(Arhiva Glasa Istre)
Ministarstvo zdravstva najavilo je promjene u sustavu vezano uz rad bolničkih liječnika u privatnom sektoru. Pa će tako po novom ako žele raditi i u privatnim poliklinikama, na svojim odjelima morati voditi brigu o listama čekanja. Naime, kako je najavila ministrica Irena Hrstić, da bi liječnik dobio dopisnicu za rad u privatnom sektoru, liste čekanja na njegovom odjelu ne bi trebale biti duže od 60 dana, inače slijede negativni bodovi.
No kako je tek petina liječnika u dopunskom radu, i sama ministrica svjesna je da se liste čekanja ne mogu riješiti isključivo kontrolom dualnog rada. U RTL Direktu napomenula je da rješenje leži u objedinjavanju sustava liječnik – pacijent.
Tko će sve to kontrolirati? Ministrica ističe kako alat de facto već postoji, a odgovor je u hijerarhiji kontrole. "Svaki ravnatelj ima uvid u listu čekanja za vlastitu bolnicu i Ministarstvo zdravstva uvid u listu čekanja u cijeloj Hrvatskoj. Može i ministar kontrolirati da li ravnatelji kontroliraju one koji traže suglasnost za rad u dvojnom radu, odnosno kod privatnika", poručila je ministrica Hrstić u RTL Direktu.
Danas.hr istražio je na koje dijagnostičke pretrage se u hrvatskim bolnicama najduže čeka, kao i na koje pacijenti mogu doći odmah na red.
Do objave teksta na upit novinara odgovorilo je 20 bolnica i prema dostavljenim podacima, najduže liste čekanja su na UZV pretrage, kolonoskopiju, MR abdomena, ergometriju, CT mozga i kralježnice, a najgora situacija je u KBC Osijek te u bolnicama u Puli, Karlovcu, Sisku, Zadru i Bjelovaru, javlja Danas.hr.
Kako stvari stoje u bolnicama u Puli i Rijeci pogledajte u nastavku.
Najduža čekanja zabilježena:
Od dijagnostičkih pretraga najduže se čeka na UZV pretrage i to:
"Razlog dugom čekanju je nedostatak liječničkog kadra i veliki interes za te pretrage/preglede. Sve hitnoće i prioritetni pregledi rješavaju se van listi čekanja, termin je ovisan o indikaciji i dobiva se isti dan ili unutar maksimalno 30 dana. Isto vrijedi i za bolesnike sa sumnjom na onkološku bolest, odnosno s novootkrivenom onkološkom bolesti", naglašavaju iz pulske bolnice.
Što se tiče pregleda na koje se ne čeka odnosno termin se može dobiti unutar najviše dva radna dana su sljedeći:
"Opći internistički pregled možete dobiti za 15 dana, a pregled općeg kirurga, abdominalnog kirurga, plastičnog kirurga i traumatologa unutar 15-28 dana", dodaju još iz OB Pule.
Najduže se čekaju sljedeće pretrage:
"MR dijagnostika u KBC-u Rijeka radi sve dane, uključujući i vikende, pune dvije smjene. Broj dana narudžbi za MR kralježnice varira, a termini se dodjeljuju po uvidu ekspertnog tima u dokumentaciju sukladno prioritetima. Svi gore navedeni termini odnose se na redovito naručivanje, dok se svi pacijenti, upućeni kao hitni, promptno i bez odgode specijalistički pregledaju unutar 24 sata te dijagnostički obrade unutar sedam dana. Sve sumnje na hitnost i po život opasna stanja, s ili bez uputnice, u cijelosti se i bez odgode obrađuju odmah po javljanju u našu ustanovu", napominju iz riječkog KBC-a.
Redovite pretrage za koje nema listi čekanja su: