ZAGREB

Akademski filmski centar gostuje u Kinoklubu Zagreb

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Beogradski Akademski filmski centar gostuje 4. i 5. ožujka u Kinoklubu Zagreb, gdje će predstaviti značajna ostvarenja svojih autora i Alternative film/video festivala.  

"Više od pedeset godina postojanja AFC je u vrhu jugoslavenskog i srpskog alternativnog filmskog stvaralaštva. Zahvaljujući izvanrednim autorima koji su u njemu stvarali svoje filmove nezaobilazno je mjesto na karti europskog avangardnog eksperimentalnog filma", napominje se u najavi.

Iz Kinokluba Zagreb kažu kako je arhiv alternativnog filma i videa značajan dio rada AFC-a, jer u njemu nisu pohranjeni samo filmovi nastali ondje, već i oni prikazani na festivalima Alternative i Balkanima i na programima Alternativnog kina, kao i kompletna arhivska građa vezana za rad AFC-a i povijest alternativnog filma u Jugoslaviji.

Gosti u Kinoklubu Zagreb bit će Milan Milosavljević i Ivan Velisavljević, koji su pripremili program koji u petak, 4. ožujka govori o povijesti AKK/AFC do 1989. i napuštanju filmske trake, a podijeljen je u tri tematske cjeline.

Za subotu je najavljen program Alternative Film/Video festival Beograd - Lista značajnih ostvarenja festivala 2021. godine - od svog početka 1982. taj festival ne dodjeljuje nagrade hijerarhijski već žiri formira "listu značajnih ostvarenja festivala“. 

Na festivalu 2021. međunarodni žiri u sastavu: Senka Domanović (Srbija), Rim Šileh (Palestina/Belgija) i Tomislav Šoban (Hrvatska), donio je odluku da na Listu značajnih ostvarenja AFV festivala uvrsti šest filmova.

Projekcije će se održati u projekcijskoj dvorani Kinokluba Zagreb uz poštovanje epidemioloških mjera. Posjetitelji moraju najaviti dolazak na mail [email protected].

Akademski kino-klub (AKK) nastao je 1958. i ubrzo postao, uz Kino-klub Beograd, najznačajniji amaterski kino-klub u Srbiji, okupljalište filmaša koji su bili pod utjecajem avangardnog sovjetskog i europskog filma, teorija o kinesteziji Slavka Vorkapića i njegovog nastavljača Vladimira Petrića, te nekonvencionalne estetike i radikalnih eksperimenata koje je promovirao zagrebački festival GEFF.

Ova grupa autora, nazivana u literaturi i "Prvom generacijom AKK" tijekom šezdesetih kreirala je nekoliko ključnih radova beogradskog eksperimentalnog filma i postavila temelje estetičkih pitanja koja su istraživana sve do kraja osamdesetih.

Već početkom sedamdesetih ("Druga generacija") odbacuju etiketu amaterizma pod patronatom i pravilima međunarodne organizacije UNICA, te paralelno s iskustvima konceptualne umjetnosti, europskog art-filma i druge avangarde, razvijaju specifične osobne estetike u svim filmskim rodovima, da bi potkraj desetljeća izašli s pojmom alternativni film.

AKK postaje Akademski filmski centar (AFC) i kao redakcija počinje djelovati u okvirima Doma kulture "Studentski grad" na Novom Beogradu.

Kako je osnivanje festivala Alternative Film/Video i Arhiva alternativnog filma 1982. unaprijedilo i pospješilo aktivnosti AFC-a pa tijekom osamdesetih na scenu stupa "treća generacija", koja ubrzo počinje istraživati i mogućnosti videa.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter