Slavlje života

NOVE KNJIGE: Snježana Akrap-Sušac "Nisam se pripremila"

  Autorica pred svoje čitateljice i čitatelje podastire kratke priče, crtice, esejističke zapise, poeziju… u kojima se zrcali život u svoj svojoj punini, u svim nijansama "od nokdauna do nokauta". Upravo je ovim boksačkim terminima Snježana Akrap-Sušac naslovila prvo poglavlje svoje zbirke

| Autor: Bojana ĆUSTIĆ JURAGA
Snježana Akrap-Sušac

Snježana Akrap-Sušac


Iskrenost, autentičnost i direktnost najsnažnije su poetske odrednice utkane u novu knjigu "Nisam se pripremila" Snježane Akrap-Sušac, pulske spisateljice rođene u Kotoru. Autorica pred svoje čitateljice i čitatelje podastire kratke priče, crtice, esejističke zapise, poeziju… u kojima se zrcali život u svoj svojoj punini, u svim nijansama "od nokdauna do nokauta". Upravo je ovim boksačkim terminima Snježana Akrap-Sušac naslovila prvo poglavlje svoje zbirke. Nju otvara pričom "Silovita priča", a zapravo, prava je to mala kazališna sličica u kojoj razgovaraju autorica i njena priča.

Snježana Akrap Sušac posegnuvši za boksačkim rječnikom, vodi čitatelja do narednog poglavlja "Balkanski nokaut" iz kojeg izdvajam žestoku priču "Fuck off, gospođo". Slijedi "Ženski nokaut", a uprizorenja, možda lutkarskog?!, je vrijedna kratka priča "Tjelesna ljubav u Ilijadi i Odiseji (ukratko)". Tu na neki način proviruje i ona maštovitost dobrog predavača koji prenosi svoje znanje mladima, jer Snježana Akrap-Sušac je profesorica hrvatskog jezika i književnosti.

Ironijom i glazbom obojeno je poglavlje "Opći nokaut", slijedi brutalno iskren "Osobni nokaut" i na koncu bolan "Epilog" s kratkom pričom "Nokaut".

Potom slijedi moćan poetski blok naslovljen "Život ili smrt…a na kraju - trt (šaljive ili ljubavne pjesme - kako za koga, pjesme o smrti i životu, stablu, banani". I tu je očito da je ironijski odmak jedno od važnih obilježja koje se provlači kroz cijelu knjigu "Nisam se pripremila". No, poezija Snježane Akrap Sušac je tako ljudska, duboka, topla, mudra i pametna. Posebice su dojmljive pjesme ljubavne tematike, kao i one koje zrcale suočavanje s prolaznošću života rabeći sličice iz prirode kao metafore.

Knjiga "Nisam se pripremila" je djelo koje potpisuje hrabra i plemenita žena, čiji umjetnički opus promiče općeljudske vrijednosti, one "starinske" mudrosti na koje u prevladavajuće prebrzom tempu suvremenog života prečesto zaboravljamo. Međutim, čitajući priče i pjesme iz nove knjige Snježane Akrap-Sušac, kao da postajemo ponovno svjesni koliko je važno zaustaviti se uz vlastite misli i biti pokatkad sam sa samim sobom, biti sam sa svijetom i prirodom oko sebe uronjen u njihovu puninu. U njihovu ljepotu i okrutnost, u radost i tugu, u život sam.

Berislav Latković u pogovoru naslovljenom "Uzalud ste tražili bajku", između ostalog piše: "… i kada govori i pjeva o smrti, rađanju, nokautima, jeseni i ostalim sumornim temama, Snježana jednovremeno govori o ljubavi i ljepoti. Ona zapravo slavi život."

"I koliko god vam se čini da su i ove priče i ove pjesme pesimistične, da izlaza nema i da ćemo svi doživjeti nokaut, nije tako. Cijela ova zbirka je oda životu", piše između ostalog Dragan Popadić u tekstu "Duša će i dalje pjevati", a svoj pogovor zaključuje riječima: "Dok dani idu, duša će i dalje pjevati. To je suštinska poruka Snježane Akrap-Sušac koja se samo pretvara da je cinična, hladna, namćorasta osoba. To su samo bodlje za ovaj zvjerinjak koji se hrani pristojnim i dobrim osobama kakva je Snježana".

Snježana Akrap-Sušac, rođena u Kotoru, pjesnikinja, prozaistkinja, spisateljica za djecu, publicistkinja. Profesorica je hrvatskog jezika i književnosti. S Feodorom Gubaš Štifanić objavila je "Malu zb(i)rku priča" koja je 2015. godine odabirom Ministarstva kulture predstavljala hrvatsku dječju književnost na Festivalu dječje knjige u Bologni. S istom autoricom objavila je i zbirku pjesama i priča za djecu "Mic po mic". Godine 2013. uredila je monografiju Strukovne škole Pula. Pjesničku zbirku "Žena posve obična" objavila je 2016. godine, knjigu za djecu "Mazilica" 2017., zbirku kratkih priča "Znam gdje mi je mjesto" 2018. godine, a "Snjeguljica ne jede jabuke" 2019. godine. Bavila se i novinarskim radom i pisala za "Hrvatski glasnik", glasilo hrvatske manjine u Crnoj Gori. Režirala je nekoliko poetskih performansa koji su izvođeni u gradovima Istre i Boke kotorske te kazališnu predstavu "Hrvatski bez muke", prema motivima iz djela E. Ionesca i D. Harmsa. Živi i stvara u Puli.

Ovu je knjigu objavila u vlastitoj nakladi, a uz nju urednice su Maja Gregorović i Gordana Novakov. Knjiga je upotpunjena crno-bijelim fotografijama Vladimira Butkovića, a ilustrator i autor naslovnice je Zoran Petrušić. Tiskana je u galižanskoj Tiskari Nova.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter