Na Placi u Štinjanu, križanju ulice Sv. Margarete i ulice Selo, u sklopu projekta Aglomeracije Pula sjever, krenuo je obilazak radova na sedam gradilišta kapitalnih projekata Grada Pule. Radove, vrijedne oko 100 milijuna eura, obišao je prvi stanovnik grada Peđa Grbina, a u njegovom su društvu, osim novinara, bili i njegovi suradnici.
(Snimio Zoran Oljača)
Uslijedio je potom obilazak na Mandraču gdje Hrvatske ceste rade spojnu prometnicu Brist Valdenaga, a nakon toga stiglo se do gradilišta na kojem će se naći Dnevni centar za rehabilitaciju u Šijani (raskrižje Valturske i ulice Jurja Žakna).
(Snimio Zoran Oljača)
Dogradnja osnovna škole Šijana je pri kraju, a uskoro kreće i energetska obnova Dnevnog Centra Rojc. Gradonačelnik je zatim bio na gradilištu novog Dječjeg vrtića na Stoji, DV Sisplac, da bi cijelu priču zaokružili na Kupalištu Stoja gdje svakodnevno na njemu radi 25 radnika.
U društvu Grbina bili su, njegov zamjenik Siniša Gordić, pročelnica Službe Gradonačelnika i Gradskog vijeća Sanja Kantaruti, pročelnica UO za urbanizam, investicije i razvojne projekte Maša Mihelić, pročelnica UO za društvene djelatnosti, mlade i sport Ivana Sokolov i Edo Krajcar direktor Vodovoda Pula.
U sklopu projekta aglomeracije Pula Sjever izvode se radovi na izgradnji sustava odvodnje otpadnih voda i vodoopskrbe, s ciljem unaprjeđenja komunalne infrastrukture, podizanja kvalitete života stanovništva i zaštite okoliša.
Duljina rekonstruiranog vodovodnog cjevovoda u ulici Kanalić u Štinjanu iznosi 200 metara, dok je duljina sanitarnog kolektora 545 metara (200 metara u ulici Kanalić i 345 metara prema ulici Varoš). Na sustav javne odvodnje bit će priključeno 15 novih korisnika. Vrijednost izvedenih radova iznosi 230.000 eura bez PDV-a.
"Ovo je jedno od najvećih gradilišta, ne samo na području Puljštine, već i kada govorimo o sustavima odvodnje u cijeloj Republici Hrvatskoj. Riječ je o jednoj od dvije aglomeracije predviđene za područje grada Pule – Aglomeracija Pula Sjever, koja obuhvaća i dijelove grada Vodnjana te općinu Fažana.
Nažalost, realizacija ovog projekta suočila se s brojnim izazovima, od kojih se s nekima i danas borimo. Većina tih problema bila je izvan nadležnosti i moći Grada Pule. Konkretno, radi se o stečaju izvođača radova na pročistaču otpadnih voda, što je dovelo do određenih odgoda. Unatoč tome, projekt se nastavlja dalje.
Ovaj projekt izuzetno je važan – ne samo zbog zaštite okoliša, već i zato što će omogućiti pristup kanalizacijskoj mreži u dijelovima grada u kojima ona dosad nije postojala. Svjesni smo da infrastrukturni radovi donose i određene neugodnosti za građane. Trudit ćemo se da ometanja budu minimalna, da ceste budu što manje zatvorene te da se građani uznemiravaju što je manje moguće.
Što se tiče Aglomeracije Pula Centar, projekt ide dalje. Vlada Republike Hrvatske donijela je 15. svibnja 2025. odluke koje otvaraju pristup europskim fondovima. Grad Pula i direktor nadležnog poduzeća učinit će sve što je u njihovoj moći kako bi i ovaj projekt, koji uključuje izgradnju sustava odvodnje i pročišćavanje otpadnih voda za šire područje grada Pule, krenuo u realizaciju", rekao je gradonačelnik Peđa Grbin.
Direktor Vodovoda Pula – Labin Edo Krajcar rekao je da se nalazimo na važnoj investicijskoj prekretnici kada je riječ o gradskoj infrastrukturi – posebno u kontekstu izgradnje nove vodoopskrbne i kanalizacijske mreže.
"Kroz projekt Aglomeracija Pula Sjever obuhvatili smo i rubna naselja poput Štinjana. Osim toga, kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti izgrađena je nova kanalizacija i vodoopskrbna mreža na području Velog Vrha, Šijane i Monte Serpa. Ovih su se godina intenzivno razvijali i provodili projekti, a nastavit će se i dalje – s posebnim naglaskom na izgradnju novog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, što je od iznimne važnosti za grad Pulu.
Projekt Aglomeracija Pula Centar također mora krenuti, a mi ćemo dati sve od sebe da ga zajedničkim snagama realiziramo. Što se tiče Aglomeracije Pula Sjever, već smo uspješno završili dio vezan uz opremu, a izgradnja mreže je u tijeku. No, suočili smo se s problemima sa sadašnjim izvođačem radova na uređaju za pročišćavanje, zbog čega smo trenutno u fazi raspisivanja novog natječaja.
Nadamo se da će postupak javne nabave proći bez žalbi te da ćemo projekt uspješno nastaviti do kraja ove godine. Ukupna vrijednost projekta iznosi 55 milijuna eura", rekao je Edo Krajcar.
Hrvatske ceste provode kompleksan projekt dogradnje i rekonstrukcije državne ceste D66 i D75, na dionici Veli Vrh – Pula. Projektom, koji obuhvaća dvije etape, predviđa se nadogradnja novog dvotračnog kolnika s južne strane postojećeg uz rekonstrukciju sadašnjih raskrižja.
U zoni prijelaza preko željezničke pruge predviđa se izgradnja novog nadvožnjaka uz postojeći, dok se u zoni naselja Veli Vrh (Creska ulica) predviđa izvedba podvožnjaka, odnosno putnog prijelaza u svrhu denivelacije postojećeg raskrižja i odvajanja prometnih tokova od glavne trase. Križanja s Fažanskom cestom, Ulicom Valelunga te Tršćanskom bit će izvedena kao "turbo" kružna raskrižja.
U sklopu projekta izgradit će se biciklističke staze i nogostupi, nova javna rasvjeta, novi zatvoreni sustav oborinske odvodnje, izvest će se radovi na izgradnji i rekonstrukciji kompletne infrastrukture (plinske instalacije, vodovodne mreže, elektroenergetske infrastrukture, fekalne kanalizacije, elektroničke komunikacijske infrastrukture i dr.).
"Iako investitor ovog gradilište nije Grad Pula već Hrvatske ceste ono je za Pulu iznimno bitno. Dovršetkom sjevernog kraka pulske zaobilaznice otvorit će se potpuno nova vizura ulaska u grad, ali puno važnije od te vizure je što ćemo dobiti kvalitetnu, modernu prometnicu koja će smanjiti gužve, osigurati bolji protok prometa, a samim time veću kvalitetu života za naše građane.
Radovi će trajati neko vrijeme, ovo je ogroman zahvat, Molimo sve građane za strpljenje. Osigurat ćemo s Hrvatskim cestama da se tijekom sezone promet može odvijati što više bez ometanja. Hrvatske ceste su prilagodili svoju dinamiku radova potrebama povećanog prometa u sljedeća dva mjeseca", rekao je gradonačelnik Peđa Grbin prilikom obilaska ceste D 75.
Ugovorena vrijednost radova iznosi 18,5 milijuna eura (bez PDV-a). Temeljem sporazuma o sufinanciranju radove sufinanciraju Hrvatske ceste s 18 milijuna eura, Grad Pula s 86 tisuća eura, Plinara Pula sa 104 tisuće eura, Vodovod Pula s 202 tisuće eura, Elektroistra Pula sa 105 eura. Duljina zahvata iznosi 1,7 kilometara, a ugovoreni rok izvođenja radova je dvije godine.
"Radi se o vrlo kompleksnom projektu. Glavni izvođač radova je GP Krk, dok nadzor provodi Učka konzalting. Izgrađuje se novi nadvožnjak, podvožnjak s Creskom ulicom. Moramo omogućiti normalno funkcioniranje svih dijelova grada po pitanju infrastrukture, osigurati prometovanje ovim dijelom koje tijekom ljetnih mjeseci doseže količinu od 35 000 vozila dnevno.
Trudimo se što manje remetiti prometovanje. U završnoj smo fazi izgradnje privremene prometnice kojom će se omogućiti dvosmjeran promet u ovom dijelu gradilišta, uz privremenu regulaciju prometa. Nakon ljeta krećemo s iskopima na poziciji kikiriki rotora. Radovi teku prema predviđenoj dinamici," rekao je Ivan Davidović voditelj projekta Hrvatskih cesta.
Započeli su radovi na izgradnji Centra za rehabilitaciju Veruda u Šijani vrijednosti 4.906.957 EUR s PDV-om, od čega 30 posto sufinancira Grad Pula. Rok za izvođenje građevinsko-obrtničkih radova je do 30. lipnja 2027. godine.
"Kao što možete vidjeti, radovi su u punom tijeku. Procjene su da će krov biti postavljen do kraja godine, nakon čega će se krenuti s instalacijama i preostalim radovima, što će trajati još otprilike godinu dana. U rujnu 2027. godine, na početku školske godine, planiramo ući u nove prostore.
Sretni smo jer smo ovo dugo čekali, a ja sam zahvalna svima koji su sudjelovali u ovom procesu zahvaljujući kojem smo uspjeli krenuti s izgradnjom novog Centra. Potreba za novom zgradom je velika, broj naših korisnika se povećava. Usporedbe radi, 2013. godine imali smo nešto više od 200 korisnika s područja cijele Istarske županije, a sada ih imamo više od 550", kazala je ravnateljica Loretta Morosin nadodavši kako je vrijednost ovog projekta oko 5 milijuna eura.
"Ovo je projekt u kojem uz Grad Pulu sudjeluju i Istarska županija i drugi gradovi koji su osnivači ustanove. Važnost ovog projekta od iznimne je važnosti jer uvjeti u Budicinovoj nisu bili zadovoljavajući. Ako zaista želimo biti grad koji brine o svojim građanima, onda nam projekti poput ovog trebaju biti prioritetni. Radovi su u punom jeku i dat ćemo sve od sebe da budu gotovi početkom školske 2027. godine", rekao je gradonačelnik Grbin.
Radovi u OŠ Šijana završili su krajem prošlog tjedan te slijedi unutarnje uređenje. Dograđeni dio zadovoljit će potrebe za 168 učenika i šest učitelja razredne nastave, te će u svom sastavu, osim šest učionica za prve i druge razrede, imati ulazni hodnik, sanitarije za učenike, polivalentnu dvoranu, sanitarni čvor za učitelje, spremišta te ured psihologa.
"S radošću dočekujemo početak nove školske godine jer je stari dio naše škole potpuno obnovljen i zablistao u novom ruhu. Nakon dugog iščekivanja, napokon prelazimo na rad u jednoj smjeni – bili smo jedina škola u Puli koja je još uvijek radila u dvije.
Od sljedeće školske godine, nastava će se održavati isključivo u jutarnjoj smjeni, što će značajno olakšati organizaciju i učenicima i roditeljima, osobito zbog brojnih izvanškolskih aktivnosti u popodnevnim satima. Uz to, škola je dobila i veliki dio šumice koja je uređena s dječjim igralištima i prostorima namijenjenima izvođenju nastave na otvorenom.
U novom dijelu škole smješteno je šest suvremenih učionica, mala polivalentna dvorana i ured školskog psihologa. Učionice su namijenjene učenicima prvih i drugih razreda, kojima će ovi noviteti zasigurno omogućiti još ugodnije i kvalitetnije školsko iskustvo", rekla je ravnateljica OP Šijana Keti Melnjak.
Gradonačelnik Grbin rekao je da je ovo je iznimno vrijedan projekt, ne samo zbog poboljšanja uvjeta za učenike, već i zbog bolje organizacije rada škole i svakodnevnog života roditelja.
"Ukupna vrijednost projekta iznosi 3 milijuna i 196 tisuća eura bespovratnih sredstava. Od tog iznosa, čak 2 milijuna i 800 tisuća eura uloženo je u građevinske radove, dok su preostala sredstva iskorištena za pokrivanje troškova projektiranja, stručnog nadzora i voditelja projekta.
Radovi su trajali deset mjeseci, uz minimalna produženja, a u završnoj su fazi preostali administrativni postupci – pribavljanje uporabne dozvole i kompletiranje dokumentacije. Za svečano obilježavanje ovog velikog događaja priprema se i predstava koja će se održati 7. rujna 2025. godine. Učenici s velikim uzbuđenjem iščekuju tu priliku jer će aktivno sudjelovati u programu i time dodatno obilježiti novi početak za svoju školu", kazao je gradonačelnik Peđa Grbin.
U energetsku obnovu DC Rojc uložit će se 4.690.570,29 eura, pri čemu su osigurana bespovratna sredstva u iznosu od 3.383.996,60 eura. Ova sredstva dodijeljena su temeljem 3. Izmjene Poziva "Energetska obnova zgrada javnog sektora", uslijed povećanja alokacije iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. – 2026. Projekt energetske obnove Društvenog centra Karlo Rojc jedan je od samo dva projekta u Istarskoj županiji koja su dobila bespovratna sredstva.
"Evo nas ispred zgrade Društvenog centra Rojc. Osim same obnove fasade, instalirat će se i fotonaponska elektrana na krovu, napravit će se konstrukcijska obnova i pojačanje u slučaju potresa, a sredstvima iz proračuna Grada Pule financirat će se vanjsko dizalo, što je posebno važnost obzirom na veliki broj udruga koje ovdje koriste prostore, što će uvelike podići razinu funkcionalnosti Društvenog centra. Očekivano trajanje radova je do kraja lipnja 2026. godine. Obzirom da nije bilo žalbi, odabrani izvođač će uskoro biti uveden u radove", najavio je gradonačelnik Grbin.
Nakon provedene Javne nabave, odabran je izvođač radova, tvrtka Vladimir Gortan iz Pazina, na temelju dostavljene ponude ukupne vrijednosti 2.848.434,06 eura bez PDV-a, odnosno 3.560.542,58 eura s uračunatim PDV-om za izgradnju DV Sisplac.
Objekt će biti zidan, na krov dolaze paneli, objekt je P+1, 1.240,64 m2 neto korisne površine. Okoliš objekta imat će oko 700 četvornih metara zelenila. U prizemlju će biti četiri vrtićke skupine, na katu tri jasličke skupine, a objekt biti opremljen visoko sofisticiranom kuhinjom.
"Vrtić Sisplac je vrtić s oko 1300 metara četvornih neto površine i primit će 118 djece. Projektiran je po svim modernim standardima (dizalo, sanitarije za osobe s posebnim potrebama).
Na katu će biti tri jasličke skupine s dječjim igralištem na terasama, dok će u prizemlju biti četiri vrtićke skupine s izlazom na dvorište. Planirani rok izgradnje je ožujak 2026. godine i sve ide prema planu", rekla je glavna projektantica Ljiljana Radulović-Modrušan.
"Ove godine je bilo 57 neupisane djece u vrtiće. Četiri vrtićke skupine s oko 80 djece i tri jasličke s dodatnih 36 djece, dakle ovaj vrtić bi trebao osigurati preko 110 mjesta u vrtićima. Preko ljeta ćemo raditi na tome da osiguramo dodatna mjesta za 57 neupisane djece, ali sve su to privremena rješenja.
Vrtić Sisplac je jedino pravo rješenje. Ne mogu vam opisati koliko sam ponosan jer Stoju smatram svojim starim kvartom. Ovo je stvar o kojoj smo mi govorili godinama. Prvi put kad sam se kandidirao za gradonačelnika 2013. godine govorili smo o potrebi izgradnje ovog vrtića i evo sada 13 godina nakon toga ovaj će vrtić biti izgrađen. Imat ćemo uporabnu dozvolu do 30. lipnja 2026. što znači da možemo te godine upisati djecu u ovaj vrtić i riješiti prvi dio problema kojeg Pula ima s upisom u vrtiće.
U gradu imao tri ustanove s oko 1200 djece, dok u privatnim vrtićima imao oko 800 djece. Imamo dvije skupine privatnih vrtića, Sporazum 1 koji sudjeluju u našoj mreži prilikom upisa i Sporazum 2 koji ne sudjeluju (četiri vrtića su u ovom trenutku). Surađivat ćemo i razgovarati sa svima", rekao je gradonačelnik Grbin.
U tijeku je formiranje ustanove Dječji vrtić Valmade, a DV Sisplac će biti područni objekt. Privremena ravnateljica Elena Tanković Matana radi sve predradnje da dokumentacija bude spremna da ustanova može započeti s radom.
Projekt obnove Kupališta Stoja financira se sredstvima proračuna Grada Pule te bespovratnim sredstvima u sklopu ITU mehanizma odobrenih u iznosu od 1.936.193,43 eura. Ukupna ugovorena vrijednost radova iznosi 4.749.340,99 eura.
"Zbog velikih vrućina imamo izazova s betonažom. Također, zbog pravila kampa ne smijemo kretati s radovima prije 9 sati ujutro zbog čega radove izvodimo po velikim vrućinama. Osim toga, samo izvođenje radova je izazovno jer radimo starim metodama rada koristeći stare materijale prema traženjima konzervatora", kazao je izvođač radova Milivoj Milković.
"Ovdje se radi, radovi su konkretni i odvijaju se u veoma izazovnim uvjetima. Kao što sami možete vidjeti, ovdje nije bilo uvjetno pustiti građane da se kupaju ove sezone. S jedne strane, postoji veliki rizik za kupače, a s druge strane, kupači bi ometali radove. Nažalost, unatoč zabrani, ljudi se ovdje dolaze kupati, čime ugrožavaju sebe i svoju djecu", poručio je gradonačelnik Grbin i apelirao na građane da se pridržavaju zabrane.
Gradonačelnik Grbin nakon obilaska sedam gradilišta rezimirao je da je Pula veliko gradilište te da će se i dalje raditi na tome da se građanima Pule omoguće bolji uvjeti života.
"Danas smo obišli nekoliko gradilišta u gradu Puli od Aglomeracije Pula sjever koja se bavi odvodnjom do Kupališta Stoja koje bi trebalo našim građanima osigurati još jedno mjesto za rekreaciju pogotovo u ljetnim mjesecima. Sva gradilišta koja smo obišli vrijedna su oko 100 milijuna eura. U Puli se radi, a radit će se još i više. U ovom trenutku imamo nekoliko aktivnih javnih nabava, kao što je primjerice Vrtić Valmade i zaobilaznica kako bismo osigurali da naš gad doista krene naprijed.
Vjerujemo se da će svi radovi biti više-manje završeni u roku, uz neka manja kašnjenja. To nam je posebno važno za Vrtić Sisplac jer s 57 djece koja su ostala neupisana nakon objave listi, mi to sljedeće godine želimo svesti na nulu kako neupisane djece u Puli ne bi bilo. To bez konkretnih rješenja kao što je izgradnja novog vrtića nije moguće", rezimirao je gradonačelnik Grbin.