KOLEGIJ KLUBOVA

Pulski vijećnici rezultatom 7:1 izglasali zaključak da u Vijeću - ne postoji većina. Jedino je Dušica Radojčić bila protiv

| Autor: Marcello ROSANDA
Pulsko Vijeće (snimio Danilo MEMEDOVIĆ)

Pulsko Vijeće (snimio Danilo MEMEDOVIĆ)


Ovih su dana pulski gradski vijećnici na kolegiju klubova izglasali zaključak da većina u Vijeću zapravo ne postoji! Konkretno, svi osim Dušice Radojčić iz Možemo!, koji su bili na tom sastanku, smatraju da u sastavu Gradskog vijeća ne postoji kvalificirana većina i manjina, odnosno pozicija i opozicija, ili vlast i oporba, niti bilo kakva koalicija političkih aktera. Dakle, po njima, u Puli svaki vijećnik ili klub vijećnika glasuje po svojoj savjesti i ne daje unaprijed povjerenje gradonačelniku Filipu Zoričiću.

Naravno, službena koalicija ne postoji, ali smo se do sada, otkad je demokracije, nagledali raznih prešutnih koalicija, kombinacija, dogovora, "programskih suradnji", da bi ta priča ikako držala vodu. U Puli definitivno postoji većina, a čine je Nezavisna lista Filipa Zoričića (4), SDP (3), HDZ (2) vijećnica Zelenog saveza Gordana Ferenčić, zastupnik srpske nacionalne manjine Milan Rašula i nezavisna vijećnica Marija Marković Nikolovski.

Naime, demokratski običaji predviđaju da svaki parlament, odnosno predstavnička institucija, ima svoju vladajuću većinu i oporbu. Većina je uglavnom definirana izborom predsjednika tog tijela, u ovom slučaju Gradskog vijeća, dok se još jednom potvrđuje kod glasanja o proračunu. Jer, svaki godišnji proračun svojevrstan je test opstanka vladajuće većine, dakle potvrda da gradonačelnik, izvršna vlast, ima potrebnu stabilnost u nastavku vladanja.

Pulsko Vijeće (snimio Danilo MEMEDOVIĆ)Dušica Radojčić (snimio Danilo MEMEDOVIĆ)

Vratimo se sada na sastanak kolegija klubova vijećnika i predstavnika političkih opcija u Gradskom vijeću, koji je održan 31. siječnja u prostorijama Komunalne palače, a za temu je imao imenovanje članica i članova Odbora za praćenje primjene Kodeksa ponašanja vijećnika. Podsjetimo, sredinom prošle godine usvojen je Kodeks ponašanja vijećnika u kontekstu sprječavanja sukoba interesa, što je bila zakonska obaveza svih gradova i općina.

Uvodno je predsjednica Vijeća Marija Marković Nikolovski obrazložila da je podneskom Kluba vijećnika Možemo! predloženo da se sazove međustranački kolegij na tu temu. Predsjednica je usput oštro kritizirala teze Možemo! da u Gradskom vijeću postoji većina i manjina, te tako otvorila raspravu. Ona smatra da je to neprimjerena insinuacija, budući da ona kao predsjednica Vijeća izlaskom iz koalicije s IDS-om nije pristupila nijednoj grupaciji u Gradskom vijeću te da se pri donošenju odluka izjašnjava isključivo po svojoj savjesti. Kad je riječ o glasanju za proračun Grada, ona kaže da uopće nema dileme da ga treba podržati "da bi se osigurao kontinuitet i razvoj grada, jer je proračun dokument od velikog interesa za građane".

Glasanje za donošenje proračuna nikako ne znači priklanjanje ili koaliranje u Gradskom vijeću s bilo kojom političkom opcijom, smatra Marković Nikolovski.

Pulsko Vijeće (snimio Danilo MEMEDOVIĆ)Marija Marković Nikolovski (snimio Danilo MEMEDOVIĆ)

Milan Rašula pak smatra da je sjednica kolegija klubova "na neki način isforsirana i nametnuta od platforme Možemo!, s ciljem da posluži nekoj njihovoj promociji na političkoj sceni, budući da su od nedavno postali politička stranka". Nadovezujući se na raspravu predsjednice Gradskog vijeća, on je istaknuo da mu nije jasna interpretacija možemovaca o većini i manjini u Gradskom vijeću.

"Samo nametanje teme pozicija i opozicija i slanje inicijative predsjednici za sjednicu klubova jasno ukazuju na to da je platforma Možemo! jedina koja u Gradu promišlja o temi Kodeksa, kroz navodni izbor članova Odbora iz sastava vijećnika u nekom matematičkom ili političkom kontekstu", kazao je Rašula i napomenuo da, kako je vidljivo iz dopisa, klubovi danas nemaju temu izbora i imenovanja, nego nametanja teze da postoji neka nametnuta većina (pozicija), i to sve s aspekta tko je glasao za izbor nove predsjednice ili proračun grada

"Naravno sve je to interpretacija i slobodno tumačenje Možemo!, koje nema uporište niti u jednom pravnom propisu, a niti je bilo kakav akt, koliko je poznato, potpisan o formalnoj ili neformalnoj koaliciji u Gradskom vijeću", rekao je potom Rašula i istaknuo da on u Gradskom vijeću nastupa samostalno, autonomno, i glasa po svojoj savjesti te ne ovisi niti o jednoj političkoj ili stranačkoj opciji ili nezavisnoj listi koje trenutno djeluju u sastavu Gradskog vijeća.

Pulsko Vijeće (snimio Danilo MEMEDOVIĆ)Milan Rašula (snimio Danilo MEMEDOVIĆ)

"Vezano za točku dnevnog reda, kada se već postavlja pitanje izbora i imenovanja članova odbora s aspekta pozicija - opozicija, tu je Kodeks vrlo jasan i treba primijeniti odredbu članka 12. st. 4. Kodeksa (zadnja rečenica), kojom je određeno da kada nema kvalificirane pozicije i opozicije u Vijeću, svaki vijećnik se može prijaviti sam ili predložiti nekog drugog iz sastava vijećnika, a onda će Gradsko vijeće donijeti odluku o imenovanju", predložio je Rašula i napomenuo da uopće nema ništa protiv ako bi se prijavila sva četiri vijećnika Možemo!, "pa neka budu u tijelima za praćenje Kodeksa".

Gordana Ferenčić također je imala prigovor na tezu Dušice Radojčić, odnosno Kluba Možemo! kojom, po njoj, insinuira da u Vijeću postoji predstavnička većina i manjina, aludirajući na izbor predsjednice Gradskog vijeća i izglasavanje proračuna. Napomenula je da, koliko je njoj poznato, u Gradskom vijeću nakon raspada koalicije IDS-ISU-Zeleni nije oformljena neka druga nova koalicija i da želi da svi jasno znaju da ona u Vijeću nastupa isključivo ispred svoje stranke Zeleni savez.

Sean Soldatić (HDZ) je također, podržavajući rasprave prethodnika, istaknuo da treba razlikovati izvršnu i predstavničku vlast u kojoj svi vijećnici glasaju po svojoj savjesti te dogovorom i po uputama svoje političke stranke, te da mu nije jasno od kuda klub vijećnika Možemo! javno iznosi neosnovane navode o postojanju pozicije i opozicije u Gradskom vijeću.

Zoričićev vijećnik Dušanko Babić je, kao i ostali vijećnici koji, "nisu u koaliciji", ali se dobro slažu, također istaknuo da u Gradskom vijeću ne postoji nikakva postignuta koalicija da bi se uopće moglo govoriti o tome tko i što čini poziciju i opoziciju Gradskog vijeća. Navode dopisa Dušice Radojčić on smatra potpuno neosnovanima.

S druge strane, Radojčić je napomenula da je potpuno uvjerena u sve ono što je napisala u dopisu Kluba Možemo! o postojanju pozicije i opozicije u Vijeću. Smatra da u demokratskom društvu svatko ima pravo slobodno izraziti svoje mišljenje pa tako i svi drugi prisutni mogu imati svoje mišljenje, ali pri iznošenju istoga nema potrebe vrijeđati suprotnu stranu koja ne misli isto.

Drago Marić iz SDP-a prigovorio je zbog toga što, po njemu, klub Možemo! dezinformira javnost i širi neistine o postojanju neke koalicijske većine u Vijeću. On za svoju stranku SDP odgovorno tvrdi da nije u koaliciji s drugim strankama. Napomenuo je da je SDP svojevremeno predložio da se izmijeni i brojčano poveća sastav Odbora za prostorno uređenje, komunalno gospodarstvo i stambene odnose da bi sve političke opcije bile zastupljene u tom važnom Odboru.

Na koncu je Radojčić predložila, napominjući da se o tome već razgovaralo u toku ovog mandata, da je potrebno razmatrati temeljite izmjene Odluke o radnim tijelima jer je evidentno da se neki Odbori rijetko ili uopće ne sastaju.

Na kraju rasprave pomoćnik pročelnika predložio je da se ponovi javni poziv za izbor kandidata za članove tijela za praćenje primjene tijela Kodeksa. Prisutni članovi Odbora složili su se s navedenim te predložili pomoćniku pročelnika da prethodno provjeri je li prijavljena kolegica za to tijelo još uvijek zainteresirana za dužnost s obzirom na protek vremena, pa ako nije da se raspiše javni poziv za oba tijela Kodeksa.

Zanimljivo, Rašula je došao na ideju i predložio da se također donese zaključak kojim se slijedom te rasprave utvrđuje da u Gradskom vijeću ne postoji kvalificirana većina i manjina, to jest pozicija i opozicija, te da će se pri izboru Odbora kao prvostupanjskog tijela primijeniti članak 12. stavak 4. Kodeksa.

Naravno, Radojčić je dala primjedbu na takav prijedlog Rašule, napominjući da je Elena Puh Belci (IDS) u svojoj raspravi predložila da se pri izboru prvostupanjskog tijela iz redova vijećnika primijeni kriterij većine članova pojedine stranke u Vijeću, s obzirom da IDS broji najviše vijećnika.

Ipak, ostali prisutni nisu se s time složili s obzirom na spomenutu odredbu članka 12. stavak 4. Kodeksa. Nakon sveobuhvatne rasprave predstavnici klubova vijećnika i predstavnici političkih opcija u Gradskom vijeću, sa osam glasova za, bez glasova protiv i bez suzdržanih glasova, donijeli su zaključak da će

stručna služba provjeriti je li kandidatkinja koja se prijavila za prvostupanjsko tijelo kao vanjski član (predsjednik) još uvijek zainteresirana za tu dužnost s obzirom na protek vremena od prijave.

Ukoliko nije zainteresirana za obnašanje dužnosti, javni poziv će se ponoviti za oba tijela Kodeksa - Odbor kao prvostupanjsko tijelo te Vijeće časti kao drugostupanjsko tijelo. Potom su sa sedam glasova za, jednim glasom protiv i bez suzdržanih glasova donijeli još jedan zaključak.

"Utvrđuje se da na dan 31. siječnja 2023. godine u sastavu Gradskog vijeća ne postoji kvalificirana većina i manjina, to jest pozicija i opozicija, niti bilo kakva koalicija političkih aktera u Vijeću, slijedom izjava prisutnih predstavnika na Kolegiju, pa se pri izboru članova prvostupanjskog tijela - Odbora Kodeksa, ima primjenjivati odredba članka 12. stavak 4. Kodeksa, kojim je određeno da članove Odbora imenuje Gradsko vijeće iz reda vijećnika na osnovi njihovih sposobnosti, iskustva, profesionalnih kvaliteta i besprijekornog profesionalnog ponašanja. Članovi Odbora se u pravilu biraju tako da se dva člana biraju iz reda predstavničke većine, a dva iz reda predstavničke manjine, na njihov prijedlog. U slučaju kada ne postoji predstavnička većina, svaki vijećnik može predložiti sebe ili drugog vijećnika za člana Odbora", zaključila je većina prisutnih.

Dakle, ponavljamo, većina je zaključila da nema većine. Radojčić je, pak, za kraj dala izdvojeno mišljenje.

"Većina u Gradskom vijeću definirana je izborom predsjednice Gradskog vijeća, odnosno većina je stvorena izglasavanjem vodstva Vijeća. Većina u Gradskom vijeću testira se na dva načina - pri izboru predsjednika Gradskog vijeća i kod glasanja o proračunu", zaključila je Radojčić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter