ZAGREB

Objavljena knjiga "Rječnik obreda"

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Knjigu "Rječnik obreda", koju je uredio profesor povijesti religija i filozofije Mirceal Eliade, objavio je zagrebački nakladnik Kršćanska sadašnjost (KS).

Rječnik je, kako navodi KS, plod istraživanja stručnjaka u području etnologije, antropologije, sociologije, filozofije i teologije.

"Rječnik obreda" otvara čitatelju svijet značenja neophodnih za razumijevanje suvremenih pojava, napominje nakladnik i dodaje kako je autor Mircea Eliade s Georgesom Dumézilom u svojim studijama pružio novi pogled i metodu religijskim znanostima.

Naglašava kako ih je prilagodio znanstvenom duhu i antropološkim istraživanjima XXI. stoljeća, što u ovom djelu pronalazi vrijedno uporište. Istraživanje posredničke funkcije svetoga, u kontekstu hijerofanija koje doživljava homo religiosus, dovelo je Eliadea do proučavanja obreda i rituala, napominje nakladnik i dodaje kako se autor posvetio proučavanju obreda obnove i obreda prijelaza. 

Radi se, ističe nakladnik, o veoma širokome području koje se kreće od obreda prijelaza u misterijskim religijama i šamanizmu do obreda u različitim tajnim društvima. 

Ocjenjuje kako u svojemu cjelokupnome istraživanju, naglasak stavlja na arhetip, na sveto mjesto, na pravrijeme, na objave mitova i na inicijacijske provjere. Prva arhetipska komponenta, koja pruža razumijevanje djelotvornosti obreda, nalazi se u nebeskome uzorku, ističe nakladnik i dodaje kako potom slijede druge komponente - simbolizam središta i sveopći božanski obrazac u obredima.

Podsjeća kako u modernom značenju, obred označava propisano djelovanje: protokol, društveni život, tajna društva, religiju i kult. 

Obred može biti, napominje, privatan ili javan, individualan ili zajednički, profan ili religijski. Dio je ljudske naravi, podložan preciznim pravilima i podrazumijeva kontinuitet, dodaje nakladnik.

Knjiga "Rječnik obreda" na 610 stranica obuhvaća i razrađuje niz pojmova, od amuleta i talismana, ceremonija, čišćenja, dara, egzorcizma, glazbe i religije, inicijacije, karnevala do obreda prijelaza, utemeljenja, obredne izolacije, obrednih maski itd., poredanih abecednim redom.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter