IZLOŽBA I PROJEKCIJA FILMA

JNA JE NAPUSTILA PULU 16. PROSINCA 1991.: Ono što je Luciano Delbianco napravio u Puli SPASILO JE I GRAD I CIJELU ISTRU

| Autor: Helena MOSTARKIĆ GOBBO
Izložba u Domu hrvatskih branitelja (Snimio Danilo MEMEDOVIĆ)

Izložba u Domu hrvatskih branitelja (Snimio Danilo MEMEDOVIĆ)


U Domu hrvatskih branitelja u Puli u nazočnosti brojnih branitelja i gostiju Istarske udruge dragovoljaca Domovinskog rata Hrvatske obilježena je 30. obljetnica odlaska JNA iz Pule i Istre. Naime, jugo-vojska je napustila Poluotok 16. prosinca 1991. godine.

U predvorju DHB-a postavljena je izložba ratnih fotografija "Vukowar 1991" autora Damira Radnića i Viktorina Jurića - Paše. Izložbu je otvorio tajnik IUDDRH-a Elvis Mileta.

- Dobro se zagledajte u lica ovih ljudi, na kojima se može iščitati karakter svakoga od njih. Shvatit ćete nakon toga da nikako nismo mogli izgubiti rat, izjavio je Mileta.

Tri dana pregovarali

Na svečanoj akademiji prisutnima se obratio Lenko Uravić, koji je 1991. bio direktor pulske Zračne luke.

- Postoji trenutak za koji većina ljudi ne zna. U listopadu 1991. Luciano Delbianco i ja otišli smo po dogovoru sa stožerom u Beograd i tri prilično teška i mučna dana razgovarali i dogovarali da situacija u Puli ostane takva kakva jest, mirna, prisjetio se Uravić te pred prisutnima recitirao poeziju.

- Ono što je Luciano Delbianco napravio 1991. u Puli spasilo je i grad i cijelu Istru od onoga što se događalo u ostatku Hrvatske. Izražavam nadu da će datum 16. prosinca biti proglašen Danom branitelja Istre, zaključio je izaslanik Ministra hrvatskih branitelja Dinko Tandara.

Denis Mikolić, nekadašnji član kriznog štaba Pule prisjetio se kako je tada, kao tridesetogodišnjak, znao da je Delbianco nesumnjivo najzaslužnija osoba za takav ishod u Puli i Istri.

Gradonačelnik Pule Filip Zoričić prisjetio se dana kada je kao student upoznao gradonačelnika Delbianca.

- Kažu da dobro usrećuje više onoga tko ga čini nego onoga kome je namijenjeno, citirao je Zoričić Delbianca i dodao: - Ovdje su danas okupljeni mnogi koji su svom gradu i u svojoj Istri u jednom teškom razdoblju učinili dobro. Dakle, sretni ljudi, zaključio je Zoričić.

Najzaslužniji čovjek

Predsjednik IUDDRH-a Vladimir Gašparini u svom se emotivnom govoru dotaknuo i sjećanja na ratni period.

- Teško bi bilo nabrojati sve pojedince i skupine koje su bile važne za očuvanje mira u Istri i Puli, ali jedan je čovjek bio najzaslužniji, a to je tadašnji načelnik Općine Pula, odnosno gradonačelnik Pule kojeg više nema među nama, ali je ovdje s nama - Luciano Delbianco, naglasio je Gašparini koji je potom predstavnicima gradova i općina uručio plakete i zahvalnice.

Film "Štafeta smrti" najavio je Damir Radnić.

- Film prikazuje period od 10. do 22. studenog 1991. Priča je to o 11 branitelja i tridesetak civila prilikom proboja prema slobodnom teritoriju Hrvatske, kazao je Radnić.

Jednu od uloga u filmu "Štafeta smrti", koju je "odigrao" i u stvarnom životu imao je Željko Đapić.

- Ja sam čovjek koji je naišao na ranjene dečke iz HOS-a. Oni su mene spasili da ne stradam u minama, a ja sam jednoga od njih iznio na izlazu iz Vukovara 18. studenoga ujutro", izjavio je Đapić i dodao: - Počašćen sam kad su me zvali da budem dio filma, jer ja sam bio zapravo dio te stvarnosti. Film je prikazan istinito, a mene zanima samo čista istina.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter