ZAGREB

Objavljen roman Bronje Žakelj "Bijelo se pere na devedeset"

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Roman slovenske spisateljice Bronje Žakelj "Bijelo se pere na devedeset", autobiografska priča o odrastanju nagrađena nagradom Kresnik za najbolji slovenski roman, objavljen je na hrvatskom u izdanju Naklade Ljevak.

Bronja Žakelj rođena je 1969. u Ljubljani. Diplomirana je novinarka, a radost pisanja dugo je ostavljala po strani radeći u marketingu i bankarstvu. Nakon što su joj djeca odrasla, uhvatila je nešto više slobode i prostora za kreativnu misao, okrenula se nikad zaboravljenoj ljubavi i odlučila da je vrijeme za pisanje prve knjige.

Njezin autobiografski roman "Bijelo se pere na devedeset" nagrađen je 2019. godine nagradom Kresnik za najbolji slovenski roman. U manje od dvije godine od objavljivanja doživio je sedam izdanja, godine 2019. objavljeno je talijansko izdanje, a u pripremi je bugarsko i makedonsko. Na hrvatskom je objavljen u izdanju Naklade Ljevak i prijevodu Anite Peti Stantić.

Knjiga je najavljena kao šokantan i nadahnjujuć roman, potresna i dirljiva literarna priča o suočavanju s bolešću, prolaznošću i strahovima, ujedno i priča o ljubavi - između kćeri i majke, brata i sestre, unuka i bake, djevojke koja odrasta i mladića i, na kraju priča o hrabrosti, snazi, nadi i značenju istine.

"Bijelo se pere na devedeset" opisuje životnu priču pripovjedačice, a od prvih stranica romana u društvu djevojčice Bronje selimo se u sedamdesete i osamdesete godine prošlog stoljeća, gdje nas ona upoznaje sa svojom obitelji: obožavanom majkom Mitom, tatom Janezom, četiri godine mlađim bratom Rokom i Dadom, bakom s majčine strane.

Ta mala zajednica živi u Ljubljani, gdje su i Bronjini i Rokovi ujaci i tetke i obiteljski prijatelji. Emocija koja prevladava u ovom malom domaćinstvu jest bliskost, i to posebno ona između pripovjedačice Bronje i njezine majke, kojoj se ovo djelo i obraća. Vedro i razigrano vrijeme djetinjstva zatišje je pred buru jer su se tamni oblaci smrti nadvili nad cijelu obitelj. Munjevitom brzinom Bronjin svijet potresa dijagnoza njezine majke.

Bronja se kao četrnaestogodišnjakinja nađe u središtu vrtloga – dovoljno odrasla da razumije što se događa, no nedovoljno odrasla da bi na nastalu situaciju imala ikakav utjecaj.

"'Bijelo se pere na devedeset' pronicljiv je roman o iskustvu bolesti i gubitka, krhkosti međuljudskih odnosa, borbi za život, nadi i beznađu, strahu, patnji i potrazi za svijetlom točkom u mrklom mraku, priča o odrastanju, suočavanju s gubitkom i bolešću, priča o udomaćivanju straha i svemu onome što ne želimo vidjeti dok se s tim neminovno ne suočimo", poručuju iz Ljevaka.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter