Ilustracija
Ubuduće će stanovnici južne Istre dobivati uvećane račune Vodovoda za prosječno 0,75 eura. Razlog tome je porast cijena usluga tvrtke Pragrande za 0,075 eura po potrošenom kubiku vode. S obzirom na to da prosječno kućanstvo troši 10 kubika, onda je jednostavna računica o rastu usluge za 0,75 eura po računu.
Fiksni dio cijene ostao je nepromijenjen. Iz Pragrandea naglašavaju da i dalje imaju najpovoljniju cijenu usluge skupljanja i pročišćavanja otpadnih voda u Istri te se, kažu, svrstavaju u društva s najnižom cijenom usluge u Hrvatskoj.
Promjene su to koje je 1. travnja uvelo pulsko društvo za pružanje usluge skupljanja i pročišćavanja otpadnih voda na području gradova Pule i Vodnjana te općina Fažana i Medulin (u naselju Pješčana Uvala) te koje među korisnicima broji 30.564 kućanstva i 3.422 poslovna subjekta.
Objašnjavajući novine, samostalna pravna referentica u Pragrandeu Morena Mačina navela je da se cijena usluge javne odvodnje povećava zbog porasta najznačajnijih troškova, a to su opskrba električnom energijom, voda, troškovi goriva, zbrinjavanje otpadnog mulja i troškova osoblja.
- U prošloj godini potrošili smo na električnu energiju 189.230 eura, dok je procijenjeni trošak iznosio 257.452 eura. U ovoj godini predviđena je potrošnja 389.828 eura na električnu energiju, plin, motorni benzin i dizel gorivo. Najveći potrošači električne energije u Pragrandeu su 32 crpne stanice i tri uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, navela je Mačina te dodala da je planom poslovanja predviđen rast troškova osoblja za sedam posto u odnosu na lani.
- Planirano je povećanje materijalnih prava radnika te zapošljavanje jednog radnika zbog potrebe zamjene radnika na dugotrajnom bolovanju, naglasila je Mačina.
Novost na računima Vodovoda bit će cijena od 0,326 eura po kubičnom metru za sakupljanje i pročišćavanje otpadnih voda iz stambenih prostora. Ranije je iznosila 0,251 euro. To je povećanje od znatnih 29,9 posto, a socijalno ugroženim građanima namet će se povećati za 25,6 posto, s 0,152 na 0,191 euro. Iako je u apsolutnim brojkama riječ o malim iznosima, postoci rasta su poprilično veliki. No, iz Pragrandea uvjeravaju da je riječ o minimalnom rastu cijena usluga odvodnje i pročišćavanja. Mačina pojašnjava da u ovom kontekstu moraju pokriti samo nužne troškove poslovanja.
- Cilj nam je osigurati da društvo posluje s minimalnom dobiti. To je društvo i dužno prema Uredbi o najnižoj osnovnoj cijeni vodnih usluga. Cijena vodnih usluga pokriva i načela pod kojima se pružaju vodne usluge, a to su učinkovitost, ekonomičnost, svrhovitost, osiguranje održivog razvitka, stalno povećanje kakvoće vodnih usluga te trajno osiguranje održavanja komunalnih vodnih građevina u stanju funkcionalne sposobnosti, naglašava Mačina.
Cjenik koji je stupio na snagu 1. travnja je treći koji je Pragrande izmijenio u ovoj godini.
Mačina objašnjava da su se izmjene cjenika vodnih usluga, koje su na snazi od 1. siječnja, odnosile isključivo na usklađenje kunskih iznosa s eurom, prema Zakonu o uvođenju eura kao službene valute.
- Cjenik usluga trećim licima od 6. ožujka uglavnom se odnosio na društva i fizičke osobe kojima se izvode radovi na priključcima. Tada su povećane cijene rada radnika, rada pojedinih radnih vozila po satu rada i materijala (rešetki, poklopaca, cijevi, betona…), u skladu s povećanjem naših ulaznih troškova, navela je Morena Mačina, samostalna pravna referentica iz Pragrandea.