. No, nismo očajavali nego smo upregnuli vlastite resurse i počeli redom ispravljati nedostatke u području kvalitete i društvene uloge, studijskih programa, nastavnog procesa, nastavničkih kapaciteta te stručnoj i znanstvenom djelatnošću Veleučilišta. Veleučilište je počelo sustavno jačati svoju kvalitetu i nakon svega šest mjeseci, u rekordnom su roku otklonjeni svi uočeni nedostaci te je Veleučilište osiguralo dopusnicu za upise novih studenata već u ljetnom upisnom roku. Osigurali smo kontinuitet upisa novih studenata što je u tom trenutku bio prioritet«, govoreći o velikim poteškoćama koje je trebalo prebroditi na početku aktualnog mandatnog razdoblja kaže dekan Istarskog veleučilišta dr.sc. Daglas Koraca.
Zaključeno je i kako bi jedan od ključnih preduvjeta razvoja Veleučilišta bilo spajanje Centra za istraživanje Metris i Istarskog veleučilišta, a odlukom županijske Skupštine to je i provedeno 2021. godine. Ta je fuzija, kaže Koraca, u strateškom smislu bila ključan potez koji je osigurao znanstveno-istraživačku komponentu Veleučilištu i nastavnu komponentu Metrisu.
(Snimio Duško Marušić Čiči)
»Ujedinili smo kadrovske kapacitete, opremu i znanje, a ta se sinergija ubrzo pokazala kao odličan potez, kojem je osigurana dopusnica za obavljanje znanstvene djelatnosti, kojom je Istarsko veleučilište, kao jedno od četiri Veleučilišta u Republici Hrvatskoj, postalo znanstvena organizacija u području tehničkih znanosti. Akreditacija obuhvaća šest tema, a to su istraživanje pametnih nanokompozitnih materijala, istraživanje korozije materijala u industrijskim sustavima, pametne tehnologije za smanjenje onečišćenja mora, polimerni mikro i nanokompoziti za specifične primjene, istraživanje mikroplastike u moru te nove metode za obradu otpadnih voda.
Znanstvena akreditacija pojačala je suradnju s gospodarskim subjektima i znanstvenim institucijama na raznim znanstvenim projektima i projektima istraživanja i razvoja. Danas Veleučilište surađuje s više od 600 klijenata iz Hrvatske i EU, s prosječnom ocjenom 4,85 od 5,00 što dokazuje visok stupanj njihova zadovoljstva. Surađujemo s tvrtkama kao što su Pliva, MedinCell, DOK-ING, HS Produkt, Tehnomont, Đuro Đaković, Knauf, Cimos i ostali, te sa znanstvenim institucijama kao što su Institut Ruđer Bošković, Institut poljoprivrede i turizma Poreč, Centar za istraživanje mora Rovinj, Fakultet strojarstva i brodogradnje Zagreb, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Zagreb, Fakultet prirodnih znanosti Pula i mnogi drugi. Znanstvena akreditacija je nedvojbeno najveće dostignuće naše ustanove do sad, i činjenica je da zapravo nitko nije mogao ni sanjati da se tako nešto može postići na Istarskom veleučilištu«, kaže Koraca.
(Snimio Duško Marušić Čiči)
Oprema je akreditirana po normama kvalitete HRN EN ISO/IEC 17025, čime Veleučilište jamči kvalitetu, odnosno točnost i ponovljivost dobivenih rezultata. Raspolažu s četiri laboratorija; kemijskim, biotehničkim, mehaničkim i mehatroničkim. Sofisticirana i moderna oprema vrlo je rijetka i potrebna u Hrvatskoj i šire a u njoj se, među ostalim, nalaze pretražni elektronski mikroskop s nadogradnjama, optički stereomikroskop, optički metalografski mikroskop, svjetlosni transmisijski mikroskop, optički emisijski spektrometar, univerzalna statička kidalica, uređaj za mjerenje tvrdoće i mikrotvrdoće prema Vickersu, charpy njihalo, spektrofotometar, nanofotometar, filter fotometar, elektroporator, sustav za elektroforezu, inkubator i termoblok. Prošle godine su nabavili robotsku ruku, te opremu za pneumatiku i opremu za elektrotehniku, kojom je ojačana kvaliteta praktičnih vježbi za svoje studente. Uz stručni kadar s dugogodišnjih iskustvom rada na navedenoj opremi, postali su jedan od ključnih dionika u istraživanju i razvoju materijala za potrebe gospodarstva i znanstvenog sektora u regiji.
»Veleučilišni laboratorijski Centar za istraživanje Metris usko surađuje s više od 600 partnera iz gospodarstva na području ispitivanja kvalitete, sastava i svojstava različitih vrsta materijala, a putem navedene suradnje studenti imaju priliku raditi rame uz rame sa stručnjacima u industriji. Navedena iskustva ne predstavljaju samo platformu za učenje, već i platformu za inovacije, što omogućava našim studentima da budu u korak sa znanstvenim i tehnološkim inovacijama današnjice«, kaže Koraca.
(Snimio Duško Marušić Čiči)
Istarsko veleučilište nudi četiri studijska programa, od kojih su dva usmjerena na STEM područja, a dva obuhvaćaju područje društvenih znanosti. Jedan od ključnih faktora uspjeha svakako je novi prijediplomski studij »Menadžment u gastronomiji i kultura hrane«, akreditiran ove akademske godine, koji se osim na Veleučilištu, u praktičnom dijelu izvodi u Edukacijskom gastronomskom centru u suradnji s županijskom Agencijom za ruralni razvoj Istre (AZRRI) te u Institutu za poljoprivredu i turizam u suradnji sa samim Institutom. Ovaj jedinstveni program osim stjecanja suvremenih znanja iz područja ekonomije, menadžmenta i financija, studentima pruža uvide u kulturološke aspekte mediteranske kuhinje, stvarajući temelj za brzu asimilaciju u ugostiteljstvu i turističkoj industriji.
Diplomski studij »Kreativni menadžment u procesima«, s druge strane, osigurava studentima stjecanja suvremenih ekonomskih i menadžerskih znanja, pripremajući ih za liderstvo u dinamičnim poslovnim okruženjima. Ovaj program nadograđuje prethodna znanja i fokusira se na strategijsko razmišljanje, inovacije i operativnu izvrsnost.
Na tehničkom (STEM) području, Istarsko veleučilište ponosno predstavlja svoj diplomski studij »Mehatronika«, akreditiran ove akademske godine i prvi takve vrste u Hrvatskoj. Program je namijenjen studentima željnima stjecanja suvremenih znanja u automatizaciji, robotici, umjetnoj inteligenciji, računarstvu, strojarstvu i elektrotehnici. Mehatronika je usmjerena na suvremene tehnologije i pruža studentima praktične vještine neophodne za inženjerske izazove budućnosti, a visokokvalificirani mentori i praktičan rad u veleučilišnim laboratorijima osiguravaju da studenti budu spremni za izazove u realnom sektoru. Osim diplomskog, Veleučilište nudi i prijediplomski studij »Mehatronika« uz stjecanje jednakih znanja na prijediplomskoj razini.
(Snimio Duško Marušić Čiči)
Ono što ove programe odvaja od tradicionalnih je naglasak na praktičnom učenju i stvarnom radnom iskustvu. Svaki od programa na veleučilištu naglašava važnost praktičnog iskustva, što se očituje kroz obavezne stručne prakse, koji se mogu odrađivati u vodećim regionalnim tvrtkama s kojima Veleučilište ima potpisane ugovore o praksi, poput BAT – Tvornica Duhana Rovinj, Infobip, Jadran Galenski Laboratorij, Carel Adriatic, Tri M, Sistema, Novatec i drugih.
Upravo je praksa ključna za kvalitetno obrazovanje te jačanje konkurentnosti naših studenata na tržištu rada. Praksa pruža studentima neprocjenjivo iskustvo, poslodavcima pruža uvid u kvalitetu studenata pa se često studenti zapošljavaju i prije završetka studija.
Jednako tako studentima Veleučilišta omogućuje se studiranje u trajanju od jednog semestra ili cijele akademske godine na inozemnoj obrazovnoj instituciji, gdje studenti ostvaruju mnogobrojne prednosti koje omogućuju lakši pronalazak zaposlenja nakon završetka studija.
Razmjena studenata izvodi se u sklopu Erasmus+ programa, gdje studenti na razmjeni primaju određenu naknadu za boravak u inozemstvu. Ciljevi programa su mnogobrojni a usmjereni su u jačanje kvalitete nastavnog procesa, stjecanja kompetencija, odrađivanje stručne prakse i lakšeg zapošljavanja nakon završetka studija. Osim toga, studenti usvajaju nove profesionalne i kulturološke navike, uče i usavršavaju strane jezike, stječu kontakte i prijateljstvo, obogaćuju životopis. Razmjena se obavlja u partnerskim institucijama Veleučilišta diljem Europe, pa tako studenti mogu na razmjenu u Španjolsku, Portugal, Češku, Poljsku, Rumunjsku, Tursku, Skandinavske zemlje, Austriju, Njemačku i ostale.
Za više informacija posjetite službene stranice Istarskog veleučilišta, na internetskoj adresi: www.iv.hr.
Studenti Istarskog veleučilišta tijekom studiranja imaju priliku sudjelovati u projektima istraživanja i razvoja poput projekta Pametna automatizirana sortirnica otpada koji je sufinanciran od strane INA-inog Zelenog Pojasa. Prilikom razvoja pametne sortirnice otpada studenti primjenjuju stečena znanja iz umjetne inteligencije, automatizacije i robotike. U sklopu projekta, u petak 20.10., studenti Istarskog veleučilišta održali su ekološku akciju čišćenja okoliša područja Veleučilišta, koja će poslužiti za prikupljanje materijala za probni rad pametne sortirnice.
Istarsko veleučilište pokrenulo je izdavačku djelatnost, pokretanjem vlastitog časopisa »Zbornik Istarskog veleučilišta«. Prvi broj je objavljen 2022. godine, a objavljuju se stručni i znanstveni radovi unutar iz prirodnih, tehničkih te društvenih i humanističkih znanosti, kao i radove iz područja biomedicine i zdravstva. Radovi se kategoriziraju prema propisanim normama, a posebna se pažnja posvećuje radova koji donose određenu novost. Radove recenziraju domaći i strani znanstvenici, što osigurava dosezanje visoke znanstvene razine. Ove godine izlazi treće izdanje a cilj nam je da časopis s vremenom postane nezaobilazan dio akademske i šire zajednice.