Obratite pažnju

Nužno je strogo pridržavanje uputa: Sve što morate znati o današnjem uklanjanju avionske bombe i evakuaciji Velog Vrha

| Autor: Igor Zenzerović
Ilustracija (Foto MUP)

Ilustracija (Foto MUP)


Slijedi vrhunac priče koja je zaokupila Puležane ovoga tjedna. Danas kreće akcija uklanjanja avionske bombe iz Drugog svjetskog rata, koju su tijekom rada otkrili radnici na gradilištu u Ulici Vallelunga. Bomba GP 500 lb Mk IV, teška oko 225 kilograma, od čega 69 kilograma eksploziva TNT-a, predstavlja potencijalno značajnu opasnost te će se cijeli postupak odvijati prema strogim sigurnosnim pravilima.

Ukoliko sve prođe prema planu, nakon što Protueksplozijska jedinica ukloni upaljač, bomba će biti prevezena na bivši vojni poligon "Marlera" kod Ližnjana, gdje će biti uništena kontroliranom eksplozijom, najavio je na konferenciji za medije gradonačelnik Peđa Grbin.

Satnica je sljedeća:

  • 8:00 početak evakuacije - prva sirena (uzbunjivanje, valoviti zvuk trajanja 60 sekundi)
  • 9:00 vrijeme do kada će svi građani biti evakuirani iz crvene zone (250 metara). Crvena zona obuhvaća dijelove Ulice Vallelunga, Ulice Braće Leonardelli, Ulice Samagher te jugozapadne ogranke Sponzine ulice.

(Foto PU istarska)(Foto PU istarska)

  • 9:00 - 9:30 provjera vatrogasaca JVP Pula da su svi građani napustili crvenu zonu
  • 9:15 zatvaranje prometa na lokaciji žute zone (promjer 1600 metara). Žuta zona obuhvaća Partizanski put, Vodnjansku cestu (do naselja Kapeleri), Fažansku cestu, Paduljski put do Šuride, Ulicu Prekomorskih brigada do Bauhausa, te dio Punte i Rive do Lučke kapetanije Katarina (Monumenti).

(Foto PU istarska)(Foto PU istarska)

  • 10:00 početak deaktivacije bombe od strane protueksplozijske jedinice MUP-a
  • 11:00 predviđeni kraj postupka deaktivacije uz oglašavanje sirena za prestanak opasnosti
  • povratak građana u zonu 

Podsjećamo, prekjučer, 24. listopada, na snagu je stupila Odluka o preventivnom provođenju prisilne evakuacije stanovništva i ograničenja kretanja na dijelu područja Velog Vrha. Mjera je donesena radi zaštite života i zdravlja građana te sprečavanja mogućih posljedica u slučaju nepredviđene detonacije. U praksi to znači da su stanovnici ovih područja dužni napustiti svoje domove i premjestiti se na sigurno. Za njih je organiziran privremeni smještaj u Domu sportova "Mate Parlov", gdje će Crveni križ osigurati prihvat i osnovnu skrb. Djelatnici JVP Pula obišli su stanovništvo crvene zone te ih obavjestili o predstojećoj evakuaciji. 

Građani koji žive u žutoj zoni trebaju ostati u zatvorenom prostoru, udaljeni od prozora i staklenih površina, te se ne smiju kretati na otvorenom.Stožer civilne zaštite preporučuje da u obje zone građani prozore i vrata ostave otvorenima, a rolete i škure zatvorenima, te da poštuju sve upute nadležnih službi. 

(Snimio Srećko Niketić/Pixsell)Lokacija bombe (Snimio Srećko Niketić/Pixsell)

"Pozivamo građane na razumijevanje, suradnju i strogo pridržavanje uputa radi zajedničke sigurnosti", poručuju iz Stožera civilne zaštite Grada Pule – Pola. Sustav za rano upozoravanje (SRUUK) građanima će poslati SMS poruke o početku i završetku akcije. U svako doba građanima je na raspolaganju i Županijski centar 112 za bilo kakva pitanja o ovoj operaciji.

Tijekom uklanjanja zrakoplovne bombe, na snazi će biti privremena zabrana cestovnog, željezničkog, pomorskog i zračnog prometa. Promet će regulirati policija. Što se tiče pomorskog prometa, Lučka kapetanija objavit će Oglas o zabrani plovidbe, a bit će zabranjene i druge aktivnosti u moru.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama