MNOGIMA JE STAMBENO PITANJE velik PROBLEM, NO IPAK POSTOJI RJEŠENJE

U Puli predstavljen model stambenih zadruga: Do jeftinijeg kvadrata izuzimanjem ekstraprofita u gradnji i uz povoljnije gradsko/općinsko zemljište

| Autor: Jelena MILOVIĆ
(Snimio Milivoj Mijošek)

(Snimio Milivoj Mijošek)


Jedno od najvažnijih društveno-političkih problema našeg društva, kao i diljem Europe, nemogućnost je rješavanja stambenog pitanja. Da nije svatko u mogućnosti tijekom života postati vlasnikom nekretnine, kuće ili stana, ne treba posebno naglašavati, a zbog drastičnog rasta cijena značajan broj ljudi nema pristup priuštivom i stabilnom stanovanju, što je puno veći problem.

Trenutni javni mehanizmi ne uspijevaju otkloniti ovaj problem, međutim o tome se intenzivno razmišlja u određenim krugovima koji rješenje vide u osnivanju stambenih zadruga. Iz tih krugova proizašli su i predavači koji su u Puli predstavili model zadružnog stanovanja koji nudi novu i održivu soluciju te otvara mogućnost drugačije stambene politike.

Ivan Vadanjel (Snimio Danilo Memedović)Ivan Vadanjel (Snimio Danilo Memedović)

Na tribini pod nazivom "Stambene zadruge i društvena tranzicija", održanoj u Dnevnom boravku Društvenog centra Rojc, sudjelovali su sociolog Ivon Pavlović iz Zadruge za etično financiranje, arhitekt Antun Sevšek iz zadruge Otvorena arhitektura te stručnjak za procjenu rizika Zoran Sikora iz Zadruge za etično financiranje. Tribinu je moderirao Ivan Vadanjel, arhitekt iz Otvorene arhitekture. S Ivonom Pavlovićem i Ivanom Vadanjelom razgovarali smo nakon predavanja.

- Kada bi se susreli s potencijalnim stambenim zadrugarom s namjerom da mu najplastičnije predstavite ovaj model, što biste mu rekli? Koji su osnovni benefiti stambenog zadrugarstva, u odnosu na kupnju stana kreditom, ili prilično izvjesnu nesigurnost najma stana?

Pavlović: Sve ovisi o tome tko je stambeni zadrugar. Ako pričamo o ljudima koji nisu kreditno sposobni, onda je to ono što je najbliže modelu kako doći do sigurnosti stanovanja koji nudi vlasnički model, a s druge strane opet nudi i puno više od toga. Primjerice, jedan stan od 50 kvadrata u stambenoj zadruzi komplementiran je zajedničkim sadržajima od 400 kvadrata, koji može biti raznih namjena, od zajedničkih terasa, kuhinja, prostora za jogu ili za ples na svili do garaža za popravak auta, a vidjeli smo doista svašta.

Ivon Pavlović (Snimio Danilo Memedović)Ivon Pavlović (Snimio Danilo Memedović)

Nudi jedan puno održiviji i zdraviji način života u zajednici. Bili smo nedavno u Barceloni, a oni u njihovoj stambenoj zadruzi, osim zajedničke alatnice, imaju, kako je oni zovu - knjižnicu. To nije klasična knjižnica, već zajednička prostorija, skladišni prostor u kojem drže stvari, a bilo je tu, recimo, frižidera za plažu i dovoljno je da jedna zgrada ima pet takvih frižidera. Uštede u životu se u takvom obliku stanovanja multipliciraju, na različite načine.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter